Za svoje otkriće američki je zaljubljenik u nauku u maju dobio nagradu, 75.000 dolara, na Intelovom međunarodnom sajmu nauke i inženjerstva – Olimpijadi mladih naučnika, na kojoj je učestvovalo više od 1.500 nacionalnih pobjednika iz 70 zemalja.
Njegov test je izuzetno osjetljiv. U pokusnom ispitivanju 100 uzoraka pacijenata otkrio je prisustvo mezotelina – proteina koji se obično koristi kao marker za rak gušterače – u koncentraciji od 0,156 nanograma po mililitru. Granica od 10 nanograma smatra se mogućim signalom u dijagnosticiranju tumora gušterače.
Test je također 100 puta selektivniji od postojećih, što znači da ne postoji mogućnost lažnih pozitivnih ili negativnih rezultata. Košta samo tri dolara (uobičajeni oko 800), a mogao bi spasiti milione bolesnika širom svijeta.
Rak gušterače nije tako čest kao ostali, ali je postotak njegove izlječivosti najmanji. Kasno uzrokuje smetnje, a kada se otkrije, najčešće je već u uznapredovalom stadiju, tako da ga nije moguće odstraniti operacijom. Više od 95 posto pacijenata umire u roku od dvije godine nakon dijagnoze.
Mladi je naučnik na ideju o testu došao surfajući po naučnim studijama na internetu. Sada već radi svoja istraživanja na Univerzitetu Johns Hopkins u Baltimoreu.