U štrajku 70,7% radnika pravosuđa!

Generalni štrajk četiri sindikata budžetskih korisnika Republike Srpske (policije, obrazovanja, uprave i pravosuđa) koji je počeo 21. januara, obustavljen je nakon tri dana. Od štrajka je odustao Sindikat policije, obrazovanja te uprave, dok je štrajk zaposlenih u 27 pravosudnih institucija u Republici Srpskoj nastavio se omasovljavanjem i radikalizacijom do konačnog ispunjenja zahtjeva. Barem tako je odlučio Republički odbor Sindikata pravosuđa. Pred pregovore sa Vladom Republike Srpske koji bi trebali biti održani u ponedjeljak, razgovarali smo sa najupornijim sindikalistom u Republici Srpskoj, Predsjednikom sindikata radnika u pravosuđu Sinišom Petrovićem.

Gdine Petroviću, Sindikat radnika u pravosuđu je i dalje u štrajku, kakvi su podaci sa terena, koliko ljudi trenutno štrajkuje?

Prema našim podacima koje svakodnevno dobijamo sa terena, od predsjednika Štrajkačkih odbora pravosudnih institucija, u štrajku je ukupno 723 radnika uključujući i one koji su se izjasnili za štrajk, ali obavljaju minimalan proces rada. Procentualno gledano, u štrajku je 70,7% radnika ili po institucijama 81,6% pravosudnih institucija. Postoje institucije koje nemaju sindikalne organizacije, ali i pored toga, radnici u tim institucijama su se takođe priključili štrajku. U nekim KPZ-ovima nije donijeto Rješenje o minimumu procesa rada, što je bila Zakonska obaveza, a bez kojeg ti radnici ne mogu stupiti u štrajk. Generalno, Štrajk su najviše iznjeli zaposleni u sudovima i tužilaštvima.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Siniša Petrović ( u sredini )

 

Zbog čega je Vaš Sindikat odlučio da nastavi sa štrajkom i kako komentarišete činjenicu da su ostale kolege ( Sindikat obrazovanja, MUP-a, javne uprave ) stavile moratorium na štrajk?

Zaposlenima u pravosuđu je za razliku od ostalih, umanjena plata još 2009-te godine za 10%, tako da je ovo umanjenje dodatno, pa ukupno iznosi 20%. Ukupna mjesečna primanja u koja ulazi plata, topli obrok i regres za srednju stručnu spremu, koja je nekada iznosila od 500,00 do 700,00 KM, predviđenim umanjenjem svela su se na iznose od 400,00 do 560,00 KM. Napominjem, da mi osim ovih primanja nemamo druga (dnevnice, putovanja, otežane uslove rada, rad po osjetljivim predmetima, povećanje koeficijenata po bilo kom drugom osnovu i sl.) zbog samog opisa posla. Dakle, može se reći da su radnici u pravosuđu ovim dodatnim umanjenjem na ionako niska primanja, diskriminisani u odnosu na ostale budžetske korisnike. Mi samo tražimo da se sa umanjenjima izjednačimo sa ostalima. Zbog toga i jesmo istrajni i uporni, jer smo najugroženija katogerija.

Od samog početka iz Ministarstva pravde RS stizali su drugačiji podaci o broju štrajkača od onih Vaših. Jesu li to bila nastojanja da se minimalizira „odaziv“ štrajkača u pravosudnim institucijama?

I prije samog početka štrajka, apelovali smo na Vladu da je problem i ako štrajkuje 100 radnika ili 10000. To nije dobro. U svakom slučaju, takve vrste dezinformacija od strane Ministarstva pravde RS bile su dio pritiska i namjere da se štrajk minimizira. Od samog početka upozoravali smo na štetne posljedice i probleme koje će štrajk napraviti u narednom periodu. Činjenica da imamo preko 1000 odloženih rasprava, da se predmeti gomilaju je vrlo opasna i ako se nastavi, može imati opasne posljedice po funkcionisanje sistema i društvo u cjelini. Mi to ne želimo. Tražili smo od početka konkretne pregovore, iskazali spremnost da odmah sjednemo za pregovarački sto, ali konkretnih ponuda nije bilo. Štrajk je legitmno, Zakonom određeno pravo radnika da iskažu svoje nezadovoljstvo odnosom poslodavca prema radnicima, a u ovom sluičaju smanjenju plata.

Da li su radnici koji su u štrajku trpjeli pritiske u institucijama u kojima se odvijao štrajk?Je li bilo prijetnji, ucjena i sl…Postoje li konkretni slučajevi ometanja generalnog štrajka?

Od samog početka štrajka, u više navrata Ministarstvo pravde RS je istaklo da se Štrajk provodi u skladu sa Zakonom, što je nama satisfakcija u smislu poštovanja Zakona i propisa koji regulišu pravo na štrajk. Ucjena do sada nije bilo, ali određenih pritisaka jeste da se štrajk prekine, da se neće ništa postići, da se povuku dodatni radnici iz štrajka koji će zadovoljavati minimum procesa rada i slično. Naročito je loše to što neke institucije još uvijek nisu donijele Rješenje o minumumu procesa rada, što su po Zakonu bile obavezne da donesu.

Kakve je pritiske trpio Sindikat od samog početka 21.januara kada je zvanično štrajk u RS počeo?

Od samog početka Sindikat pravosuđa je prvi koji je sa resornim ministarstvom usaglasio i donio akt koji se odnosi na Rješenje o minumumu procesa rada, uz puno razumijevanje specifičnosti institucija u kojima radimo. Na osnovu tog usaglašenog akta, Ministarstvo je proslijedilo instrukcije svim nosiocima pravosudnih funkcija u RS da donesu svoja rješenja, koja se odnose na te institucije. Ponavljam da neke institucije to nisu ispoštovale, čime su indirektno spriječile radnike da stupe u štrajk.

Sa decembarskih sindikalnih protesta u Banjaluci


Šta konkretno u Vašem slučaju znači poštovanje minimalnog procesa rada, i kako Vi gledate na Odredbu Vlade RS, koja se tiče upravo toga, drugim riječima kako se odvija radni dan u pravosudnim institucijama RS?

Konkretno to znači, da se u sudovima i tužilaštvima postupa po hitnim predmetima, pritvorskim predmetima, kao i predmetima čije odlaganje bi moglo nanijeti veliku materijalnu štetu Republici Srpskoj. Zajednički smo zaključili da je za to potrebno 20% od ukupnog broja administrativnih radnika u tim institucijama. Takođe, to podrazumjeva obezbjeđivanje prije svega sigurnosti u Kazneno popravnim zavodima, te njihovo nesmetano funkcionisanje, da se ni jednog trenutka ne naruše osnovna ljudska prava zatvorenika u tim institucijama, ali i bezbjednost samih građana u okolini tih institucija. Sve smo to imali u vidu kada smo sa Ministarstvom pravde usaglašavali Minimum procesa rada i kao što sam ranije naglasio, vrlo brzo smo to Rješenje i donijeli.

Da li ćete poslušati Predsjednika RS koji Vas je pozvao da prekinete sa štrajkom?

U svakom slučaju, podržavamo inicijativu Predsjednika RS. Mi smo svoju spremnost za pregovore iskazali i ranije, konkretno smo 04.02.2013. godine javno uputili poziv Predsjedniku Vlade i svim relevantnim strukturama vlasti u RS, iznijeli broj štrajkača, napomenuli koje su posljedice dosadašnjeg štrajka, da je to sve posao koji nas svakako čeka po okončanju štrajka i naglasili da smo spremni da odmah sjednemo za pregovarački sto, kako bi se Štrajk okončao. Svakako da nam je bitno da je Predsjednik prepoznao koji je problem i koji su to razlozi za štrajk, te da je u interesu svih nas da se problem što prije riješi na obostrano zadovoljstvo.

Kako komentarišete izjave pojedinih političara da su Sindikati faktor destabilizacije institucija RS?

Iskreno, nisam čuo za takve izjave. Mi smo potpuno nezavisni, apolitični bez ikakvog političkog uplitanja. Ovim štrajkom smo dokazali da smo nezadovoljni Odlukom Vlade o smanjenju plata administrativnim radnicima u pravosuđu i nas interesuje samo taj segment borbe za naša prava.

Da li očekujete približavanje stavova sa Vladom RS i kada će se desiti naredni pregovori?

Obzirom da su sredstva koja su potrebna za ispunjavanje naših zahtjeva suviše minorna i iznose svega 0,1% dio godišnjeg budžeta Republike Srpske, siguran sam da ćemo naći zajednički jezik i postići dogovor. Pokazali smo u protekle 3 godine, kada smo trpili smanjenje od 10% da imamo razumijevanja za ekonomsku krizu i tešku finansijsku situaciju u Republici Srpskoj, ali smo novim smanjenjem dovedeni pred sami rub egzistencije. Mnogi radnici su jedini hranitelji svojih porodica, školuju djecu, izdržavaju nezaposlene članove, opterećeni kreditima. Jednostavno ne može više dalje. Zbog toga su administrativni radnici do sada pokazali veliku istrajnost u nadi da će se pitanje naših plata povoljno riješiti u što skorijem periodu.

Ukoliko Vlada RS ne prihvati stavove Vašeg Sindikata, možemo li očekivati neke razantnije korake u Vašoj sindikalnoj borbi?

Mi smo do sada pokazali ozbiljnost i veliku odgovornost. To isto očekujemo od predstavnika Vlade RS. Problem je jasno prepoznat, visina sredstava, tako da sam ubijeđen da će do rješenja vrlo brzo i doći. Tim prije jer su zakazani konkretni pregovori sa predsjednikom Vlade i Sindikatom pravosuđa za ponedeljak 11.02.2013. godine.

 

Razgovarao Elvir Padalović

 

Radnici pravosudnih institucija nastavljaju štrajk

 

 

 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije