Dekanka o Vučićevim pomilovanjima: Poruka biračima, sve konce držim u svojim rukama i o svemu odlučujem

Dekanka Pravnog fakulteta Univerziteta Union u Beogradu i bivša članica Komisije za pomilovanje, prof. dr Violeta Beširević, komentarisala je sporna pomilovanja koja je u posljednje vrijeme donio predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, uključujući i najave abolicije u slučajevima nasilja nad studentkinjama.

Beširević objašnjava da je problem što institut pomilovanja u Srbiji, još iz vremena bivše Jugoslavije, obuhvata i aboliciju, tj. oslobađanje od krivičnog gonjenja, iako bi to u savremenim pravnim sistemima moralo biti posebno regulisano. Kao primjer navodi Njemačku, gdje predsjednik ne može da abolira, jer bi takvo diskreciono pravo moglo da sklizne u arbitrarnost.

„Problem je u tome što naš institut pomilovanja obuhvata i aboliciju – i to je jako opasno. Predsjednik na taj način zaustavlja rad pravosuđa i samostalno odlučuje ko neće biti krivično gonjen“, istakla je Beširević.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Dodaje da je posebno problematično to što je u najnovijim slučajevima riječ o teškim krivičnim djelima u kojima su život i zdravlje žrtava bili ugroženi.

„Kada se daje pomilovanje osuđenom licu, u postupak je uključen i sud – analizira spise, daje mišljenje, ima ulogu. U slučaju abolicije – suda nema. Sve odlučuje predsjednik. I to direktno ugrožava pravnu sigurnost“, upozorava Beširević.

Podsjeća i da je prema važećem zakonu o pomilovanju iz 1995. godine, predlog za aboliciju mora poteknuti od ministra pravde, a da potom mora ići na mišljenje Komisije za pomilovanje, prije nego što predsjednik donese odluku.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Upozorava da ovakve najave – kao što je najava abolicije djevojke koja je autom pregazila studentkinju – ne samo da su neprimerene, već i ugrožavaju interese trećih lica i ruše povjerenje u pravosuđe.

„Ovim porukama Vučić zapravo pokazuje da drži sve konce u rukama. Umjesto da političku krizu riješi izborima, on šalje poruku da odlučuje o svemu – uključujući i ono što bi trebalo da bude isključivo u nadležnosti sudske vlasti“, zaključuje Beširević.

Ističe da su ovakva postupanja u direktnoj suprotnosti sa principom podjele vlasti, koji je garantovan i Ustavom Srbije, te da dovode do pravne i političke nesigurnosti u zemlji.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije