Riječ je o stanovima i kućama koje, kako u oglasima tako i uživo, na prvi pogled deluju obnovljeno i moderno, ali iza nove boje, zamijenjenih aparata i pažljivo postavljenog namještaja često se kriju tehnički ili infratrukturni nedostaci ili se taj dio uopšte nije provieravao, a kamoli adaptirao ili izmijenio.
Takozvane „kozmetičke“ renovacije sve su češći trik na tržištu, rekla je za CNBC Dana Bull, a posebno su prisutne u starijim objektima koji su preuređeni s ciljem postizanja što više prodajne cijene u što kraćem roku. Bez odgovarajuće dokumentacije za izvođenje građevinskih radova, odnosno potpune adaptacije ili temeljnog pregleda, takve nekretnine mogu kupce dovesti u dugoročne troškove, pravne komplikacije i probleme prilikom eventualne buduće prodaje.
Malo osvježene boje, nove kuhinjske ploče i par detalja za uređenje mogu ostaviti jak prvi utisak, ali jedno od ključnih pitanja koje kupci treba da postave jeste da li je prodac stvarno ulagao u kompletnu obnovu nekretnine ili ju je samo „ušminkao“ za brzu prodaju.
Prilikom posjete nekretnini važno je pažljivo pogledati kuhinju i kupatilo. Tu se najčešće vidi razlika između DIY entuzijazma i ozbiljnih radova. Obratite pažnju na loše izvedeno bojenje, krivo postavljene pločice, nesimetrične ormariće, nedostatak utičnica i detalj koji Dejna uvijek primjeti, loše silikonske zaptivke oko sanitarija.
Dok njeni klijenti gledaju kvarcne radne ploče i dizajnersku rasvetu koja ih gotovo uvijek zadivi, Dejna u pozadini posmatra ono što se ne vidi na prvi pogled. Za CNBC je izdvojila ključne stvari koje uvijek proverava.
Spoljašnji dio kuće ili zgrade
Pogledajte fasadu, prozore, krov, dimnjak, dvorište i prilaz. Možda nisu atraktivni kao novo kupatilo, ali problemi u eksterijeru mogu koštati desetine hiljada evra.
Godina i stanje ključne infrastrukture
Sistem grijjanja, električne instalacije i vodovodne cijevi važne su stavke svake nekretnine, pa ako kupujete stan ili kuću u starijem objektu obavezno proverite da li su instalacije mijenjane i postoji li dokaz o tome. Ovaj podatak će vam omogućiti jasniju projekciju budućih ulaganja.
Dodatni prostori
Podrumi, garaže i ostave često otkrivaju kakvi su aktuelni vlasnici, tvrdi Dejna Bul. Ako je podrum čist, uredan i suv, vjerovatno je i ostatak kuće održavan s pažnjom i riječ je o nekretnini u koju se, ako odgovara svim drugim parametrima kupca, isplati uložiti.
Tragovi vlage i loši odvodi
Mrlje na zidovima, neprijatan miris buđi ili tragovi poplava u podrumu jasne su „crvene zastavice“ zbog kojih je potrebno tražiti dodatne informacije o stanju nekretnine. Sa spoljne strane, na primjer, teren bi trebalo da „pada“ od temelja kuće, a ne prema njemu. Takođe, loši odvodi mogu izazvati ozbiljna oštećenja konstrukcije, a kako biste bili sigurni u to što kupujete, povedite stručnjaka u pregled ovih stavki.
Dobra kupovina nije one nekretnine s najviše „wow“ faktora, smatra Dejna, već one koja je čvrsta, kvalitetna i održavana. Kuće i stanovi koje je svojim klijentima preporučila često nisu bili oni najnoviji, već oni najodržavaniji.
„Takve kuće, s „dobrim kostima“, daju vam najbolju bazu da ih kroz vreme prilagodite sebi, ali i da mirno spavate znajući da vam se pod neće urušiti ispod novog parketa“, zaključuje agentkinja za nekretnine s dugogodišnjim iskustvom u prodaji i kupovini, a prenosi Jutarnji list.