Slušam, tako, moje kolege koji krive banke i nemilosrdni kapital ne samo za grčeve Grčke, nego i za naše i regionalne stomačne tegobe. Ne mogu baš da se složim da su ti sebični kapitalistički mračnjaci odredili jadnim Grcima 13. i 14. platu, onih 1.300 eura na platu svakom činovniku koji je znao da progovori više od „dobar dan“ i „hvala“ na stranom jeziku i ubode nešto više od tipke enter na kompjuteru, zatim posebnu kompaniju za avio letove isključivo činovnika u vlasti, besplatna letovanja što činovnika što članova njihovih porodica uz pomoć iste avio agnecije sa besplatnim kartama, penzije od 2.000 eura za sve žene starije od 45 godina koje imaju dvoje dece, naredili da neudate ili razvedene kćeri zaposlenih u javnom sektoru nasleđuju penzije nakon smrti roditelja, itd. (Što nije uputno ovde nabrajati, jer bi moglo dati kreativne ideje za kreativno knjigovodstvo našoj vlasti, kako da zbrine celo pleme svakog od uposlenika, plus omasovljavanje razvoda ill destimulisanje sklapanja bračnih zajednica između istih. Potomstvo, vanbračno ili bračno, biće zbrinuto samom činjenicom da dolazi iz plemena administrativaca). Koliko su krivi oni tamo po Londonu, recimo, za činjenicu da grčke železnice zapošljavaju 9.000 ljudi, a samo u 2008. su imale deficit od nekih 800 miliona eura? U vlasništvu države su 74 kompanije, a ne treba posebno postavljati pitanje kako posluju i koliko je zaposlenih koji pojma nemaju ni šta im je u opisu radnog mesta. Jezero Copais se osušilo još pre nekih 80 godina, ali postoji poverenstvo za upravljanje tim „jezerom“! Na kojekakve odbore trošilo se, kažu, oko 100 miliona eura. Odbrana košta oko 6% BDP-a, a obrazloženje za takav trošak je susedstvo sa Turskom. Malo čudno, s obzirom da su obe članice NATO i još su pristupile iste godine – 1952. Pre će biti da su razlozi ogromna administracija i zbrinjavanje svega i svačega. I zaduživanje, zaduživanje, zaduživanje – što državno, što privatno. Izrazi “grčka statistika” i “kreativno knjigovodstvo” su sada ušli u svakodnevnu upotrebu, kao što je onaj čuveni „dužan kao Grčka“ nastao tokom šestog mandata grčkog premijera Harilaosa Trikupisa 1893. kada je pred grčki parlament morao sa čuvenom rečenicom: „Nažalost, Grčka je bankrotirala!“, uvidevši kolika je razmera korupcije i prekomernog trošenja.
Protesti i demonstracije su i vid iskazivanja koliko je Grčka ponosna na svoju buntovničku prošlost, pored nezadovoljstva što nestaje čuvena „generacija 700 eura“, koliko je iznosila osnovna plata. Sledeća će biti očito „generacija 550 eura“ i manje, pokazaće vreme. „Buni se kao Grk u apsu“ je izraz nastao za vreme Kraljevine Jugoslavije kada su privodili Grke jer su radili na Svetog Savu, što beše državni praznik. Koliko će još pobuna biti, zavisiće od broja rupica za koje će se kaiš potrošnje stegnuti zbog neminovne štednje. Evropa je pritekla u pomoć sebe radi, mada 2%, koliko Grčka učestvuje u BDP-u Evropske unije, i nije nešto.
Grčim se i ja gledajući našu grčku statistiku i kreativno knjigovodstvo. Ovako ušminkano u projektu širenja optimizma, kaže da je u 2009. u Federaciji BiH razlika između prihoda i rashoda po preuzetim obavezama 552 miliona, sa predznakom minus, a u Republici Srpskoj, odnosno Lepšoj i Boljoj (engl. Better and Prettier, nem. Bessere und SchÖnere) celih 725 miliona minusa. Iz resornog ministarstva hitro je stiglo objašnjenje da je to nešto MMF računao po različitoj metodologiji za Better and Prettier, što me absolutely nije začudilo. Od ministarstva i Vlade, naravno. To su oni, tj. MMF, kažu, računali nešto u minus iz investiciono-razvojnog programa naše Bessere und SchÖnere, računajući da svekolika javnost Better and Prettier ne zna da su prihodi i rashodi budžeta jedno, a escrow račun (poseban račun privatizacije i sukcesije) drugo. I da sve što uzmeš za budžetsku potrošnju sa tog računa, moraš i da vratiš. U 2008. i 2009. godini uzimano je, po grčkoj statistici i kreativnom krnjigovodstvu, u proseku po nekih 160 miliona sa tog računa, a kada će da se vrati, ne zna se. Da je bilo grčki i kreativno, svedoče izjave visokih lepših i boljih dužnosnika o stanju na escrow računu. Još nijednom nisam čula dva puta zaredom da kažu istu cifru! Ne zato što se troši, već zato što nije uputno reći. Čas je 900 miliona, pa 30, pa onda preko 500, a odmah zatim 350, kako neko veče izjavi Arrogant and Ignorant Prime-minister of Better and Prittier.
Unutrašnji dug više niko ni ne pogađa, niti nagađa, a sa spoljnim dugom države nismo baš ni sami načisto, jer se na jednom mestu pominje 5,1 milijardi, na drugom 5,2 milijardi (eh, šta je sto miliona gore ili dole!), a na oba mesta da je to bez 1,7 milijardi ugovorenih a još neangažovanih sredstava. Samo u odnosu na 2008. godinu, u 2009. godini spoljni dug je povećan za 959,9 miliona! Dakle, dnevno su nas, kažu, u proteklih tri godine zaduživali za milion u proseku, odnosno svake sekunde po 12 KM. Dinamika se ne samo nastavlja, već ubrzava. Bruto domaći proizvod u suštini znači sve ono što se proizvede u jednoj ekonomiji tokom godine dana, pa me nešto grčevito probode kad vidim da se zadnjih godina kad smo imali rast BDP-a to odnosilo uglavnom na trgovinu, usluge i povećanje prihoda koji idu od javne potrošnje, dok su industrije ostvarile relativno skromne stope. (BDP nam je 2009. u padu za dosad izračunatih 3,4%, ali to nije kraj. Biće više. ) Uzgred, u strukturi grčke privrede usluge su zastupljene sa 71%, pa ako i to nije neki nauk, onda neka ide sve u grčku materinu, što reče Predrag Lucić opisujući nama bliskog suseda Hrvatsku. Na sve ovo, kad grčevito pomislim na zaduženost stanovništva, spoljnotrgovinski deficit i činjenicu da ćemo za samo tri godine morati da vraćamo pare MMF-u, mozgobolno mi zazvuče ove političko-retardirane priče o tome kako mnogo bolje živimo nego pre izbora 2006-te, odnosno pre nego što nas je usrećila široka koalicija neistomišljenika potpuno neotpornih na lična materijalna blagostanja na vrhu države i Federacije BiH, te jednopartijski sistem kleptokrata u Better and Prettier.
Pitanje je samo u kojem po redu mandatu će ovi ugasiti svetlo ostavivši cedulju na praznom stolu sa porukom: „Nažalost, BiH je bankrotirala“. Dok je ovako nemušta opozicija nađe, autori tog kratkog teksta, a besramno duge pljačke, već će biti daleko van domašaja ruke pravde, kako to vole reći. Možda će zaživeti novi izraz za bankrot u stilu „bihkretenizirao“ za onoga ko je bankrotirao sa mentalnim posledicama. Za termin balkanizacija svi znamo, kao i da je reč Balkan nastala od turske reči balakan koja označava šumovitu goru. Ali, objasni mi jedan znalac turskog jezika, kad se reč rastavi na bal i kan, to znači med i krv. Ništa tačnije! Već vekovima neko servira svekolikom puku krv da bi sam kusao med. Nekom ruke u medu gurajući drugima ruke u krv, a najčešće su bile u krvi da bi opajsale med. Pčelice u krvi, trutovi iza zatamnjenih stakala.