Saslušanja zbog višemilionske nabavke zgrade za UIO BiH u Banjaluci: Kako je cijena “skočila” sa 38 na preko 100 miliona KM?

Na prvom javnom saslušanju u vezi sa nabavkom zgrade za potrebe Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH, u javnosti poznatom kao slučaj „kumovska zgrada“, predstavljeni su navodi o kršenju zakona i procedura.

Prema riječima poslanika PDP-a u Parlamentarnoj skupštini BiH Branislava Borenovića, prvobitno planirana cijena nabavke od 37,9 miliona KM iz 2013. godine, do danas je narasla na 103,4 miliona KM.
Prvi saslušani bili su predstavnici Kancelarije za reviziju institucija BiH, koji su, kako je Borenović naveo, u svojim zvaničnim izvještajima ukazali na brojne nepravilnosti. Ključne zamjerke odnose se na uporno ignorisanje revizorskih preporuka i nezakonito povećanje vrijednosti projekta.

Prema navodima revizije, UIO je od 2014. do 2018. godine tri puta raspisivala javne pozive za nabavku zgrade pod identičnim uslovima, iako su revizori preporučili da se otvori mogućnost izgradnje novog objekta, a ne isključivo kupovine gotovog.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Pozivi su poništavani jer nije bilo „adekvatne“ ponude.

Međutim, nakon novog javnog poziva 2020. godine, iznenada se pojavljuje jedan ponuđač – kompanija „Grand trejd“, koja je ponudila objekat u centru Banjaluke po cijeni od 98,5 miliona KM. Ovo je znatno iznad prvobitne procijenjene vrijednosti, pri čemu je cijena kvadratnog metra kancelarijskog prostora i parking mjesta iznosila oko 6000 KM. Iako je nabavka tada obustavljena zbog nedostatka sredstava, početkom 2023. godine aktuelni Savjet ministara BiH krenuo je u proces obezbjeđivanja dodatnih 65,5 miliona KM.

Revizija je utvrdila nekoliko nezakonitih radnji u procesu nabavke, navodi Borenović

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Najznačajnije među njima je usmeno izdavanje naloga za povećanje budžetskih sredstava za ovu nabavku u 2023. godini za dodatnih 31,5 miliona KM, što je direktno kršenje Zakona o finansiranju institucija BiH.

“Osim toga, zakonom je predviđeno da se vrijednost višegodišnjeg projekta može povećati za najviše 10% u odnosu na prvobitnu cijenu, što bi u ovom slučaju iznosilo 3,7 miliona KM, ali je ona povećana za čak 160%, dostigavši 103,4 miliona KM” ističe Borenović
On je ukazao da ovaj slučaj ima „ogromnu političku i koruptivnu podlogu“ i da je u proteklih 12 godina, a posebno u posljednje dvije, vršen veliki pritisak da se ova nabavka realizuje uprkos brojnim nepravilnostima.

Javna saslušanja će se nastaviti, a Borenović je poručio da je neophodno utvrditi odgovornost i spriječiti dalje nezakonite radnje u ovom slučaju, koji predstavlja, kako on kaže, jedan od najvećih korupcionaških skandala u BiH u posljednjoj deceniji.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije