Nekada jedan od najjeftinijih novih automobila na američkom tržištu, a dugo i jedno od najpreziranijih vozila na planeti, Jugo počinje biti tražena roba na tamošnjem tržištu kolekcionarskih automobila.
Upanteonu automobila koji se smatraju neoporavljivim na bilo koji način, i slove za legendarni flop odmah mnogi pomisle na Еdsel, Aztek, Pacer, Rodius i druge. Jedan stoji iznad svih (ili možda ispod), a to je Jugo. Sredinom osamdesetih se Fijat upravo povukao sa američkog tržišta i ostalo je upražnjeno mjesto za neki jeftini auto brend.
A pored toga, Jugo je koristio dosta dijelova italijanskog prizvođača. “Mona Liza loših automobila” bila je od prvog dana na udaru Džej Lena, koji se redovno u svojoj emisiji Tunajt Šou šalio s malim hečbekom.
Inače, priču o jugoslovenskom “poslu vijeka” je započeo tamošnji preduzetnik Malkolm Briklin koji je, prema njegovim riječima, nakon prvobitnog kraha sa Subaruom i prekida saradnje s Bertoneom, tražio najjeftiniji automobil na svijetu.
Pronađen je u Jugoslaviji. Gospodin Briklin otišao je tamo i naišao na “fabriku s 50.000 ljudi koja bi trebalo realno da imati njih 2.000, podijeljenih između 85 osnovnih organizacija udruženog rada, 25 radnih odbora i 127 komunističkih sindikata”, prisjetio se. Njegova cijena od 3.990 tadašnjih američkih dolara (oko 18.594 KM danas) osvajala je naslove pri predstavljanju 1985. godine.
U konkurenciji najjeftinijih našli su se tada Ševi Ševet, čija je cijena bila 5.645; Ford Еskort L za 6.327 dolara; i Golf za 7.190 dolara. Iako je do početka devedesetih godina u Ameriku uvezen 141.651 automobil, Jugo je 1992. podlegao nemilosrdnim kritikama recenzenata, komičara, padu prodaje, opozivu 125.000 vozila zbog emisionih standarda i bankrotu