Britanska biblioteka platila je devet miliona funti ili 14,3 miliona dolara za Jevanđelje Svetog Katberta, izvanredno sačuvani književni primjerak Britanije sedmog vijeka, koju je biblioteka opisala kao najstariju i najbolje očuvanu evropsku knjigu.
Rukopis Jevanđelja po Jovanu, ili Katbertovo Jevanđelje, nastalo je na sjeveru Engleske u kasnom 7. vijeku i bilo je pohranjeno pored Sv. Katberta od Lindisferna, vjerovatno 698. godine, a potom pronađeno u kovčegu sveca u Daram katedrali 1104. godine.
Ono ima predivno izrađen originalni povez od crvene kože u odličnom stanju očuvanosti i ujedno je jedini postojeći visoko-statusni rukopis iz ovog važnog perioda britanske istorije, koji je sačuvao svoj prvobitni izgled, kako spolja, tako i iznutra, ranije poznat pod nazivom Stonharst Jevanđelje.
To je takođe nastarija očuvana, netaknuta evropska knjiga.
Knjiga veličine dlana, promjera 96 sa 136 milimetra, kupljena je od britanskog ogranka Jezuita, saopšteno je danas iz Biblioteke.
Knjiga potiče iz vremena svetog Katberta, koji je umro 687. godine, a pronađena je unutar njegovog kovčega kada je otvoren 1104. godine u katedrali u Daramu.
Britanska biblioteka kaže da je ovo jedna od najznačajnijih knjiga na svijetu.
“Kada gledate u ovo malo ali značajno blago iz anglosaksonskog perioda možete da vidite te stvaraoce iz sedmog vijeka, i da se poistovijetite sa njima”, rekla je izvršni šef biblioteke Lin Brindli.
“Fantastičan povez, stranice, čak i struktura šivenja preživjeli su netaknuti, što nam daje direktan uvid i vezu sa našim precima od prije 1300 godina”, rekla je ona.
Katbertov kovčeg stigao je u Daram nakon što su ga monasi uklonili sa ostrva Lindisfarn, 530 kilometara sjeverno od Londona, kako bi ga zaštitili od invazije Vikinga u 9. i 10. vijeku.
Knjiga će biti izložena u Britanskoj biblioteci u Londonu, a zatim, naredne godine, u Daramu na sjeveroistoku Engleske