Vijest da je Republika Poljska dozvolila visokim izraelskim dužnosnicima na čelu sa premijerom Benjaminom Netanyahuom da 27. januara prisustvuju obilježavanju 80. godišnjice od oslobađanja Aušvica od nacističkog zla, razbjesnila je grupu građana u Sarajevu.
Zato su odlučili da se obrate Ambasadi Republike Poljske u BiH izražavajući svoju zabrinutost i ogorčenost zbog te dobrodošlice funkcioneru za kojim je Međunarodni krivični sud, a čiji je član Poljska, raspisao nalog za hapšenje.
Prije nekoliko dana izašli su i na protest.
“Vlada Poljske ignoriše odluku tog suda, odnosno ignoriše to da je ovaj nalog za hapšenje vezan za opravdanu sumnju u Netanyahiovu odgovornost za ratne zločine i zločine protiv čovječnosti koji su proteklih mjeseci pred licem cijelog svijeta vršeni u Gazi. Kakvu to poruku, dakle, šalje zvanična Poljska? Da je međunarodno pravo nešto što se selektivno uzima sa stola? Da se Poljske ne tiču odluke MKS? Da i ona ruši MKS”, kaže za Buku Edina Kamenica novinarka i aktivistkinja koja je svoje nezadovoljstvo iskazala na protestima.
Ona podsjeća poljske vlasti da Evropa u kojoj zajedno živimo ne može biti oaza mira ako ijedan ratni zločin i ijedan ratni zločinac bude amnestiran, bez obzira na to o kome se radi.
“Ovakav stav Poljske vlade, bez obzira na brojne proteste koji se tim povodom dešavaju u samoj Poljskoj, bacaju vrlo ružnu sliku na cjelokupnu Poljsku, koja od simbola otpora,s imbola promjena, simbola pravde, (sjetimo se samo pape Vojtile, Leha Valense), klizi u sfere pravnog haosa, sfere koje negiraju međunarodno krivično pravo i njegov najviši institut, MKS. Šta to govori? Da svako uzima pravdu u svoje ruke? Da živimo kao nekad na “divljem Zapadu”, pita se Kamenica.
Dodaje da Međunarodni krivični sud sigurno nije savršena institucija, ali da njegov rad neće biti unaprijeđem rušenjem prava, a uzdizanjem onih za koje se sumnja da su umiješani u ratne zločine!
Izraelski premijer ipak ne dolazi u Poljsku
Izraelski premijer bi trebao biti uhapšen po slijetanju u Poljsku, ali tamošnje vlasti obećale su mu imunitet. Uprkos tome, odustao je od posjete članici Evropske unije.
Prošlog vikenda ambasada Izraela u Varšavi najavila je da Benjamin Netanyahu ipak neće doći u Poljsku. Umesto njega komemoraciji u Auschwitzu će prisustvovati ministar odbrane Israel Katz iako je predsjednik Poljske, Andrzej Duda zamolio vladu da garantuje bezbjednost, odnosno imunitet Netanyahuu bez obzira što je on krivično gonjen.
“Vlada Poljske je tu garanciju pružila uprkos nalogu za hapšenje, što je izazvalo mnoge komentare na temu pravosuđa i obaveza Poljske prema međunarodnim sudovima”, kaže za Buku novinarka iz Posljske Natalia Zaba.
Dodaje da je Andrzej Duda u intervjuu za Jerusalem Post izjavio da Poljska je stražar sjećanja na Holokaust pa stoga nema prava da ikome iz Izraela brani dolazak u Auschwitz.
“Ovaj postupak mnogi vide kao političku igru predsjednika Dude, koji je iz stranke Zakon i pravda, što je opoziciona stranka, a sve kako bi vladu i premijera doveo u tešku situaciju”, dodaje Zaba.
Suočen sa potezom predsjednika poljski premijer Donald Tusk obećao je izraelskoim premijeru zaštitu ukoliko kroči na tlo Poljske. No, ta garancija, ispostavilo se, bila je bespotrebna.
“Ubrzo su mediji u Izraelu,, a nakon toga i ambasada Izraela u Varšavi informisali Poljsku da Netanyahu ne planira dolazak na komemoraciju i time su se završile sve priće u vezi ove teme”, dodaje Zaba.
No, grupa bh. građana nije zadovoljna ovim epilogom. Kažu kako odustajanje izraelskog premijera od posjete Poljskoj ne umanjuje spremnost vlade EU članice da zaštiti Netanyahua.
“To što Netanyahu još nije donio čvrstu odluku o tome hoće li doći ili ne, odnosno, što mnogi tvrde da neće, nema nikakve veze sa ovim o čemu mi govorimo. Vlada Poljske je povukla konkretan potez, i što govori o njoj, a ne o Netanyahuu, ali, srećom, ne i o poljskom narodu. Naša je moralna obaveza da im iskažemo svoj stav, jer sve što se dešava na ovoj planeti mora svakoga od nas da se tiče”, zaključuje Kamenica.