Estetizacija politike

Umjetnici Radenko Milak i Igor Bošnjak predstaviće se večeras u 19 časova u Umetničkom centru UBSM u Beogradu izložbom “Estetizacija politike”. Radovi koji će biti izloženi problematizuju pitanja rata i zločina, političke demagogije i drugih fenomena društveno-političke stvarnosti Bosne i Hercegovine i ostalih zemalja u tranziciji u regionu.

Riječ je o radovima predstavljenim na izložbi “Izloženosti” Spaport bijenala 2010. godine u Banjaluci, čije su kustoskinje bile Ivana Bago i Antonija Majača (Delve | Institut za trajanje, mjesto i varijable) iz Zagreba.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Milak se bavi spektakularizacijom i medijalizacijom zločina u seriji slika “A šta ste još vidjeli?- Nisam mogao videti sve!”.

Odgovor na postavljeno pitanje reči su Rona Haviva, američkog fotoreportera čija je fotografija Arkanovog vojnika koji brutalno nogom udara ženu koja leži na trotoaru, na samom početku rata u Bjeljini, obišla svijet i jedan je od najpoznatijih simbola medijskog posredovanja rata u BiH.

Prema navodima kustoskinja izložbe “Izloženosti” Ivane Bago i Antonije Majače, Milak preispituje na koji je način uopšte moguće dokumentovati i posredovati rat i zločin, te kako se medijski posredovanim prikazima manipuliše kao oružjem za nastavak rata drugim sredstvima između suprotstavljenih strana, jednoznačno i kolektivno redukovanih na uloge žrtve i zločinca, kroz radikalizovanu dihotomiju koja onemogućava istinski susret s ratnom traumom i ulogama i pozicijama svakog pojedinca u odnosu na nju.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Milakova serija slika, započeta u sklopu projekta “Izloženosti”, čin je opsesivnog ponavljanja istog motiva s fotografije Rona Haviva, kao svojevrsnog preispitivanja i nadilaženja rascjepa između posredovanja zločina i traume putem masovnih medija i intimnog, ličnog doživljaja rata i pokušaja lične artikulacije njegovog značenja.

Bošnjak u središte rada “Čas anatomije” stavlja telo, odnosno leš.

Preuzimanjem Rembrantove slike “Čas anatomije” i referišući se na istoimeni polemički tekst Danila Kiša, Bošnjak kreira metaforu društveno-političke stvarnosti Bosne i Hercegovine.

Likovi dr.Tulpa i znatiželjnih posmatrača zamjenjeni su likom Josipa Broza Tita i aktuelnih političkih lidera Bosne i Hercegovine i regije, koji, nagnuti nad mrtvo telo, izgovaraju dnevno-političke floskule u skladu sa ispraznim programima vlastitih stranki i pripadajućih etno-nacionalnih interesa, referišući se, između ostalog, na spremnost međunarodne zajednice da, kao i uvek, pripomogne na putu stabilizacije i pridruživanja.

Nasuprot programiranim natucanjima političkih elita, postavljen je anonimni leš – nijemo, secirano tijelo koje istovremeno predstavlja živote onih koji su za te političke projekte žrtvovani u ratu, ali i svih koji su preživjeli rat, da bi se danas svakodnevno nosili s vlastitim, jednako nemim i društveno-ekonomski obespravljenim i poniženim, golim životima, navele su Ivana Bago i Antonija Majača.

Izložba Milaka i Bošnjaka biće otvorena do 9. marta u Umetničkom centru Univerzitetske biblioteke “Svetozar Marković”.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije