Duplo manje novca iz gradske kase za Gradsko pozorište Jazavac: Sve lijepe vijesti pale su u drugi plan

„Svake godine učestvujemo na konkursima Grada i savjesno pravdamo svaki dinar. A sada, kada je i Ministarstvo prosvjete i kulture RS prije dvije godine smanjilo sredstva za kulturu, a Grad Banjaluka ide istim putem – i to ne samo prema nama – ne možemo da se ne zapitamo: šta se dešava? O čemu razmišljaju ti ljudi? Šta će ostati iza njih?“, kaže Savanović.

“Nažalost, sve lijepe vijesti i uspjesi našeg pozorišta pali su u drugi plan nakon informacije da je u Prijedlogu budžeta Grada Banjaluka za 2025. godinu iznos predviđen za sufinansiranje rada Gradskog pozorišta Jazavac – prepolovljen. I to, vjerovali ili ne, uprkos tome što je budžet Grada povećan, saopšteno je iz ovog pozorišta.

Ljubiša Savanović, organizator Gradskog pozorišta Jazavac, podsjeća da Grad Banjaluka još od osnivanja učestvuje u sufinansiranju rada ovog udruženja.

„U proteklih pet godina, taj iznos se kretao između 27.000 i 33.000 KM. Od toga, čak devedeset posto vraćali smo Gradu, jer smo novac uplaćivali JU SC Borik, od koje iznajmljujemo salu za igranje predstava. Po ugovoru s Gradom, taj novac moramo utrošiti na zakup sale. Ostatak – pet do deset posto – išao je na ulaganja u opremu i održavanje sale“, rekao je Savanović za BUKU.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Ističe da je Gradsko pozorište Jazavac vlastitim sredstvima preuredilo prostor bivšeg Kina Vrbas u funkcionalnu pozorišnu salu, uredilo ulazni hol i godinama ulaže u njeno održavanje.

„Tek prošle godine, nakon petnaest godina korišćenja, JU SC Borik je uložila sredstva i zamijenila dio stolica. Iskreno, ne znam da li postoji još neko udruženje koje je više uložilo u gradsku imovinu, a da ta imovina ostaje ravnopravno dostupna i drugim korisnicima“, kaže Savanović.

Gradsko pozorište Jazavac sljedeće godine slavi 20 godina postojanja.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

„Svake godine učestvujemo na konkursima Grada i savjesno pravdamo svaki dinar. A sada, kada je i Ministarstvo prosvjete i kulture RS prije dvije godine smanjilo sredstva za kulturu, a Grad Banjaluka ide istim putem – i to ne samo prema nama – ne možemo da se ne zapitamo: šta se dešava? O čemu razmišljaju ti ljudi? Šta će ostati iza njih?“, rekao je Savanović.

Jazavac je jedno od rijetkih udruženja koje već dvije decenije u kontinuitetu stvara sopstveni repertoar, angažuje brojne lokalne umjetnike i privlači publiku – više od 40.000 gledalaca godišnje, iz Banjaluke i drugih gradova.

U Školi glume i govora „Studio Jazavac“ rade sa više od 200 mladih, a sami, bez velikih sredstava, organizuju dva festivala: JUHU FEST za djecu i Međunarodni festival glumca ZAPLET.

„Naš grad i Republiku Srpsku predstavljali smo u Srbiji, Hrvatskoj, Makedoniji, Austriji, Švajcarskoj, Sloveniji, Italiji, Njemačkoj, pa čak i u SAD-u. I sad se pitamo – kuda vode ovakve odluke gradske skupštine? Kakvu poruku šalju ljudima kada se odluče da uskraćuju kulturu? Da li je stvarno moguće da nam je lakše igrati predstave bilo gdje drugo nego u sopstvenom gradu?“, poručuju iz Jazavca.

Gradska menadžerka Mirna Savić – Banjac rekla je kako prijedlogom Budžeta neće biti umanjena sredstva za kulturu.

Uz to je poručila i to, kako uprkos svim izazovima sa kojima se Banjaluka susreće zbog neusvajanja Budžeta – sredstva neće biti umanjena ni za sport, kao ni za socijalna davanja.

“Podsjećamo da je Banjaluka jedina lokalna zajednica bez Budžeta i smatramo da su se sve kategorije društva mnogo ranije trebale oglasiti povodom ove činjenice. Takođe, smatramo da je sramna odluka Vlade Republike Srpske kada je u prethodnom periodu ukinula milion KM za projekte iz oblasti kulture i to nakon obavljene konkursne procedure, te da je to bila najjasnija poruka radnicima iz oblasti kulture koji su se tada pomirili sa takvim tretmanom”, kazala je ona.

Naglasila je i to kako Grad Banja Luka nije i nikada neće biti problem, a to govori i činjenica da su u posljednje četiri godine značajno povećana sredstva za oblast kulturno – umjetničkog amaterizma.

“Taj iznos smo povećali sa 220 hiljada na 290 hiljada KM. Za kulturno-umjetnička društva sredstva su povećana sa 135 hiljada na 150 hiljada KM. Sredstva za javni konkurs za sufinansiranje projekata iz oblasti kulture podignuta su čak sa 103 hiljade na 170 hiljada KM, a kalendar kulturnih manifestacija sa 146 hiljada na čak 377 hiljada. Ove godine, s obzirom na faktore koji utiču na kreiranje budžeta, nije realno očekivati povećanja, ali Grad je dokazao da vodi računa o svim kategorijama i da su prioritet redovni programi, tako da će prijedlogom Budžeta neće biti planirani umanjeni iznosi za funkcionisanje KUD-ova, orkestara i horova koji su dio redovnog programa sufinansiranja”, istakla je ona.

Kaže da se Grad godinama kreće u veoma izazovnim okvirima zbog Budžeta koji se ne usvaja na vrijeme, ali i nepostojanja Rebalansa budžeta.

“Ove godine, pored neusvojenog Budžeta, Grad se suočava i sa značajno smanjenim prihodima, te povećanjem rashoda. Upravo iz tog razloga mnoge stavke u Nacrtu Budžeta uvrštene su okvirno, u skladu sa trenutnim mogućnostima, a prijedlogom i usvajanjem Budžeta definisaće se najveći mogući konačni iznosi za pojedinačne stavke”, dodaje Savić-Banjac.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije