Ako je suditi po prvim izlaznim anketama, ekstremna desnica u Njemačkoj, uprkos otvorenoj podršci najbogatijeg čovjeka na svijetu, potpredsjednika Amerike i Milorada Dodika lično, neće uspjeti da se domogne vlasti u postizbornom periodu. Nijemci su pokazali političku zrelost – nisu poklekli pred talasom populizma i radikalne desnice, koji sve više postaje globalni trend.
Iako konzervativni Merz i sam najavljuje pomak udesno – udaljavanje od centra i ljevice, zaoštravanje migrantske politike i stroge mjere štednje – to je ipak daleko od otvorenog antisemitizma i ekstremne desnice koja je Njemačku već jednom odvela u istorijski poraz.
Nema prostora za zavaravanje i bilo kakvu euforiju – Evropu čekaju ozbiljna iskušenja. Rat u Ukrajini neće tako brzo završiti, a poruke Trumpa i Vansa su, na sreću, potpuno ogolile činjenicu da će stari kontinent morati dalje sam. što možda to i nije tako loša vijest.
Šta ovi izbori znače za Bosnu i Hercegovinu?
Direktno – ne mnogo. Njemačka će se okrenuti sebi, svom ekonomskom i sigurnosnom štitu, s vrlo malo vremena za druge. Ali indirektno, ovo je snažna poruka: niko više nema vremena za nas.
Dok je ponuda za ulazak u EU još uvijek na stolu, morali bismo je znati iskoristiti – jer ko zna koliko dugo će ostati aktuelna.
Sjećate li se igre Zmija iz školskog dvorišta?
Uhvatili bismo se za ruke u veliki lanac i trčali dok bi onaj prvi naglo promijenio pravac, a oni zadnji – nemoćni da se zaustave – razbijali bi se o ledinu. Tako smo se igrali, jebiga.
Mi smo ta zadnja karika – posljednja rupa na svirali Evrope. Ne zanima ih previše naša politička svakodnevica, ali jedno je sigurno: neće nam dozvoliti da im postanemo još jedan sigurnosni problem.
Svi politički akteri u BiH to moraju imati na umu.
Dobili smo sve moguće popuste da se približimo EU i njenim fondovima. Nemamo bolje opcije. Evropa je u krizi? Blablabla… Nemamo druge opcije i bez nje nećemo preživjeti – ni kao ljudi, ni kao država.
Iako hronično, prilikom svakog ovakvog izbora, najviše kaznimo sami sebe, ovaj put bismo morali biti pametniji. Zadnje je doba da izvršimo pritisak na političare da se konačno okrenu stvarnim problemima, da shvate razmjere svjetske krize i da nemamo vremena.
Na koncu, jednostavno je, ovaj put imamo samo dva izbora:
Opstanak ili nestanak … otresanje od ledinu.