Organizatori su istakli da će se u toku festivala publici predstaviti nekoliko njihovih partnerskih festivala poput Klermon Ferana, kao i retrospektive renomiranih autora poput Estonca Prita Parna, koji je najznačajniji animator današnjice, Švajcarca Žorža Švicgebela, Ruskinje Irine Evtejeve i drugih. Posebno se ističe izložba i retrospektiva Oskarovca Dušana Vukotića.
Suzana Vukmir, PR menadžerka festivala rekla je da je ovogodišnji takmičarski program podijeljen u četiri dijela sa ukupno 47 filmova, dok čast da otvori takmičenje ima film “Agnješka” Izabele Bartošik, rađen u kombinovanim tehnikama.
“Zemlje iz regiona predstavljaju četiri filma iz Hrvatske i po jedan iz Srbije i naše zemlje. Tradicionalno najveći broj filmova dolazi iz Poljske i to devet, potom su tu Francuska i Španija sa po pet filmova, dok tri imaju Velika Britanija i Kanada. Zanimljivo je da će publika moći pogledati i film iz Irana, Amerike, Brazila, Portugala i još devet zemalja svijeta”, objasnila je ona..
Jedini predstavnik naše zemlje u takmičarskom programu je film „Mi“ Midhata Ajanovića. Ovaj film je crno-humoristička satira o čovjekovoj nasilnoj prirodi. Film govori da je istorija ljudske vrste istorija nasilja koje se ponavlja u cikličnim periodima.
IZLOŽBA ZA DUŠANA VUKOTIĆA
Povodom pola vijeka od dobijanja Oskara Bilećanina Dušana Vukotića u Banjaluci će u okviru ovog festivala biti organizovana izložba u znak sjećanja ovog majstora.
Dušan Vukotić je 1962. godine dobio Oskar za film “Surogat”, a to je bio prvi film u istoriji u kategoriji kratkometražnih crtanih ostvarenja kojem je to pošlo za rukom, a da nije pripadao engleskom govornom području.
“Povodom pola vijeka od dobijanja Oskara u gradu na Vrbasu biće organizovana izložba u znak sjećanja na ovog majstora. Vukotić je bio jedan od utemeljitelja i kreativnih lidera onoga što je poznato kao “zagrebačka škola animiranog filma. Njegov opus je veliki i obuhvata karikature, ilustraciju, strip, a ne samo animaciju. Strip ‘Špiljo i Goljo, prethistorijski ljudi’ se bavio aktuelnostima u rasponu od histerije za fudbalom do početaka turističke industrije”, objasnila je Vukmirova.
SAVREMENA RUSKA ANIMACIJA
Tokom cijele ove godine proslavlja se 100-godišnjica ruske animacije. Vladislav Starevič je prije jednog vijeka publiku upoznao s prvim animiranim filmom “Prelijepa Lukanida” i tako postao osnivač ruske animacije.
Ove godine, u čast tog značajnog događaja, objavljena je lista najboljih i nezaboravnih animiranih filmova “Zlatnih 100 ruske animacije”. Međunarodni festival kratkog i animiranog filma “Open cinema” ima tu sreću da može predstaviti program koji je već postao važan događaj u savremenoj ruskoj istoriji animacije.
Program je sačinjen od filmova autora i debitanata i poznatih umjetnika, kao što su Dmitri Geler i Natalija Mirzojan. U programu je osma filmova.
RETROSPEKTIVA ŽORŽA ŠVICGEBELA
Član žirija i gost ovogodišnjeg festivala je švajcarski animator Žorž Švicgebel. Njegovi filmovi su osvajali mnoge prestižne nagrade, dok su dva, “78 R.P.M. “ i “Let ka ambisu” uvrštena među najuticajnije u svijetu animacije. Ljubitelji animacije će na festivalu imati priliku da pogledaju njegovih 16 filmova.
ULAZ
Ulaz na otvaranje i zatvaranje festivala je besplatan. Ulaz na projekcije od 20h i kasnije je tri KM, a na dječiji takmičarski program od 18 časova je takođe tri KM. Ulaz na sve druge projekcije i festivalske sadržaje je besplatan.
Vezan tekst:
Prit Parn gost festivala Banjaluka 2012.