Vest sa internet stranice Parlamentarne skupštine BiH od 30. juna ove godine. Rekao bi čovek ozbiljno radili da se ozbiljno obračunaju sa korupcijom i da ozbiljno koordiniraju. Aha. Eh, ova vest kaže da Srđan Blagovčanin iz Tranasparency International nije prošao ni pod razno. Nije valjda kvalifikovan, a kako su mu ispitivači u komisiji bili parlamentarci i iz SNSD-a, recimo, ta borba protiv korupcije se fokusirala na drugom predstavniku nevladinog sektora. Tu se ozbiljno dam da vidim koji je to dokazan borac protiv korupcije iz tog nam sektora, a da ga ja ne poznajem uopšte. Zaguglam ime i jedino što nađem je osoba sa tim imenom kao predsednik Plivačkog saveza i član skupštine Olimpijskog komiteta. Da ne bih dalje lutala, zatražim biografiju izabranog člana iz nevladinog sektora u Komisiju za izbor i praćenje rada Agencije za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije. Elem, biografija podobnog kandidata kaže da je učestvovao u više javnih rasprava i prisustvovao seminarima na temu zakona o javnim nabavkama. Bio je aktivno vojno lice, što je u uspostavljanju reda i rada jako važno. Znamo iz bliske istorije.
Međutim, aktivnu vojnu službu je završio 2002. u činu pukovnika, pa se sada pitam da li je i to nevladin sektor. Dalje, na čelu je firme koja zastupa neke kompanije iz inostranstva, što je poslovni sektor. Odnosno, da još jednom podvučemo: tri stuba svakog društva su javni (vladin), poslovni sektor i civilno društvo, odnosno nevladin sektor. Kako je ovaj kandidat postao podoban ispred nevladinog sektora u odnosu na Blagovčanina (pravnika, isključivo angažovanog u nevladinom sektoru i sa izuzetnim referencama u borbi protiv korupcije i kriminala), čudno je. Ali, podoban kandidat kao volonter ima više od 20 godina iskustva u nevladinom sektoru u oblasti sporta. I ne samo to. Ima više javnih nastupa na temu borbe protiv korupcije, stoji u biografiji. Odmah se dadoh u pretragu kako mi je to promaklo kad se na prste jedne ruke mogu nabrojati oni aktivni u javnosti. Ništa. Nema. Eh, ali svetlo na obzorju dade podatak da je izabrani kandidat u NVO „Tender“. Da li je i njega član ispitne komisije, Kalabić, pitao o međunarodnoj zaveri koja one negativne ocene o korupciji daje malim zemljama samo da bi Ih uništili, pitam se. Da li li je i njemu preneo stavove vladajuće stranke o nevladinim organizacijama? Ili, ono neizbežno ptanje kako se finansira nevladina organizacija iz koje dolazi. Stalno sebi pokušavam da odgonetnem iz kojeg sektora gospodin dolazi: poslovnog ili nevladinog, pošto je sa vladinim završio profesionalno u činu pukovnika. Dalje, kako je ta komisija za izbor vrednovala kandidate: prema postignutom, urađenom, stručnosti ili, ne daj Bože, prema blizini vladajućima? Možda upravo po tome – što manje javne kritike, to podobnost veća ? Mislim, kako se nepristrasan rad može očekivati od nekog ko vodi firmu i posluje na teritoriji BiH, a sve ispred stranih firmi, kako navodi u biografiji? Zar taj prizvuk inostranog nije zasmetao svevladajućem SNSD-u? Inače svugde vide međunarodnu urotu i domaće izdajnike, ako im već nije zasmetala kontradiktornost da je ispred nevladinog sektora, a radi u poslovnom sektoru.
Ponovo ističem da apsolutno ne poznajem izabranog gospodina da bih imala bilo kakav ličan odnos. Sa srećom mu bilo i želim mu uspešan rad. Sve ovo ističem kao sliku i priliku naših konkursa i da ako kritikuješ vlast, ne možeš biti ni u kakvom telu pri vlasti ili oko vlasti, pa da imaš sve reference sveta! Ako je v.d. direktor Agencije za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije Mijo Krešić, član predsedništva HDZ-a i zamenik ministra bezbednosti, a članove navedene Komisije ispituju i biraju neki partijski članovi kojima je kriminal i korupcija na srcu, ali ne u smislu borbe protiv nje, onda već vidim da ćemo preplivati i preko korupcije, i preko kriminala, a i preko koordinacije i to leptir, leđno, prsno, mešovitim, a bogami i slobodnim stilom. Štafeta se inače pliva slobodnim stilom, što u dodavanju para i imovine gledamo svakog dana. Ne da je slobodni stil, već preslobodni. Nekada su opremu u ovim plivačkim disciplinama činili kupaći kostimi i kape za plivanje, a zatim su se pojavile i plivačke naočale. Međutim, savremena tehnologija i novi materijali doveli su do savršenstva osobine plivačkih kostima. Takozvana fast skin plivačka odijela su izrađena po uzoru na strukturu ajkuline kože, tako da je do krajnosti smanjen otpor vode. Kakva li odela za bh. korumpirane ajkule predviđa narečena agencija, gledaćemo u narednoj pomodno-političkoj sezoni, s tim da su ove naočale rezervisane samo za plivače, bez obzira kojim stilom preplivavaju, a svekolikom puku moguće da se i zakonom zabrani i vid, i sluh, i govor, osim ako nije kroz prizmu ružičastog. Otpora tom fast skin materijalu očigledno neće i dalje biti, a koliko će se ubrzati tim novima materijalima brzina plivanja kroz narodni novac, rangiraće ponovo te drske i mrske svetske organizacije zaverene da nas unište pričom o korupciji i kriminalu.