Koji je, po Vama, problem konstituisanja vlasti u BiH nakon izbora, zašto to ide tako sporo?
Problem postizbornog konstituisanja institucija vlasti u BiH je višeslojan i ima veze sa izbornim rezultatom vladajućih stranaka u prethodnom mandatu, nacionalnim i entitetskim podjelama i programskim razlikama. Izborni rezultati vladajućih stranaka na državnom i entiteskom nivou, izuzimajući SBiH, pokazuju da je očuvan kontinuitet vlasti iste ili pretežno iste stranačke strukture i da brže ili sporije konstituisanje institucija vlasti nema bitnog uticaja na realno stanje i naša očekivanja. Nacionalne i entitetske podjele imaju za posljedicu formiranje koalicija i konstituisanje vlasti od predstavnika najmanje tri ili više političkih stranka koje imaju jednonacionalni izborni legitimitet, kao i nešto sporije konstituisanje državnih i federalnih institucija vlasti. Postizborna priča o programskoj stranačkoj koaliciji uglavnom je manipulativna ili nerealna, jer još uvijek nema realnog ili kompromisnog programa za uspostavljanje takve koalicije. SDP, kao stranka sa ambicijom i kapacitetima da bude dio vladajuće strukture, može imati uticaja na brzinu konstituisanja institucija državne i entitetske vlasti.
Kako komentarišete novostvorene postizborne koalicije nekada ljutih protivnika?
Dogovor SNSD i SDS o zajedničkom djelovanju u državnim institucijama vlasti može se posmatrati kao odgovor na prethodni dogovor SDA i SDP, ali i kao neprincipijelnost, programsku sličnost, bježanje iz opozicije i slabljenje opozicionog kapaciteta. SDA i SDP su započeli, SNSD i SDS nastavili, a HDZBiH i HDZ1990 završili dogovaranje dvije najjače stranke sa jednonacionalnim izbornim legitimitetom. Ovim je otpala varijanta da se vlast na državnom nivou formira bez stranaka koje imaju najveću podršku srpskog i hrvatskog biračkog tijela. Ovakvo ponašanje najjačih političkih stranaka sva tri naroda djeluje logično dok postoje otvorena pitanja, nepovjerenje i suprostavljeni programski ciljevi, ali i pokazuje da na političkoj sceni imamo programski slične stranke. Ovakva saradnja političkih stranaka slabi opozicioni kapacitet i liči na političku prostituciju, ukoliko bi se spustila na entitetski, kantonalni i lokalni nivo vlasti.
Kako će, po Vama, izgledati vlast u BiH?
Formiranje koalicije na državnom nivou, imaće uticaja na formiranje koalicije u FBiH i učešće u vlasti RS bošnjačkih i hrvatskih stranaka. Pokušaj da se na državnom nivou formira vlast bez SNSD i HDZBiH najvjerovatnije je propao, tako da se za sada najizglednijim čini da će biti formirana koalicija od 6 stranaka (SDP, SDA, SNSD, SDS, HDZBiH i HDZ1990). Koalicija na državnom nivou može biti i šira, ali ako neke stranke budu dosljedne do kraja, u toj koaliciji neće biti SBB i PDP. SDP se još uvijek zalaže za programsku, umjesto matematičke koalicije. Ukoliko bi SDP ostao dosljedan programskoj koaliciji, onda bi se prije moglo desiti da SDP ne bude dio buduće koalicije, nego da se uspostavi suštinska programska koalicija. Zbog svega, ne treba očekivati značajnije promjene, jer su građani i narodi izabrali vlast koja će u naredne četiri godine biti slična dosadašnjoj i uglavnom neodgovorna, neuspješna i korumpirana.