Nihad Uk: Do kraja septembra ćemo ukinuti liste čekanja za onkološke pacijente

Plan Vlade KS je da gradi zgrade sa stanovima za mlade

Izjava da su građani sami krivi što im padaju komadi fasada na glavu je izvučena iz konteksta, rekao je to u intervjuu za Buku premijer Kantona Sarajevo Nihad Uk. Najavio je i ukidanje listi čekanja za onkološke pacijente, oporezivanje druge nekretnine, te izgradnju stanova za mlade. Medijske objave o tome da su mladi koji su kupili prvu nekretninu ipak dobili 10.000KM umjesto prvobitnih 4.800KM naziva netačnim.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

BUKA: Odlukom resornog ministarstva zatvara se internat Zavoda Mjedenica, te radionica za radnu okupaciju osoba s poteškoćama. Ranije su se i roditelji druge djece s teškoćama žalili na smanjenje prava koja proizilaze iz novih Pedagoških standarda. Jeste li upoznati s problematikom i da li su novi standardi urađeni na štetu djece?

Onog momenta kada je informacija o Zavodu Mjedenica postala viralna, kontaktirao sam ministricu za odgoj i obrazovanje Kantona Sarajevo, Naidu Hota-Muminović, koja me upoznala s cjelokupnom situacijom. Naravno, istina je daleko od onoga čime se spekulisalo u medijima. Vlada Kantona Sarajevo neće dozvoliti prekid nastave za djecu s poteškoćama u razvoju. Štićenici Zavoda Mjedenica ostaju u internatu i njihovo školovanje se nastavlja. Paralelno sa svim aktivnostima, resorno ministarstvo naše Vlade rješava problematiku koja je šire prirode i zahtjeva interresorne aktivnosti. Naša Vlada KS prepoznata je u Federaciji BiH ali i cijeloj Bosni i Hercegovini kao Vlada izuzetno senzitivna na ovu kategoriju djece i osoba kojima je potreban stalni nadzor i posebna njega. Do sada smo, u obrazovni sistem KS, zaposlili preko 350 asistenata kako bi bili na raspolaganju osobama s poteškoćama u razvoju koji se školuju u nekoj od naših institucija. Dakle, informacije koje su se pojavile u medijima da se prekida nastava i da se mijenjaju standardi – nisu tačne.

BUKA: Jedne prilike ste rekli da su građani krivi što na njih pada fasada. Nije li to malo u stilu Marije Antoanete? Trebalo bi da najveću odgovornost snose upravitelji, ali i inspekcijski organi.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Informacija je izvučena iz konteksta, krivo je interpretirana i tumačena. Rekao sam da su stanari odgovorni za ono što se dešava s njihovom imovinom jer oni biraju upravitelje i novcem na svojim računima. Ako oni ne traže od upravitelja da novcem s njihovog računa saniraju oštećenja fasade ili bilo kojeg drugog problema na objektu ili unutar njega – onda oni snose odgovornost. Upravitelj je taj koji po nalogu stanara, odnosno predstavnika vlasnika stanova, realizuje poslove. Sad se tu nameće niz pitanja: koliko stanari redovno ili neredovno plaćaju, da li plaćaju najnižu stopu održavanja i sl. Ako na privatnoj kući, čiji ste vlasnik, fasada otpada – saniraćete je sami, neće vam to niko drugi učiniti. Isto je i sa zgradama jer su stanari vlasnici zgrade.

Naravno, slažem se da inspekcijski organi trebaju pojačati svoj rad na terenu kada je u pitanju obrušavanje fasada, posebno onih starih u centru grada, ali to ne umanjuje odgovornost vlasnika nekretnina u zgradama. Ne amnestiram upravitelje ali, u slučajevima obrušavanja fasada, oni mogu samo privremeno obezbjediti objekat ne mogu ga sanirati ukoliko vlasnici objekta, dakle stanari, na svom računu nemaju novčana sredstva.

BUKA: Oboljeli od karcinoma i dalje nemaju veliki broj citostatika i drugih lijekova. U Republici Srpskoj ili u Hrvatskoj nemaju taj problem. Nestašice su puno manje, a pacijenti mogu sami kupiti lijek kojeg nema, ali oboljeli dobiju 100% refundaciju lijeka, dok je u Kantonu Sarajevo, prema riječima pacijenata, refundacija nije potpuna. Radite li na izmjeni tih propisa?

Trenutni zakonski okvir i norme koje se ne provode više od 20 godina doveli su do nedovoljnog finansiranja Fonda solidarnosti, što jasno ukazuje na potrebu za hitnim izmjenama. Problem je višeslojan i može se razložiti na dvije grupe citostatika: “jeftinije” i “skuplje”. Prvi su često deficitarni jer, kao malo tržište, nismo atraktivni za velike farmaceutske kompanije, koje ne pokazuju interesovanje za poslovanje u našoj regiji. S druge strane, tu je i problem s javnim nabavkama, te tromost federalnog ministra zdravstva, koji do sada nije učinio nijednu reviziju liste lijekova, iako je to njegova zakonska obaveza dva puta godišnje.

Kantoni trenutno ne mogu da preuzmu aktivniju ulogu u rješavanju finansiranja najtežih oboljenja, posebno kada je riječ o listama čekanja za onkološke pacijente u Federaciji BiH. Hitnim izmjenama zakonskih propisa koji reguliraju ovu oblast, omogućilo bi se kantonima i kantonalnim zavodima zdravstvenog osiguranja da preuzmu aktivniju ulogu u potpunom rješavanju ovog problema. Kantoni i kantonalni zavodi zdravstvenog osiguranja, u skladu s ustavnim uređenjem FBiH, ključne su institucije u sistemu zdravstvene zaštite. Sredstva koja prikupljaju namijenjena su za zdravstvenu zaštitu, ali je potrebno omogućiti njihovu prohodnost kako bi se osiguralo adekvatno finansiranje i pružanje zdravstvenih usluga. Uvjeren sam da će razum prevladati i da ćemo uskoro doći do rješenja problema za sve onkološke pacijente u Kantonu Sarajevo.

BUKA: KCUS i dalje ima duge liste čekanja. Šta je uzrok takvom stanju koje se mora mijenjati posebno zbog listi čekanja za naprimjer mamograf i slično. Kako Vlada može uticati na promjenu ovakvog stanja?

Ova problematika vuče se godinama ali raduje me da smo glasnici dobrih vijesti. Proteklih dana na KCUS održano više sastanaka na kojima je dogovoren hodogram ukidanja listi čekanja za onkološke pacijente. Ovo je akutan problem za čije što hitnije rješenje se zalažem. Plan je da do kraja septembra budu ukinute liste čekanja za onkološke pacijente. Razlozi ovakvog stanja su bili nedostatak kadra ali i zastarjela i neadekvatna oprema.

Trojka je inicirala hitnu izmjenu propisa na nivou Federacije BiH kojom bi Kantonalnih zavoda zdravstvenog osiguranja bilo omogućeno aktivnije učešće u ovim procesima. Kanton Sarajevo prošle godine uveo je poseban program za sve osiguranike čiji je dobiveni termin za pregled duži od tri mjeseca. Zavod zdravstvenog osiguranja i Vlada KS takvim pacijentima omogućava da takve preglede urade u privatnim klinikama i nakon toga refundiraju troškove tih pregleda preko ZZO KS. Međutim intencija ove Vlade je da sistemski riješi problem lista čekanja jer onkološki pacijenti ne smiju čekati na preglede.

Potpisivanjem kolektivnih ugovora, prošle godine, usaglasili smo s potpisnicima kolektivnog ugovora da smanje liste čekanja za ovu kategoriju  pacijenata do kraja 2023. Nažalost, dogovor nije ispunjen i sada je to predmet spora između Vlade KS i Sindikata zdravstva koji traže otvaranje novih pregovora za povećanje osnovice i koeficijenata a nisu ispunili ono što je dogovoreno prije manje od godinu dana.

BUKA: Zanimljivo je bio i odnos Vlade prema mladima koji prvi put kupuju nekretninu. Prvo nije bilo novca da svi dobiju po 10.000KM, pa su predstavnici stranaka koji podržavaju i učestvuju u radu Vlade mlade nazvali privilegovanom kastom. Na kraju, svi su ipak dobili 10.000KM. Jesu li za vladu i vlast mladi koji kupe stan privilegovana kasta ili ne?

Ispravka krivog navoda iz samog pitanja – niko nije dobio 10.000 KM. Po posljednjem javnom pozivu, mladi su dobili subvenciju od 4.800 KM po kriterijima koje sam više puta pojasnio. Niko ih nije nazvao povlaštenom kastom, to je spin kojim putem društvenih mreža i pojedinih medija jedna mala skupina te populacije pokušava da izmanipulira javnost. Postoji inicijativa Skupštine KS, koja je usmjerena prema resornom ministarstvu, da se svima koji su prošli na posljednjem javnom pozivu obezbjede dodatna sredstva do 10.000 KM. Ministar Bojan Bošnjak je tu inicijativu dostavio Vladi Kantona Sarajevo i predložio da se sa drugih ministarstava preraspodjele sredstva za ovu namjenu. Informacija koju ja imam je da ministarstva nemaju sredstva koja bi mogla usmjeriti za ovu namjenu i postupiti po zaključku Skupštine KS.

BUKA: Oni koji nisu u prilici kupiti stan budući da su cijene nekretnina u Sarajevu zaista preskupe u odnosu na prosječnu platu skupo je i iznajmljivanje stanova. Za neke je to biznis, najčešće u sivoj zoni ekonomije, da li bi porezi na nekretnine koje se ne koriste, a o čemu je bilo govora u posljednje vrijeme, mogle smanjiti cijene nekretnina i kada govorimo o prodaji i kada govorimo o iznajmljivanju? Kada možemo očekivati početak oporezivanja praznih nekretnina što ste nedavno i najavili?

Već smo angažovali radnu grupu i u narednih nekoliko sedmica očekujemo njihov prijedlog zakonskog rješenja. Moram pojasniti da se ne radi o oporezivanju nekretnina u kojima neko živi. Planiramo dodatno oporezovati drugu, treću ili ko zna koju nekretninu koja stoji prazna i neiskorištena. Preveliki broj neiskorištenih i zaključanih nekretnina na tržištu, proizvodi veliki broj negativnih društvenih i tržišnih posljedica. Ovo je naša strategija kojom želimo pomoći prvenstveno mladima, jer smatramo da bi ovakvom mjerom cijene kupovine i zakupa nekretnina sigurno pale. To je naša mjera o kojoj se dosta govori u regionu, kao o pozitivnom primjeru brige za mlade ali i sve druge koji žele doći do nekretnine.

BUKA: Vlada planira izdavati studentske kartice za oko 26.000 studenata, najavljuje se da će one donijeti brojne benefite. Koje?

Svi redovni studenti Univerziteta u Sarajevu, njih oko 22.000 te redovni studenti privatnih univerziteta u našem kantonu, biće u prilici da apliciraju za ovu karticu. Ona će biti besplatna, neće plaćati otvaranje niti održavanje računa sve dok su na redovnim studijama, za šta će im trebati dokument s njihovog fakulteta. Još uvijek nemam kompletan spisak benefita lojaliti programa koji banka sprema s Ministarstvom za nauku, visoko obrazovanje i mlade KS, njega ćemo uskoro predstaviti na zajedničkoj konferenciji s partnerima u ovom projektu.

BUKA: Vlada komunicira s javnošću da su joj mladi u vrhu prioriteta. Znamo da mladi iz Bosne i Hercegovine posljednjih 10 godina odlaze zbog loše političke situacije sveprisutne korupcije i nedostatka prilika. Koji je Vaš plan za mlade? Možete li ih zadržati u Kantonu Sarajevo, u Bosni i Hercegovini i kako?

Ako govorimo o stambenom zbrinjavanju, potpuno ćemo promijeniti pristup subvencioniranja. Ideja naše Vlade je da realizujemo plan po kojem bi počeli izgradnju zgrada. Stanove bi, po posebnim uslovima definisanih pravilima, mladi mogli kupiti ili iznajmljivati na duži period. To je formula koja je u Austriji pokazala dosta dobre rezultate. Pored toga, u prethodnom periodu uvećali smo stipendije za nadarene studente dok posebne beneficije pružamo za nosioce Zlatne i Srebrene značke Univerziteta u Sarajevu. Raspisali smo javni poziv za obavljanje plaćenog pripravničkog radnog staža, finansiramo više različitih start up projekata, subvencioniramo samozaposlenja i otvaranje privatnih poslova… Dug je niz naših pozitivnih aktivnosti ali obično se javno govori samo o negativnostima.

BUKA: Nedavno ste rekli da je dobivena dozvola za nastavak izgradnje Južne longitudinalne, kada možemo očekivati završetak radova? Mnogo se čeka na to, znamo da je bilo problema oko imovinsko-pravnih odnosa, ali evo vjerujem da i čitatelji žele konkretne rokove.

Dozvola je izdata, sljedeći korak je realizacija tenderske dokumentacije pa početak izgradnje. Dionica je od stadiona Grbavica do ulice Hamdije Čemerlića. Sve ovo je rezultat redovnih sedmičnih sastanaka gdje pored ministra saobraćaja KS Adnana Štete, prisustvuje i ministar komunikacije i prometa BiH Edin Forto, načelnici sarajevskih općina i rukovodioci kantonalnih zavoda, kako bi riješili dugogodišnje imovinske sporove koji su blokirali sve procese. O tačnim datumima završetka ne želim špekulisati ali stručnjaci iz ove oblasti me uvjeravaju da, nakon što počnu radovi, za nekoliko mjeseci možemo očekivati njihovu finalizaciju. Novim kružnim tokom na ovoj longitudinali djelimično ćemo riješiti problem. Tek kompletan završetak Južne longitudinale garant je optimalne prohodnosti saobraćaja na ovom potezu. Po uzoru na ovaj, trudimo se otkočiti i druge slične procese koji usporavaju saobraćaj u KS.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije