Zukan: Neće biti ugrožena isplata penzija i socijalnih davanja, Federacija će uskoro dobiti budžet

Nova parlamentarna većina u Federaciji BiH je sve, samo ne apsolutna i stabilna. Vladajuće stranke u mnogim komisijama nemaju većinu pa su mnoga imenovanja na čekanju, izbor sudije Ustavnog suda BiH iz Federacije, izbor predsjedavajućeg Predstavničkog doma FBiH, a nije usvojen ni budžet za 2024, kao ni odluka o privremenom finansiranju. To znači da bi mogla biti ugrožena isplata plata, socijalnih davanja, ali i penzija. Mnogi penzioneri već su u strahu da neće biti redovne isplate penzija, a predsjednik Zakonodavno-pravne komisije Federalnog Parlamenta i poslanik u tom zakonodavnom tijelu vlasti Belmin Zukan za Buku kaže da će budžet biti uskoro usvojen te da nema razloga za brigu o isplati penzija.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

BUKA: Već dugo nema kvoruma za održavanje sjednica Zakonodavno-pravne komisije Zastupničkog doma Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine. Kako je do toga došlo i jesu li uopšte predstavnici stranaka vlasti mogle uticati na to da se izbjegne blokada rada komisije? Imate li rješenje?

Zakonodavno-pravna komisija je po konstituisanju Parlamenta imala 11 članova. Po jednog člana su imali HDZ BiH, SDP, NS, SBiH, NES, DF, dva člana su iz SDA i tri su vanjska člana. Nakon odlaska gospodina Arnauta iz NS na dužnost ambasadora u Berlin, to mjesto je ostalo upražnjeno, i nakon toga su se redovno održavale sjednice komisije. Iako je NS i ranije predložio svog člana koji je preuzeo dužnost zastupnika nakon odlaska gospodina Arnauta, do toga nije došlo zbog blokade u Komisiji za izbor i imenovanja. Poslovnik Predstavničkog doma daje mogućnost za izlaz iz ove situacije, i siguran sam da ćemo sljedeće sedmice to pitanje biti riješiti.

BUKA: Sve je dodatno zakomplikovao izbor Marina Vukoje za sudiju Ustavnog suda BiH. Mislite li Vi zaista da je on najbolji izbor i nastavlja li Trojka tamo gdje je stala SDA – po principu biramo najodanije i najpodobnije, a ne najsposobnije i najkvalifikovanije?

Mislim da pitanje izbora sudije Ustavnog suda BiH postaje paravan za brojna druga imenovanja koja sada čekaju. Jedno od njih je pitanje izbora uprave RTV FBiH. Ono što je vjerovatno najveći strah za stranke koje su opozicija je izbor generalnog revizora. Kada je u pitanju izbor sudije Ustavnog suda BiH, važno je napomenuti da je taj izbor zaustavljen početkom prošle godine kada su kolege iz SDP Žuljević i Mašić tražili da u parlamentarnu proceduru ide lista kandidata, a ne samo prvoplasirani, i da po popuni radnih tijela ćemo tek nastaviti razgovarati o nastavku ove procedure. Kada se ispune ove pretpostavke onda ćemo moći razgovarati o konkretnim kandidatima i odlučiti koga smatramo najboljim kandidatom.

BUKA: Slično je i u komisiji za izbor i imenovanje gdje je vlast izgubila većinu u komisiji zbog odlaska pojedinih zastupnika na mjesta u izvršnoj vlasti. U ovom slučaju je vidljivo da se vlast preračunala pa je i dalje problem imenovanje predsjedavajuće Predstavničkog doma. Hoće li gospođa Lepić-Marinković ostati predsjedavajuća do kraja mandata iako je podnijela ostavku?

Predsjedavajuća Marinković-Lepić je podnijela zahtjev za razrješenje iz zdravstveih razloga, prema mojim informacijama, posljednjih mjesec dana je na bolovanju i zbog toga nije prisustvovala ni posljednjim održanim sjednicama doma kojim je predsjedavao gospodin Bošković. Smatram da njeno razrješenje i imenovanje gospodina Miokovića treba što prije završiti i mislim da postoji mogućnost da to bude gotovo najkasnije u martu.

BUKA: Dok se čeka raspetljavanje političkog čvora, šta je sa budžetom? Zbog neusvajanja budžeta federalnu vlast slavodobitno je čak komentarisao i ismijavao vaš koalicioni partner na državnom nivou Milorad Dodik. 

Važna razlika između dva entiteta jeste da smo u FBiH imali tranziciju vlasti što se već izuzetno dugo nije desilo u RS-u. FBiH će, ne sumnjam, imati uskoro Budžet za 2024. godinu.

BUKA: Dok ne bude usvojen budžet, trebalo bi da se usvoji Odluka o privremenom finansiranju, ali i za to je sve manje vremena. Bez te odluke Federacija i budžetski korisnici su u finansijskoj blokadi. Hoće li se to desiti?

Mi, vladajuća većina, nećemo dopustiti scenariji u kojem će građani koji ovise o isplatama iz budžeta FBiH ostati uskraćeni za penzije, socijalna davanja i plate. Očekujem da ćemo bez problema u srijedu, na redovnoj sjednici, usvojiti ovu odluku. Odluka o privremenom finansiranju ne omogućava Vladi FBiH kakve promjene finansiranja u odnosu na prošlogodišnji budžet, i zbog toga dok je odluka na snazi ne postoji način da povećamo bilo koja socijalna davanja ili penzije. Zato je naš primarni interes da što prije imamo i Budžet za 2024. godinu kojim ćemo predvidjeti finansiranje svega što je urađeno u prethodnoj godini, poput naknada iz Zakona o civilnim žrtvama rata.

BUKA: Kada možemo, i možemo li uopšte, očekivati da usvojite antikoruptivne zakone i je li to vama u interesu?

Antikoruptivni zakoni, poput Zakona o sukobu interesa i brojnih drugih su jedan od ključnih interesa naše koalicije. Kada je u pitanju Zakon o sukobu interesa, naš cilj je da se prvo taj zakon donese na nacionalnom nivou te da entitetski zakon bude usklađen. Ukoliko zakon na nacionalnom nivou ne bude uskoro donesen, mi ćemo pristupiti usvajanju entitetskog zakona.

BUKA: Budući da ste dio zakonodavne vlasti možete li komentarisati činjenicu da je vlast prevarila građana neispunjavanjem obećanja da će minimalna plata od 1. januara biti 1000KM?

Ne smatram da je vlast prevarila građane, nego se vlast ponijela odgovorno pristupajući ovom pitanju na način da stvorimo sistemska rješenja koja će biti funkcionalna i dugoročna. Nažalost rješenje koje bi omogućilo minimalnu platu od 1000 KM ne može biti izdvojena od niza drugih mjera koje će omogućiti da te plate zaista budu i isplaćene, a da FBiH ne dođe u situaciju gdje je njeno funkcionisanje upitno zbog nedostatka finansija.

Početkom prošle godine smo imali zahtjev poslodavaca da im omogućimo isplatu 400 KM mjesečno radnicima uz porezno opterećenje od 10%. Tada je su poslodavci rekli da jedva čekaju takvu odluku kako bi pomogli radnike. U 2024. godinu smo ušli s odlukom Vlade prema kojoj poslodavci mogu isplatiti radnicima 420 KM mjesečno bez ikakavog poreznog optrećenja. Tih 420 i 619 KM minimalne plate znači platu veću od 1000 KM. Naglašavam da ta plata nosi manje poreznog opterećenja nego što će nositi minimalna plata od 1000 KM nakon spuštanja zbirne stope doprinosa na 28,5%. Sada je odgovornost za to upravo na poslodavcima da dokažu da stoje iza svoje riječi date prošle godine.

Usvajanje novih fiskalnih zakona znači da će se FBiH odreći više od milijardu KM u korist građana i taj novac će građani vidjeti na svojim računima. Jasno je da će to biti ogromna rupa u budžetu FBiH i da bi bilo neodgovorno samo tako ući u tu priču. Zbog toga smo započeli proces e-fiskalizacije o čijem završetku ovisi i datum početka primjene fiskalnih zakona i minimalne plate od 1000 KM.

BUKA: Uprava i menadžment federalne televizije su deceniju van mandata. Je li to uopšte prioritet koalicije i kakvi su planovi za rješavanje tog problema?

Prije svega važno je naglasiti da je prije 10 godina istekao mandat upravi RTV FBiH. Mislim da je bolje pitanje zašto za prethodnih 8 godina nije rješen taj problem.

Imenovanje uprave RTV FBiH se ne može riješiti bez funkcionalne Komisije za izbor i imenovanja u Predstavničkom domu Parlamenta FBiH. Nakon što budemo imali Komisiju za izbor i imenovanja koja može da održi sjednicu, vjerujem da ćemo vrlo brzo ovo pitanje imati na dnevnom redu. Za mene je neprihvatljivo da i danas imamo upravu bilo kojeg javnog preduzeća i ustanove kojoj je mandat istekao prije 10 godina.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije