Šijaković:Model koji su uspostavili Dodik i Lagumdžija je neprijatan

Ovo je u svom blogu napisao profesor sa banjalučkog Univerziteta, sociolog Ivan Šijaković.

„Poslije izbora u BiH 2010. godine dugo nije mogla da se formira vlast na nivou BiH, pa ni u Federaciji BiH, da bi potom, kroz raznovrsnu političku trgovinu, došlo do formiranja “šestokratije” iliti vladavine šestorice političkih lidera (Milorad Dodik, Mladen Bosić, Zlatko Lagumdžija, Sulejman Tihić, Božo Ljubić i Dragan Čović, prije nekoliko mjeseci Fahrudin Radončić je uveden umjesto Tihića)“ napisao je profesor Šijaković na blogu Al Džazire.

Odmah je bilo jasno da u šestokratiji glavnu riječ vode Dodik i Lagumdžija, uz asistiranje Čovića, dok su preostala trojica lidera samo statisti.Lagumdžija je prvi izrazio nezadovoljstvo položajem u šestorci i osjetio tjeskobu u djelovanju i uticaju na organe vlasti i institucije u BiH. Pokušao je da se nametne kao neosporni lider u BiH i vođa šestorke.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Međutim, Dodik je uspio da ga obuzda sa nekoliko jednostavnih ucjena i prijetnji, tako da se sva Lagumdžijina politička egzibicija završila zamjenom Tihića Radončićem u sastavu šestokratije.Ipak, Lagumdžija je uspio u namjeri da od šestorke napravi politički dvojac koji će u narednom periodu upravljati Bosnom i Hercegovinom, odnosno njenim entitetima.

“Na taj način je, uspostavlje model „duokratije“ umjesto šestokratije“

Sa profesorom Šijakovićem smo razgovarali o tome zašto je model duokratije Dodik-Lagumdžija loš po BiH te šta bi on u praksi mogao donijeti.

Profesore Šijakoviću, zašto je model „duokratije“, termin koji ste upotrijebili u Vašem blogu, poguban za BiH? Kako se Vama čini sporazum dva lidera?

Model duokratije sam konstruisao kao vladavinu dvojice ljudi koji uspostavljaju paralelizam vlasti u jednoj državi ali podeljeno po nekom principu. Ovde je reč o teritorijalnom principu gde svako od njih ima svoj jasan i omeđen prostor da slobodno i samostalno deluje u njemu (entiteti), a na nivou BiH se dogovaraju prema principu pariteta kako učestvovati u vlasti, kako je podeliti i kako je kontrolisati. Model je neprijatan jer isključuje sve druge subjekte u političkom životu, suspenduje institucije i dovodi ih u zavisnost od raspoloženja i aktivnosti dva čoveka, lidera. Postoji simulacija rada institucija jer se konačne odluke donesu unapred zavisno od potrebe dvojice lidera. Život i rad svih građana u BiH dovodi se u zavistan položaj u odnosu na tu dvojicu lidera. Sve procedure i pravila su time suspendovani, sve mora da čeka šta će neko od njih odlučiti.

Mnogi analitičari tvrde da će ovim dogovorom doći do urušavanja BiH kao drzave, kako Vi to vidite?

Možda će BiH funkcionisati efikasnije, kada su u pitanju odluke koje donose institucije, jer će sve biti unapred pripremljeno u Entitetima. To će biti neka vrsta federalizacije BiH za kojom odavno postoji težnja od strane vlasti iz RS i iz hrvatskih Kantona. BiH nije ni bila izgrađena kao država, osim pravno-političke, formalne, konstrukcije u dejtonskom smislu. Njen politički život je bio blokiran, jer je svako gledao kako da izvuče što više koristi od partnerskog odnosa u institucijama na nivou BiH a ne da se posveti efikasnom i za građane korisnom radu.. Ona će sada funkcionisati kao dve (sutra verovatno tri) paralelne neformalne državne strukture.

Jesu li sadašnji političari u BiH, a tu mislim posebno na Dodika i Lagumdžiju, trenutno moćniji od države BiH?

Naravno, Dodik je već odavno moćniji od države, Lagumdžija je sada u prilici da demonstrira svoju nadmoć nad državom, mada će njemu biti teže da to ostvari zbog slabije pozicije i komplikovanije političke strukture u FBiH, kao i lošijih rezultata na nedavno završenim lokalnim izborima. Njihova moć se ogleda u tome što su podredili sebi sve važnije institucije (Parlament, sudstvo, tužilaštvo, policiju, univerzitete, inspekcije itd.) postavljajući „svoje“ ljude na rukovodeća mesta u tim institucijama. U BiH je takav slučaj već bio krajem 80-tih godina kada se u šali govorilo da je BiH ono što se dogovore Branko (Mikulić) i Hamdija (Pozderac). Čak je šala išla i dalje: „skraćenica SR BiH (Socijalistička Republika BiH) znači samostalna radnja Branko i Hamdija“. Nekoliko godina posle toga, BiH se raspala, dobro nam je poznato kako se to desilo. Da li će akronimi RBiH, FBiH i RS naći uporište u inicijalima gospode Dodika i Lagumdžije, videćemo u naredne dve godine.

Razgovarao Elvir Padalović

Vezani tekst : Enver Kazaz: Dodik i Lagumdžija su svemoćne lutke

 

 

 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije