Čestice PM 2.5 su toliko male da mogu ući direktno u krvotok
Glavni grad Bosne i Hercegovine juče je bio najzagađeniji na svijetu. Aerozagađenje je veoma opasno, a koncentracija čestica PM 2.5 je ekstremno visoka te čak 75 puta veća od preporučene koncentracije Svjetske zdravstvene organizacije. Šta su ove čestice te kako zagađenje vazduha utiče na zdravlje građana razgovarali smo sa doktoricom Aidom Forto, pulmologinjom Doma zdravlja Vogošća.
BUKA: Aerozagađenje u Sarajevu dostiže rekordne vrijednosti. Očito da je ovo alarm za uzbunu, kako ovoliko zagađen zrak utiče na građane i opštu populaciju?
Zagađenje zraka može imati ozbiljan utjecaj na zdravlje ljudi. Neki od načina na koje zagađen zrak može utjecati na ljude su:
Problemi s disanjem: Zagađenje zraka može uzrokovati iritaciju disajnih puteva, egzacerbacije hroničnih bolesti poput astme i pogoršanje simptoma alergija i povećati rizik od razvoja hroničnih bolesti pluća, takođe dugoročno izlaganje može dovesti i do karcinoma pluća.
Srčani problemi: Čestice zagađenja zraka mogu prodrijeti u krvotok i izazvati upalu krvnih žila, što može povećati rizik od srčanih bolesti, srčanog udara i moždanog udara.
Problemi sa kožom: Zagađenje zraka može iritirati kožu i uzrokovati suhoću, svrbež, osip i druge kožne probleme.
Učinci na reproduktivno zdravlje: Izlaganje zagađenom zraku može imati negativan utjecaj na plodnost muškaraca i žena, povećavajući rizik od problema s začećem i razvojem fetusa.
Povećani rizik od bolesti: Zagađenje zraka može oslabiti imunološki sustav i povećati rizik od infekcija dišnih puteva, gripe, prehlade i drugih bolesti. Kako bismo smanjili negativan utjecaj zagađenja zraka naše zdravlje, važno je podržavati mjere zaštite okoliša, kao što su smanjenje emisija štetnih plinova, poticanje ekološki prihvatljivih načina prijevoza i promicanje obnovljivih izvora energije. Također je važno pratiti kvalitetu zraka u svojoj lokalnoj zajednici i poduzeti individualne mjere zaštite kad je to potrebno, kao što je neizlaganje zagađenjem zraka u vrijeme vrhunca onečišćenja.
BUKA: Koliko je aerozagađenje ozbiljan problem?
Aerozagađenje predstavlja globalni javno zdravstveni problem, definiše se kao povećana koncentracija štetnih čestica preko tolerantne granice, što značajno utiče na zdravlje ljudi. Direktno štetno dejstvo zagađenog zraka na zdravlje ljudi ispoljava se udisanjem zagađujućih čestica , što dalje može dovesti do akutnih ili hroničnih bolesti disajnih organa. Najzastupljenije štetne čestice , emitovane iz različitih prirodnih i vještačkih izvora su : čađ, suspendirane čestice različitih promjera „Particulate matter“-PM, sumpordioksid (SO2), azotdioksid (NO2), ugljikovmonoksid (CO), ozon (O3). Istaknut je posebno štetni efekat suspendiranih čestica promjera 2,5 mikrometara, koje zbog svog promjera dopiru duboko u pluća, odnosno do najudaljenijih, malih dišnih puteva, te najčešće ostavljaju trajne posljedice po zdravlje ljudi.
BUKA: Svi udišemo ovaj vazduh i svi smo u opasnosti, ali koje su grupe najviše izložene i, ako mogu tako reći, najranjivije?
Rizičnu grupu pacijenata predstavljaju osobe starije životne dobi, pacijenti koji boluju od hroničnih bolesti poput bronhijalne astme, HOPB, karcinomom pluća, djeca, trudnice i pacijenti sa različitim hroničnim oboljenjima, pacijenti sa kardiovaskularnim bolestima,onkološki pacijenti, te pacijenti sa imunokompromitiranim stanjima.
BUKA: Šta je još bitno da znamo o uticaju zagađenog zraka na zdravlje?
Zagađenje zraka sadrži mikroskopske čestice, kao što su PM2.5 (čestice manje od 2.5 mikrometra u promjeru) i PM10 (čestice manje od 10 mikrometra u promjeru), koje se mogu inhalirati i doseći dublje dišne putove. Ove čestice mogu uzrokovati različite zdravstvene probleme. Izlaganje dugotrajnom zagađenom zraku može dovesti do brojnih zdravstvenih problema kao što su astma, bronhitis, kardiovaskularne bolesti, plućni rak, moždani udar, alergijske reakcije, smanjena plodnost itd.
BUKA: Koncentracija čestica PM 2.5 je 75 puta veća od preporuke SZO. Šta su zapravo te čestice?
PM2.5 (Particulate Matter 2.5) čestice su mikroskopske čestice onečišćenja koje imaju promjer manji od 2.5 mikrometra. Te čestice su tako male da ih ljudsko oko ne može vidjeti. PM2.5 čestice potječu iz različitih izvora, uključujući industriju, promet, sagorijevanje fosilnih goriva, ali i prirodne izvore poput prašine i polena. PM2.5 čestice su posebno zabrinjavajuće zbog svoje veličine. Budući da su vrlo male, mogu prodrijeti duboko u disajne puteve i dospijeti čak i u krvotok, što može imati ozbiljne posljedice za zdravlje. Ove čestice mogu sadržavati niz štetnih tvari poput toksičnih metala, organskih spojeva, čađe, klora, nitrata i drugih štetnih kemikalija. Izlazak na udahnuti zrak koji sadrži PM2.5 čestice može uzrokovati različite zdravstvene probleme. Mogu izazvati iritaciju disajnih puteva, pogoršanje simptoma astme, bronhitisa, povećan rizik od srčanih bolesti, smanjenje plućne funkcije, alergijske reakcije te dugoročno povećati rizik od plućnih bolesti i karcinoma. Mjerenje razine PM2.5 čestica u zraku važno je za praćenje kvalitete zraka i donošenje adekvatnih mjera zaštite.