Previše mi to. Osam djevojčica, Darko Cvijetić

Za čitanje knjiga Darka Cvijetića treba priprema.

Kao pred neki meč, budem nervozan, malo napet, nemiran. Znam da će me udariti kao maljem, pa se tiho, u sebi spremam. A želim da čitam.

Završna knjiga trilogije (Šindlerov lift, Što na podu spavaš, Previše mi to. Osam djevojčica) predstavlja vrhunac njegove anti-ratne retorike koja, gle čuda, piše o ratu, ratnim zločinima, herojima i žrtvama, uzdrmanoj prašini u kostima, a suštinski uspjeva da pronikne u tridesetogodišnji niz kontinuiteta post-ratnih trauma koje živimo i danas, kao i evoluiranog zla.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Apsurd kojim suočava pokajanog ratnog zločinca sa njegovom ulogom nakon povratka sa odsluženja kazne govori u kakvom životnom vakumu protiču naše dragocjene životne godine. On neće da bude heroj jer se suočio sa sobom i stvarima koje je uradio, ali društvo koje ga na Balkanu čeka ga treba kao nacionalnog heroja, da bi opravdalo svoj pad u bezdan. Društveni, etički, materijalni.

Zato ova knjiga (i cjelokupna trilogija) ima veze sa današnjom studentskom pobunom u Srbiji jer ta djeca koja nisu bila ni rođena kada su se poslednji ratovi na Balkanu vodili intuitivno osjećaju i znaju da vladajući vrijednosni sistem i patrljci institucija ne mogu iznjedriti ništa dobro. Kancer neće sam sebe izliječiti i zbog toga nam je potreban novi društveni ugovor ili ako vam se to više dopada – pravi reset. To mogu samo neki novi klinci ..

Nisam dovoljno kompetentan da govorim o tome, ali vjerujem da cjelokupna trilogija predstavlja jednu od najsnažnijih anti ratnih knjiga na ovim prostorima u poslednje tri decenije. Pripovijedajući o ratu i posljedicama, snažno nas boji željom da ga više nikada ne bude. U suštini, cjelokupna ideja je borba protiv zla u nama.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

I sam autor, kao pripovjedač i pojedinac, pripada različitim etničkim i drugim grupama, odnosno mnogo više ne pripada ni jednoj od etničkih grupa na prostorima, kao ni jezicima kojim svi (navodno) pišu. Darko živi u svojevrsnoj nepostojećoj zemlji na razvalinama bivše Jugoslavije, na kom izumrlom, a prisutnom jeziku i piše, pomno posmatrajući ludilo stvarnosti koje nas okružuje, secirajući nastanak i evoluiranje zla u svakom od nas, kao i samom društvu.

Na kraju, igrajući se žanrovima, jezikom, likovima, istinom, fikcijom, uvodi nas u svoj poetski svijet igrokaza koji kao lego kockice gradi još od prve pjesničke zbirke (Noćni Gorbačov, pjesme 1990., Pegaz, Beograd), pa nas bestidno kao kuglicu u fliperu opaljuje lijevo, desno, gore, dole u neočekivane mini zaplete, dileme, apsurde i boli, želeći da razumijemo žrtve, ali i zločince. Želeći da se zlo nikada nikom ne ponovi.

Može li se to?

***

Previše mi to. Osam djevojčica ..

***

Darko piše olovkom. Olovka. Srce.

Posuvraćeni ubod pod nokat utrobe. Blago izvađena vena. Ne vene. Crnom bojom skorene krvi. Majke što je umrla u djetetu.

Minut. Nebo. Sjenka.

Tačka.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije