Vrijeme je za Chatroulette

A otkako vam je šef postao « prijatelj » ne možete više na svoj status napisati ni « Sinoć sam se olešio, sad preživam na poslu », ma ne smijete ništa napisati, jer će po vremenu objave posta znati da ste umjesto radili zvrljali na Internetu. I nije u pitanju samo paranoja radnog naroda, svima je valjda poznat slučaj onog nesrećnog Amerikanca koji je javio šefu da je bolestan, a zapravo je išao na kostimiranu zabavu. Naravno, već sutradan šef je zahvaljujući Facebook-u vidio fotku svog « bolesnog » uposlenika kako se, obučen poput Zvončice, zabavlja.

Kažem vam, naši profili na Facebook-u polako odlaze u ilegalu. Polako skidamo sve fotke, lične podatke…Zato pustite Facebook, Facebook više nije zabavan. Trenutno najnoviji hit je Chatroulette, « must have » svih onih koji drže do svog virtuelnog društvenog života. I to taman kad ste mislili da vas više ništa ne može iznenaditi…

Princip Chatroulette-a je jednostavan: ne treba vam ni korisničko ime, ni šifra, ne trebate ostaviti svoj e-mail, samo uključiti web kameru i biti spremni na ono što ćete vidjeti kad pritisnete « play ». Bez cenzure, potpuno slobodno i sa svim popratnim pojavama koje uz to idu.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Zahvaljujući Chatroulette naćićete se oči u oči (ili možda ne baš oči u oči, ali o tome kasnije) sa drugim korisnikom i to po principu slučajnog odabira (otuda naziv rulet). Ako vam se ne sviđa ili vam je dosadan, u svakom momentu možete pritisnuti « Next » i zavrtjeti rulet i pred vama će se naći neko drugi (ili nešto drugo). Ono što Chatroulette čini drugačijim od već viđenog (već odavno koristimo Skype kako bismo pričali uz pomoću web kamere i mikrofona, ali uglavnom sa prijateljima i poznanicima) jeste da nemate nikakvu kontrolu nad izborom osobe sa kojom ćete razgovarati, ne možete tražiti prijatelje, niti ljude sličnih interesovanja kao što su vaša, ne možete se ponovo konektovati sa osobom sa kojom ste bili u kontaktu prije sat vremena. Jedino možete ići naprijed: « Next » u potrazi za novom osobom (u tome i jeste čar Chatroulette-a, nikad ne znate na koga ili na šta ćete naići sljedećim klikom).

Chatroulette je zabranjen maloljetnicima, ali iako ne postoji upozorenje, trebao bi biti i ljudima sa povišenim krvnim pritiskom, i onima koji se lako mogu šokirati. Zašto? Iako je većina ljudi tu samo iz puke radoznalosti, upitaće vas za zdravlje, odakle ste i slično, nemoguće je da ne naiđete i na muške polne organe koji će vam u znak pozdrava promlatiti na monitoru (jer svijet je pun egzibicionista), maskiranih individua, morbidnih fotografija ili snimaka, nacističkih zastava, (na samom sajtu postoji opcija “Report inappropriate video”  

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Sajt postoji tek tri mjeseca i premda ga sedamnaestogodišnji Rus, koji stoji iza cijelog projekta, uopšte nije oglašavao, za Chatroulette se pročulo relativno brzo, a onda su svi mediji počeli pisati o njemu i broj korisnika se sa nekoliko stotina popeo u kratkom roku na nekoliko hiljada, što je prouzrokovalo probleme u funkcionisanju samog sajta. Ukucajte na Google samo ime Chatroulette i dobićete brdo novinskih članaka koji govore upravo o ovom sajtu i utiske novinara koji su ga testirali, te zaključili da je istovremeno i glup i uzbudljiv i zarazan i odvratan (novinari nisu propustili da upitaju antropologe, sociologe, psihologe i slične za mišljenje kuda ide ovaj svijet i ima li ovakav vid interakcije među ljudima budućnost ili je u pitanju moda, na koju će vremenom zaboraviti).
Ko zna ima li Chatroulette pred sobom dug i uspješan život. Hoće li mladi Rus postati milijarder (kao tvorci Facebook-a, YouTube-a, MySpace-a)? Hoće li ga otkupiti Google i napraviti od njega pristojno mjesto gdje ćete moći četovati na principu slučajnog odabira, ali tematski (na primjer sa ljubiteljima kineskog autorskog filma ili ljubiteljima ljubičica)?

Sa nestrpljenjem čekam šta će izmisliti sljedeće… Next !

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije