Vlada Federacije BiH je pred Novu godinu odlučila povećati minimalnu platu u ovom entitetu sa 619 na 1.000 KM. Naravno, to je učinila bez ikakvih fiskalnih reformi koji je najavljivala i obećavala. Nameti privredi su ostali isti. Da bi poslodavac sada isplatio 1.000 KM radniku, treba da izdvoji 1.744 KM, jer 744 KM država uzima sebi. Iz ovog primjera je vidljivo da je opterećenje na platu preko 70 posto. Ako pravimo usporedbe s evropskim zemljama, Federacija BiH je u samom vrhu po opterećenju rada.
Teško je naći zemlju u kojoj se više otima od privrede i radnika
Naime, doprinosi za penziono i zdravstveno osiguranje iznose 41.5 posto, a prosjek Evropske unije je 30 posto. Gotovo da ne možete naći zemlju u svijetu koja više otima od svoje privrede i radnika. Kada je riječ o minimalnoj plati u Federaciji BiH, jasno je da ona treba biti i veća od 1.000 KM, to i mnogi poslodavci kažu, ali je to teško izvesti bez poreskih rasterećenja privrede. O povećanju minimalca bez smanjenja doprinosa ekonomisti u Bosni i Hercegovini imaju gotovo jedinstven stav. Smatraju kako je ovo dugoročno štetno, kako će izazvati brojna otpuštanja radnika, ali i proizvesti visoku inflaciju. A da je prognoza oko rasta inflacije bila tačna jasno je postalo već od ponedjeljka kada su cijene u trgovina već uveliko počele rasti.
S druge strane, potez federalne Vlade opravdava samo nekolicina ministara iz Vlade i nekoliko zastupnika SDP-a koji se posljednjih dana koriste populizmom, želeći sebe predstaviti kao spasioce radničke klase, a radnike uvući u konflikt s poslodavcima.
Koliko su istinski željeli pomoći radnicima najbolje govori podatak da su osam godina provedenih u opoziciji potrošili na zagovaranje fiskalnih refomi, a dolaskom na vlast zaboravili na obećane reforme. Rezultat djelovanja ovakvih “reformista” jeste da će 1.000 KM u narednom periodu vrijediti još manje, te da će mnogi ostati i bez te hiljade.
O odnosu Vlade Federacije BiH prema privredi i radnicima za Buku govori Snježana Kopruner, potpredsjednica Udruženja poslodavaca FBiH.
Oni koji danas čine Vladu FBiH godinama su najavljivali fiskalnu reformu, obećavali zakone, krili tajne uredbe, da bismo uoči Nove godine dobili povećanje minimalne plate na 1.000 KM bez ikakvih reformi. Ekonomisti u BiH gotovo jednoglasno kažu da je povećanje minimalca bez smanjenja doprinosa dugoročno štetno. Kako Vi gledate na ovu odluku?
Ovo sto Vlada FBiH radi je, po mom mišljenju, u najmanju ruku neodgovorno, a sama odluka je donesena protivno Zakonu o radu koji tu oblast regulira. Ako se Vlada FBiH ne pridržava zakona koje donosi što očekivati od građana i privrednih subjekata. Koliko je sama akcija neozbiljno izvedena govori i to da je na dnevnom redu Ekonomsko-socijalnog vijeća bila pod točkom razno, kao kakva teroristička akcija, a ne smišljeni plan razvoja privrede i ekonomije Federacije. Kao rezultate ove odluke vidim povećani broj otpuštanja radnika, jer mnogi poslodavci neće moći podnijeti te troškove.
Minimalna neto płata sigurno treba biti bar 1.000 KM, ali se ne može sprovesti odluka na ovaj način, tj. bez promjene fiskalnih zakona.
Od ministara i premijera FBiH danima slušamo uglavnom populističke izjave, kažu da žele pomoći radnicima. Je li se moglo pomoći radnicima a da doprinosi budu niži, a ne da poslodavac sada izdvaja dodatnih 300 KM doprinosa za jednog radnika?
Iskreno govoreći oni su htjeli pomoći sebi, a ne radnicima, jer će se povećati prosječna plata, a time i sve plate u javnom sektoru vezane za prosjek FBiH. Radnici će imati samo kratkoročan efekt porasta plata, jer će ova odluka prouzročiti porast cijena robe široke potrošnje, što znači da će tih 1.000 KM manje vrijediti nego danas. Umjesto da radimo sve da pružimo mogućnost da poslodavci otvaraju nova radna mjesta, da omoguće onima koji to žele da se vrate u Bosnu i Hercegovinu, mi zatvaramo tu mogućnost i dodatno povećavamo broj nezaposlenih ovom odlukom. Radnicima je isto tako važno da imaju gdje raditi i učiti, a to se Vlade ne tiče. Sramotno je da su porezni odbici na investicije vezani samo za investicije iznad 20.000.000 KM i to za investicije iz vlastitih sredstava, bez kreditnih zaduženja. Zanima me koliko poslodavaca može to sebi priuštiti. Tko bi trebao otvarati nova radna mjesta? Ili Vlada misli da će se financirati od PDV-a, dijaspore i javnih institucija.
Za pravedniji omjer zaposlenih i penzionera fali nam preko 200.000 radnika. Jesu li svjesni federalni ministri u kakvom problemu se možemo naći ako krenu otpuštanja radnika i slabljenje ekonomije? Rast cijena u trgovinama je već počeo od početka sedmice…
One prijašnje vlade mislim da nisu htjele pomoći privredi, a za ovu sam prilično sigurna da ne razumije kako funkcionira ni penzioni sustav, a ni ekonomija neke države. Ovaj početak porasta cijena će uzrokovati povećanu inflaciju, što znači da ćete za isti iznos novca moći manje kupiti. Osim toga, povećat će se rad na crno, što znači da će se povećati i korupcija, za koju se ne donose nikakve mjere suzbijanja.
Politički funkcioneri u želji da odbrane odluku Vlade uglavnom spominju koliko su firme u FBiH imale dobiti u prethodnim godinama. Da li ova priča ima smisla ako pretpostavimo da nisu sve firme imale istu dobit?
I da su sve imale dobit kamo sreće. To bi značilo da je BiH dobra za one koji žele investirati, otvarati nova radna mjesta, da Vlada ima veće prihode od poreza na dobit. Opet jedan dokaz o neznanju.
Zbog čega velike korporacije ulažu u Irsku ili bilo koju zemlju? Zbog toga što su mali porezi na rad i na dobit. Ta je porezna politika mnoge zemlje izvukla iz recesije. Onome tko pozna ekonomske zakone to je jasno. Zbog toga mislim da ova Vlada ne posjeduje vještine potrebne za vođenje ekonomskog razvoja.
Evropski prosjek stope doprinosa za PIO i zdravstveno osiguranje je 30 posto, dok je u Federaciji BiH 41.5 posto. Čak ni povoljan porez na dohodak nam nije pomogao da se ne nađemo u vrhu Evrope po opterećenju rada. Kako objasniti političkom funkcioneru da nije dobro uništavati privredu od koje živiš?
Kako objasniti nekome tko ne zna i neće da zna kako potaknuti privredni rast? Susjedna Srbija to puno bolje radi, kako čujem od naših kupaca iz Evropske unije koji tamo grade tehnološki najmodernije tvornice, zapošljavaju i educiraju radnike kako bi bili konkurentni na svjetskom tržištu.
Gubitak poslova i uvozno-izvozni debalans
Metalna industrija iz koje dolazim je uglavnom 100% izvozna i uglavnom profitabilna. Trenutno se susreće sa velikim poremećajima na tržištu, ekonomija Njemačke, glavnog izvoznog partnera je već drugu godinu zaredom u recesiji, što znači da na tržištu nema dovoljno posla. To je jedan od razloga za otpuštanje radnika jer nismo konkurentni i sad još jedan udar na našu konkurentnost i nova otpuštanja. Da Vlada bar malo razumije situaciju u kojoj se nalaze izvoznici, takvu odluku nikad ne bi donijela. To ćemo vidjeti kada dobijemo izvještaje o padu izvoza. Sad objasnite nekome iz Vlade što je to uvozno-izvozni debalans i što on znači za jednu državu.
Vijeće stranih investitora je upozorilo koji sektori će biti najviše pogođeni pomenutom odlukom Vlade, da bi im premijer Nikšić poručio “da oni kojima je puno 1.000 KM plate idu u banana države”. Koliko je neozbiljno na ovakav način komunicirati s potencijalnim investitorima i da li se ovakvim populizmom pravi bolji poslovni ambijent?
Ova izjava govori sve o znanjima i sposobnostima koje posjeduje premijer. Cilj donošenja ove odluke nije da se radnicima pomogne, već da se popegla budžet i povećaju plate političarima. Čista demagogija.
Vlada FBiH je u augustu 2023. godine usvojila set energetskih zakona. Jesu li se zakoni počeli primjenjivati, kakva je situacija kod privrednika koji su instalirali solarne panele?
Podzakonski akti još nisu doneseni i zakon se ne može primjenjivati, ali koga to u Vladi interesira. Oni se postavljaju kao da su im poslodavci neprijatelji, jer poneki zaradi nešto više i vozi nešto bolji auto, a ne shvaćaju da su oni pogon ekonomije i da bez njih mogu državu ugasiti.
Od 2026. godine izvoznike čeka smanjenje cijena proizvoda radi plaćanja poreza na CO2 od EU kupaca, šta na tome radi vlada. Općenito mislim da BiH ima izuzetan potencijal vezano za strukturu privrede, izuzetno vrijedne radnike, prirodom bogatu zemlju i uz malo dobre volje i znanja od nje se može napraviti zemlja u kojoj će i stranci htjeti živjeti. Nikako ne razumijem zbog čega u politici do izražaja ne dođu ljudi koji vole ovu zemlju i ovaj narod i naprave one minimalne promjene kako bi ekonomski krvotok profunkcionirao u pravom smjeru i napravio od nje dom za sve koji to žele.