Ove sedmice je u BiH počela promotivna kampanja Razglasaj 2010! Kampanja podrazumijeva promociju web-alatke za mjerenje preferencija glasača/ica Glasometar te web-portala Razglasaj, koji obrađuje izbore u BiH kroz predstavljanje političkih partija, praćenje vijesti iz oblasti izbora i ostale teme koje su od značaja za podizanje svijesti glasača/ica u BiH.Kampanja je započela postavljanjem billboarda i city light panela širom BiH.
O ovoj kampanji, izborima i apstinenciji glasača te o društvenoj apatiji razgovaramo sa Darkom Brkanom, predsjednikom UG “Zašto ne”, koje je nosilac ove kampanje
Kako biste predstavili Vašu promotivnu kampanju Razglasaj 2010?
Kampanja Razglasaj je kampanja civilnog društva koja za cilj ima da podigne svijest građana/ki BiH o aktivnom uključenju u izborni proces u BiH u okviru predstojećih opštih izbora. Kampanju sprovodi UG Zašto ne, zajedno sa partnerima iz BiH (Revolt, Geto, DVOC, Savjet mladih Srebrenice i drugima) i inostranstva (udruženja mladih iz BiH u Norveškoj – Stećak, Švedskoj – BHUF, Danskoj – Bonus i Njemačkoj – Avangarda). Kampanja je počela početkom godine, a trajaće u ovoj formi naravno sve do izbora.
Kampanja ima nekoliko segmenata: prvo, dio koji je završen je bila kampanja za motivaciju glasača/ica izvan BiH da se registruju za izbore – tu imamo značajan uspjeh da 98% ukupnog porasta broja glasača/ica iz inostranstva dolazi iz 4 države u kojima smo mi radili kampanju. Odatle nastavljamo dalje sa informiranjem registrovanih glasača/ica. Dalje, internet kampanja se sastoji od www.razglasaj.ba – portala koji obrađuje isključivo izbore, www.glasometar.ba – alatke za testiranje glasačkih preferencija, a uskoro ćemo izbaciti i www.istinomjer.ba – alat za praćenje odgovornosti predstavnika vlasti, gdje ćemo mjeriti istinitost i dosljednost njihovih izjava, ali i ispunjenost njihovih programskih obećanja. Osim ovoga, imamo i seriju specijalnih kampanja od kojih bih izdvojio kampanju koju upravo pokrećemo, u kojoj će se tražiti od stranaka da prije izbora predlože svoje kandidate za izvršnu vlast. Dosta nam je više premijera poslušnika koje stranke postave, a onda, nakon što ih narod smijeni, peru ruke od njih! I na kraju, tu je kampanja koju ćemo raditi na terenu u preko 20 gradova u BiH, a koja će se sastojati od različitih događaja i aktivnosti, a kulminirat će na dan predizborne šutnje, kada imamo jedan dan samo za sebe, a stranke moraju da šute. Nek ostane mala nepoznanica šta ćemo raditi, ali uvjeren sam da ćemo ovaj dan znati iskoristiti.
Šta očekujete od ove kampanje?
Kada kažemo da za cilj imamo “aktivno uključenje” ovdje ni u kojem slučaju ne mislimo isključivo na izlazak na glasanje, mada je to jedan značajan dio, jer kampanja za cilj ima da promijeni kompletno društveno okruženje u kojem se dešavaju izbori i vode predizborne kampanje. Imamo za cilj da se u BiH konačno počne govoriti o ideološkim profilacijama stranaka i glasača, da potencijalni glasači/ice ne vide imena kandidata tek na glasačkom listiću i to tek ako ih slučajno pročitaju tražeći ona dobro poznata tri slova akronima stranke, a njihove programske ciljeve i ono za što će se zalagati i oni i njihove stranke uopšte i ne vide. Isto tako, želimo da potencijalni glasači/ice znaju ko su kandidati za izvršnu vlast i ko će upravljati njihovim životima u naredne 4 godine. A ono što prije svega želimo jeste da građani/ke shvate da su izbori uvijek referendum o prethodnom radu vlasti. Jednostavno, prema tome šta misle o njihovom radu, treba da ih nagrade još jednim mandatom ili kazne oduzimanjem istog. Mi ćemo im pomoći time što ćemo jasno reći da li su, po našem mišljenju, stranke na vlasti dobro uradile svoj posao. A da odmah prekinemo svaku neizvjesnost oko toga – nisu.
Rezultati rada političara izabranih 2006. godine pokazuju da nisu ispunili skoro ništa od onoga što je stajalo u programima njihovih političkih partija, pa ipak, sudeći prema nekim preliminarnim istraživanjima, manje od 50 % građana želi izaći i glasati, zašto je to tako? Ispada da je ostalima potaman…
Pa, ne mislim da je ostalima potaman. Zapravo, mislim da ovi kojima je potaman, kako vi kažete, u velikoj mjeri i glasaju na izborima. Iako ne bih da dajem procjene o maloj izlaznosti, mislim da moramo prihvatiti činjenicu da je većina građana/ki utučena višegodišnjim ponavljanjem dobro poznatih fraza tipa “svi su isti”, “to mora biti tako”, “ne možemo mi ništa promijeniti” i njihova reakcija je logična, te da zbog toga imamo toliko apstinenata. Ali svi moramo da shvatimo da jedino sami sebi možemo pomoći, a izbori su jedan od najboljih načina za to. Mi svojim neučešćem u glasačkom procesu zapravo verifikujemo „klasni“ odnos koji nam nameću partije koje su već godinama na vlasti. Nas, prema našem izbornom zakonu, na različitim nivoima vlasti, u parlamentima, predstavlja preko 600 ljudi, koji će tu funkciju dobiti na predstojećim izborima. Oni prosječno u svom mandatu dobiju oko 200.000 KM po osobi, koje mi plaćamo – to im mi omogućavamo svojim glasom, a nekad je potrebno samo nekoliko hiljada ili čak stotina glasova za jedno takvo mjesto. Zašto bih pristao da plaćam nekoga tolike novce, a nisam ga/ju izabrao, niti znam šta će raditi i čime će se baviti? A da ne pričamo kako i koliko to utiče na naše živote. Zato, potrebno je natjerati stranke da se bore za naš glas.
Zbog čega je važno da se izađe na izbore? U mnogim zemljama je npr. uvedena institucija tzv. praznog listića, koji takođe odražava jedan stav, stav da se nema za koga glasati Kako građanima objasniti da je njihov stav važan, kakav god on bio?
Stvar je zapravo vrlo jednostavna – od izbora zavisi kako će svako od nas živjeti, da li će imati posao, da li će se moći liječiti, pa sve do toga da li će uopšte više imati priliku da glasa. A potreban je ogroman napor da građani/ke konačno to prihvate kao činjenicu. Naše društvo počiva na podaničkim, klijentskim odnosima, na kupovanju socijalnog mira koricom hljeba, na stalnom ubijanju svake želje za promjenom. U takvoj situaciji jedino rješenje je okrenuti stvari naopako, pokazati predstavnicima vlasti da su oni naši klijenti, a ne mi njihovi, da njihova budućnost zavisi od nas, a ne naša od njihove. A budući da su glasovi na izborima jedina konvertibilna valuta koju oni razumiju, onda izbori predstavljaju zapravo početak rješenja, mjesto gdje ćemo mi unovčiti naš jedini adut koji imamo – naš glas. Mi se moramo boriti za demokratsko društvo u BiH, a to ćemo postići samo masovnim, informisanim, pametnim izlaskom na izbore. A kad i ako ih sve promijenimo, ima vremena za uvođenje institucija poput praznog listića.
U sklopu Vaše kampanje ste predstavili i web-alatku, Glasometar, o čemu se radi?
Glasometar je online upitnik kojim se testiraju glasačke preferencije građana/ki. Na ovaj način smo ponudili građanima/kama mogućnost da se upoznaju sa stavovima i orijentacijama političkih stranaka na zanimljiv, jednostavan i zabavan način i da istovremeno uporede sopstvene stavove i mišljenja sa stavovima stranaka. Kada odgovore na upitnik, građani/ke – potencijalni glasači/ice – će saznati koliko se, u procentima, slažu sa stavovima različitih stranaka u odgovorima na aktuelna društvena i politička pitanja. Pitanja su grupisana u 8 oblasti, koje smo identifikovali kao najvažnije političke i ideološke razdjelnice u BiH politici u ovom trenutku. Nakon toga, stranke su dobile priliku da odgovore na upitnik i tako prezentiraju svoje stavove javnosti. U stvaranju „Glasometra“ korištene su napredne informacione tehnologije i on u potpunosti odgovara modernim internet standardima. Sada je red na sve nas da ovaj alat iskoristimo i izvučemo one zaključke i informacije koje nam trebaju, a “Glasometar” nudi mnogo mogućnosti za to. Prije svega, potrebno je shvatiti da su stranke odgovarale na upitnik kako su željele, a da je na korisnicima aplikacije da ustanove koliko je u njihovim odgovorima istine i koliko su odgovorile u skladu sa onim šta rade u javnom životu. Osim toga, Glasometar će poslužiti i poslije izbora, da se vidi koliko će se stranke ponašati u skladu sa odgovorima datim u Glasometru. Druga funkcija koju ima Glasometar jeste da u BiH društvu konačno pokrene pitanje ideoloških profilacija i stranaka i birača, te da pomogne izlasku našeg društva iz pretpolitičkog stanja u kojem se nalazimo.