Riječ koja liječi i reže

Pisci aforizama bave se dnevnom politikom onda kada dnevna politika uzme za pravo kreirati živote običnih ljudi, vladajućom strukturom onda kada ona postane destruktivna, i svim onim problemima u društvu koji su goreći i koji  utiču na život čovjeka kao pojedinca ili kao člana društvene grupe.

Aforizam je književna forma omotana velom satire i humora, i okrepljena živošću spisateljskog duha. Kao takav nastao je još u vremenu antičke Grčke, a za cilj ima da koristeći što manje riječi kaže što više i takne u samu srž stvari. On je ironičan, sarkastičan, ponekada i paradoksalan. Afirmišući kritički stav prema društvenoj punoći ili ispraznosti aforizam zbilji prilazi naoružan šiljatim misaonim kopljem i ubada tamo gdje se politički, ekonomski ili kulturni moćnici najmanje nadaju. Ti nedodirljivi  «harizmatični» likovi davno su shvatili način kako se dolazi do trona, a to je samoreklamiranje putem svih raspoloživih medija. Služeći se njima lažno se predstavljaju i bacaju piljevinu neistina u oči i uši naroda, i tako uspjevaju da postignu željene rezultate, a to je zaglupljivanje i gušenje kritičkog mišljenja. Glava nafilovanih gomilom hvalospjeva, mitova i legendi o svojim voždovima, građanstvo/seljaštvo bez griže savjesti prihvata sve što joj se plasira. Apsorbujući gomilu neistina i poluistina, kojima je danima zalijevaju, misaono zatupljuje i umno apstinira. Kada se to desi na scenu stupaju pisci aforizama ukazujući na društvene anomalije, nedostatke: pameti, morala, učtivosti i lijepog ponašanja. Oni kao ogledalo reflektuju činjenično stanje, nadajući se da će, slično onoj bajci o carevom ruhu, i drugi uvidjeti da moćnik(ci) zapravo je(su)  go(li).

Osim «ubojite žaoke» aforizam posjeduje i ljekoviti sadržaj tako da ponekada može posluži i kao «melem za dušu», tj. kao sredstvo koje služeći se igrom riječi ima za cilj zabaviti i nasmijati čitateljstvo.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Većina, uglavnom neupućenih, ili komformističnih subjekata, kojima žabokrečina imponira, Sokrat bi ih nazvao «svjetina», rekla bi da se aforističari isuviše prosto izražavaju, da izmišljaju, preuveličavaju i nakarađuju stvarne fakte, ali to jednog zrelog čovjeka spremnog na kritiku ne bi smjelo da remeti. On, kao lupom, treba da ukaže, ako treba i da karikira, postojeći društveni ili bilo koji drugi problem kako bi uvreženo mišljenje o nepromjenjivosti negativnog bilo svedeno na minimum.

Pisci aforizama bave se dnevnom politikom onda kada dnevna politika uzme za pravo kreirati živote običnih ljudi, vladajućom strukturom onda kada ona postane destruktivna, i svim onim problemima u društvu koji su goreći i koji utiču na život čovjeka kao pojedinca ili kao člana društvene grupe.

Za aforizam kao jednu slobodnu, umjetničku i kreativnu misaonu formu tabu teme ne smiju da postoje, a tematski dijapazon je toliko širok da je svrstavanje aforističara u proste kategorije besmislen. Ne postoje, na primjer politički aforističari, naprosto zbog toga jer se niti jedan aforističar pisući svoju misao ne bavi politikom nego posljedicom koju izaziva određeni politički diskurs.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Aforizam je najživlji kada u društvu vlada sveopšte mrtvilo, najdublji kada je na snazi ljudska plitkost, najaktivniji i najumniji kada vlada kolektivna letargija i ludilo.
Negativne pojave u društvu na aforizam, htio on to ili ne, djeluje pozitivno. To su vjetrovi koji duvaju u njegova jedra i daju mu snagu. Ako to znamo nemamo se razloga čuditi što je naša zemlja jedna od najplodnijih podloga za «uzgoj» jedne takve književne forme.

 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije