Američki naučnici oživjeli vrstu vuka koja je inspirisala legendarne “Direwolves” iz kultne serije

Ako ste fanovi “Game of Thrones”, ova vijest će vas oduševiti: američki naučnici uspjeli su genetski rekonstruirati Canis dirus – drevnu vrstu vuka koja je inspirisala legendarne “Direwolves” iz kultne serije!

Direwolves iz mitologije – sada u stvarnosti?

U HBO-ovoj epopeji, Starkovi su uzgajali ogromne “Direwolve” (u knjigama velike kao konji), a sada nauka pokazuje da je ta fantazija imala realnu osnovu. Canis dirus (prije 12.500 godina) bio je:

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

25% masivniji od današnjeg sivog vuka

Lovio u ledenim predjelima Sjeverne Amerike (slično kao “Vukovi sa Zida” u GoT)

Imao snažnije čeljusti i agresivniji izgled – baš kao na ekranu

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Da li ćemo vidjeti Direwolves u zoo-vrtovima?

Nažalost, ne još. Trenutno su prve jedinke u kontrolisanom okruženju, a naučnici isključuju komercijalnu upotrebu. Međutim, neki istraživači šale:
“Ako ikada napravimo arktički rezervat za pleistocenske vrste, ovo bi bio savršen kandžat za ‘Noćnu stražu’!”

Revolucionarno otkriće američkih naučnika potresa svijet nauke: tim genetičara uspio je rekonstruirati i “vratiti u život” drevnu vrstu vuka koja je nestala prije 12.500 godina tokom posljednjeg ledenog doba.

Koristeći napredne tehnike genetskog inženjeringa i DNK materijal pronađen u fosiliziranim ostacima Canis dirus (tzv. “strašni vuk”), istraživači sa Univerziteta u Kaliforniji uspjeli su stvoriti životno sposobne zametke ove izumrle vrste.

“Ovo je prvi slučaj uspješne de-ekstinkcije velikog sisara,” izjavio je dr. Michael Archer, vođa projekta. “Koristili smo CRISPR tehnologiju i srodne moderne vrste vukova kao ‘genetske matrice’.”

Zašto je ovo važno?

Ekološki proboj: Otvara mogućnost obnove izumrlih vrsta koje su igrale ključnu ulogu u ekosistemima

Tehnološki iskorak: Dokazuje da je “Jurassic Park” scenarijo sve manje science fiction

Kontroverze: Kritičari upozoravaju na etička pitanja i rizike po postoćeće ekosisteme

Prvi par jedinki trenutno je u strogom karantinu u naučnom centru u Koloradu. Istraživači naglašavaju da je cilj proučavanje, a ne komercijalno korištenje.

“Ovo nije cirkuski trik, već ozbiljan korak ka razumijevanju evolucije i zaštite biodiverziteta,” dodaje dr. Archer.

Canis dirus bio je 25% teži od današnjih sivih vukova i lovio je u Sjevernoj Americi zajedno sa sabljozubim mačkama. Izumro je krajem pleistocena, vjerovatno zbog kombinacije klimatskih promjena i konkurencijesa ljudima

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije