BUKA : Vaša Ekscelencijo, poštovani ambasadore, razgovaramo u povodu dvadesete godišnjice od Plišane revolucije. Napredak koji je Češka republika napravila na polju demokratizacije svog društva je nesumnjiv, ali šta je sve bilo potrebno da se to ostvari?
Češka Republika je juče obilježila 20. godišnjicu Plišane revolucije. Kada se osvrnemo, evidentno je da je Češka dostigla za ovih dvadeset godina značajan progres, isto tako je jasno da je dosta pitanja ostalo neriješeno. Među glavne faktore koji su uticali na razvoj Češke Republike mogu navesti snažnu demokratsku tradiciju, koja nije bila potisnuta ni od strane nacističkog niti komunističkog režima. Jasan konsenzus koji smo postigli po pitanju demokratskih reformi je omogućio brze promjene. Dalje mogu spomenuti vjeru u tržišnu ekonomiju kao najbolji model osiguranja prosperiteta građana ČR. Ova vjera je omogućila brze i ključne promjene privrednog sistema Češke i reorijentaciju inostrane trgovine sa istoka na zapad. U tim vremenima smo imali i povoljnu međunarodnu klimu, raspao se Sovjetski Savez, otvorili su se EU i NATO. Slogan “Povratak Evropi” je bio jedan od najcitiranijih slogana u periodu Plišane revolucije. Imali smo i veoma dobre odnose sa susjedima.
Vaša Ekscelencijo, već ste dva mjeseca na poziciji Ambasadora Češke Republike u Bosni i Hercegovini, kakvi su Vaši utisci i impresije o ovoj zemlji i ljudima koji u njoj žive, sad kada boravite ovdje?
U BiH sam nepuna dva mjeseca. Veoma me iznenadila specifična magija Sarajeva i ostalih gradova, ljepota bosanskohercegovačke prirode a pogotovu otvorenost i prijateljstvo stanovnika BiH. Pozitivno ocjenjujem i značajan progres u svim oblastima, koji se dogodio od 1995. godine. Danas je Bosna i Hercegovina evropska zemlja u najboljem smislu te riječi, prijateljska prema strancima koji u njoj žive.
Kako ocjenjujete trenutnu političku situaciju u Bosni i Hercegovini ?
Politička situacija u BiH nije idealna, evidentno je da se približava kraj sadašnjeg izbornog ciklusa i počinju pripreme za opšte izbore slijedeće godine. Svakako da to utiče na svakodnevna dešavanja na visokom političkom nivou. Isto tako vidim dosta sposobnih i kompetentnih ljudi koji su voljni da sarađuju za dobro građana ove zemlje. Ono što me zabrinjava je komplikovana ekonomska situacija, koja ima direktan uticaj na kvalitet života građana. Smatram da su nužne privredne i socijalne reforme oblast na koju se trebaju fokusirati sve političke snage u zemlji.
Na snazi je jači i aktivniji angažman međunarodne zajednice u BiH u posljednjih mjesec dana, pored butmirskih pregovora vidimo skoro svakodnevne razgovore uticajnih evropskih političara sa domaćim, nedavno je ministar vanjskih poslova David Miliband posjetio BiH, takođe Ministar vanjskih poslova Rusije Sergej Lavrov…Kakav je Vaš stav o ovome?
Cilj zajedničkog napora EU i SAD u okviru tzv. butmirskog procesa je da se olakša i ubrza put BiH u EU i NATO. Definitivno ne mislim da je ovaj proces pri kraju te da je moguće okarakterisati ga kao neuspjeh. Proces se nastavlja.
Uvjeren sam, da će prijedloge, koje su zajednički predložili EU i SAD na osnovu konsultacija sa Bh. liderima takvog karaktera, biti nužno prihvatiti prije ili kasnije, u sadašnjoj ili modifikovanoj formi, kako bi BiH mogla efektivnije pregovarati o članstvu u EU i NATO. Isključivo je na Bh. političarima, da li će biti prihvaćeni prije, ili kasnije.
Da li mislite da domaći političari žele nešto promijeniti u ovoj zemlji?
Vjerujem da domaći političari imaju interes za pozitivnim razvojem u BiH. Prilikom sastanaka sa njima vidim široku saglasnost oko osnovnih ciljeva zemlje, koji podrazumijevaju integraciju u EU i NATO. Priznajem da se često razlikuju po pitanju konkretnih sredstava, kako ostvariti ove ciljeve.
BUKA : Da li se slažete sa tezom da će se svi unutrašnji problemi u našoj zemlji riješiti ulaskom u EU?
Ulazak u EU ili NATO definitivno nije “ ulazak u raj”, gdje prestaju svi problemi u BiH. BiH će kao članska zemlja EU i NATO i dalje biti kompleksna država sa kompleksnom državnom strukturom, sa nizom privrednih i socijalnih problema i sa istim komšijama, kao što je danas. Na drugu stranu smatram, da članstvo zemlje u EU i NATO daje osnovni politički, bezbjednosni i pravni okvir, u kojem je realizacija reformskih procesa, koji nikad neće prestati, bitno jednostavnija.