Što to zvoni u gori zelenoj – pita se narodni pjesnik nakon šest vijekova – al mobilni, al zvona zvonika? Da j’ mobilni, već bi se javio, da su zvona, već bi odzvonila; nit mobilni, nit zvona zvonika, nego obraz srpskog predsjednika; nit mobilni, nit pariska zvona, nego šamar ruskoga Gazproma.
Odzvanja tako već dva dana kršćanskom Europom šamar što ga je predsjednik Srbije Boris Tadić dobio od ruskog energetskog diva, nakon što je na sastanku sa bugarskim premijerom Bojkom Borisovom iznio zanimljivu zajedničku srpsko-bugarsku inicijativu da balkanska trasa famoznog plinovoda Južni krak u Srbiju uđe kod Dimitrovgrada, umjesto preko Zaječara, za što se zalaže Uprava ruskog Gazproma. Trasa preko Dimitrovgrada, prema Tadićevim riječima, bila bi mnogo praktičnije rješenje za Srbiju, jer bi omogućila lakšu gasifikaciju zemlje.
– Što su pričali predsjednik Srbije Boris Tadić i bugarski premijer Bojko Borisov, ne želimo komentirati. To su njihove želje – odgovorila je već sutradan Uprava ruskog giganta. – Odluka o pravcu Južnog toka zavisit će isključivo od tehničko-ekonomskih osnova, odnosno studije izvodljivosti na kojoj se radi. Naravno, u utvrđivanju konačne trase uzet će se u obzir i mišljenje Srbije, ali konačni prijedlog dat će Gazprom.
Zvučnim šamarom završila je tako predsjednikova bitka za Kosovo, koja bi se dala sažeti u jednu rečenicu: žrtvovao Tadić Srbiju za Kosovo, pa ostao i bez Kosova i bez Srbije.
Za milost Majčice Rusije i njeno pokroviteljstvo nad veličanstvenom pravnom bitkom za Kosovo, Tadićeva je vlast potpisala vazalni ugovor sa ruskom oligarhijom: nosivi stup srpske ekonomije, Naftnu industriju, prodala je Gazpromu za cijenu veznog reda Barcelone, i kao svi naivci što su šiljili kurac – ja se izvinjavam zbog izraza, ali je srpski – javljajući se na razne enlarge-your-penis spamove na Internetu, ostala na kraju kratkih rukava, dakle kratka i u džepovima i u gaćama.
Na kraju te avanture, iako pojačana pouzdanim ruskim igračima, Srbija u sudačkoj nadoknadi ne samo da nije zabila počasni gol, već je pred Međunarodnim sudom pravde primila i šesti, Kosovo je jednom za svagda izgubljeno, ali Boris Tadić i njegov vjerni sancho panza Vuk Jeremić i dalje bauljaju po svijetu kao kokoši bez glave, pozivajući vlasti Lažne države Kosovo na dijalog i pregovore, svodeći se na mjeru takozvane Vlade SAO Krajine u izbjeglištvu, opskurnog zemunskog društva koje je i danas spremno na dijalog s hrvatskim vlastima i pregovore o planu Z-4.
Sve tako bauljajući po kokošinjcu, nisu Tadić i Jeremić ni primijetili da su u međuvremenu, potpuno koncentrirani na bitku za Kosovo i historijski boj na polju međunarodnog prava, tiho i neprimjetno izgubili i samu Srbiju.
Sjetili se, naime, Tadić i Jeremić u pauzi bitke za Kosovo da valja nešto raditi i u Srbiji – eto taj Južni krak, recimo, ne bi bilo loše da ide po sredini Srbije, lakše će biti dovesti plin i u Niš i u Prištinu – pa otišli u Sofiju da se dogovore sa Bugarima. Kad u povratku, imaju što i vidjeti, na srpskoj granici kod Dimitrovgrada umjesto table “Srbija” stoji tabla “Gazpromestan”, a u kućici pod tablom – Rus. Pravi pravcati Rus, pogolemi rmpalija u uniformi Gazproma, energetski div od čovjeka.
– Kuda vas dvojica? – obratio im se div perfektnim ruskim baritonom.
– U Srbiju – veselo će Boris Tadić.
– U Srbiju?! – nasmijao se grmalj. – Što ćete vi tamo?
– Pa ja sam predsednik Srbije – zamuca Tadić. – A ovo je moj ministar spoljnih poslova.
– Tu sam, dole – dovikne Jeremić, mašući pasošem pod nosom Gazpromovom graničaru.
– Malo gledamo teren za ovaj, kako se zove, Južni krak – objasni Tadić.
– Južni krak? To vam je gore, kod Zaječara – odgovori Rus sumnjičavo mjerkajući neobičan par.
– Ma znamo, nego baš nešto mislimo – zamuca predsjednik Tadić – ako bi išao ovuda, pa da lakše pacifikujemo Kosovo.
– Predsednik je hteo da kaže “gasifikujemo” – ispravi ga onaj glasić.
– Ko to govori? – zabrunda Rus.
– Ja sam, ja sam. Tu, dole.
– Vidite… – s vidljivom dosadom u dubokom glasu vrati im Gazpromov graničar pasoše – to su vaše želje.
– Ma da, naravno, nego samo naglas razmišljamo – pravdao se Tadić.
– Gospodine – podigao je glas rmpalija. – Odluka o pravcu Južnog toka zavisit će isključivo od tehničko-ekonomskih osnova, odnosno studije izvodljivosti na kojoj se radi.
– Pošteno – čulo se odozdo.
– Naravno, u utvrđivanju konačne trase gasovoda uzet će se u obzir i mišljenje Srbije – izrecitirao je Rus, a onda se unio Tadiću u lice. – Ali konačni prijedlog, to vam je valjda jasno, dat će Gazprom.
– Vrh, brate – podigao je Tadić desni dlan. – Baci kosku.
E sad, je li stvar bila u tome da energetski div nije znao što znači “gimme five”, na srpskom “koska”, ili je naprosto promašio Tadićev dlan, historijska je zagonetka. Tek, Boris Tadić se u Beograd vratio s crvenim otiskom ruke na obrazu, a šamar je zvonio sve od Dimitrovgrada do Pariza.
Dvije i pol godine od osamostaljenja Kosova Tadić i Jeremić uvjeravaju tako Srbiju kako se nalazi pred historijskim raskršćem – Europa ili Kosovo; dvije i pol godine uvjeravaju oni Srbiju da za njih dileme nema i da u tom nepoštenom izboru radije biraju Kosovo, da bi dvije i pol godine kasnije ispalo da je Srbija bila zapravo pred izborom Srbija ili Kosovo. I da je izabrala, jasno, Kosovo.
Računi za rusko savezništvo stigli su tako na naplatu. U ovom trenutku, Srbija na vlastitom tlu ima točno onoliko suvereniteta koliko i na Kosovu: za mišljenje o trasi Južnog kraka Beograd se pita otprilike koliko i za prodaju kosovskog Telekoma.
– Sticajem društvenih okolnosti ovaj veliki jubilej Kosovske bitke dogodio se u godini u kojoj je Srbija, posle mnogo godina, posle mnogo decenija, povratila svoj državni integritet! – govorio je na sad već tako davni Vidovdan 1989. Slobodan Milošević, na velikoj pozornici na Gazimestanu, najavljujući one svoje “oružane bitke”.
Dvadesetak godina kasnije, sve su oružane bitke izgubljene, Srbija je “posle mnogo decenija” izgubila svaki svoj “državni integritet” na Kosovu, Boris Tadić i Vuk Jeremić ostali su sami na pustom Kosovu polju, a spomenik srpskim junacima pod kojim je 1989. Milošević održao svoj čuveni govor danas čuva policija Republike Kosovo. Onaj pak znameniti logotip, stilizirano okruglo “600 G” na bini iznad voždove glave, u ove se dvije decenije nekako neprimjetno preobrazio u stilizirano okruglo slovo G, pa tek kad se čovjek malo odmakne, vidi da je to zapravo logotip ruskog Gazproma.
Srbi su tako u bici za Kosovo možda izgubili Srbiju, ali Tadić i Jeremić će – nemojte uopće sumnjati u to – već sutra od Međunarodnog suda pravde zatražiti ocjenu legalnosti ugovora o prodaji Naftne industrije Srbije.
Ili su to barem njihove želje. Konačni prijedlog – shvatili ste – dat će Gazprom.
Tekst preuzet sa portala www.nezavisne.com