„Neobrazovanost, zatvorenost, predrasude i postratni period iz koga još nismo izašli su temeljni problemi našeg društva“

 

Aktivna je i na Instagramu, gdje piše o različitim temamam iz profesije kojom se bavi. U intervjuu za BUKU govori o stanju u kome se nalazi bh društvo, postratnom periodu iz koga još nismo izašli, pandemiji i njenim posljedicama po mentalno zdravlje, ali i odgoju mladih u eri različitih vrsta nasilja i jezika mržnje.

Poštovana Danijela, kakvo nam je mentalno zdravlje 14 mjeseci od prvog registrovanog slučaja korona virusa kod nas?

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Mentalno zdravlje je prolazilo kroz razne faze od kako je krenula pandemija COVID-A, a to praktično znači da je stanovništvo prvo bilo u fazi neprihvatanja situacije, preko negiranja do panike i bespomoćnosti, što je i očekivana reakcija na krizne situacije. U kliničkoj praksi trenutno se povećava broj anksioznih i depresivnih pacijenata kao i pokušaja suicida, koje ne možemo egzaktno povezatiti sa pojavom pandemije, jer još nisu rađena opsežna istraživanja u tom pravcu. Ali svi se slažemo oko toga da su reaktivne forme neurotskih stanja poput anksioznosti i depresivnosti u vezi sa kriznom situacijom. Takođe, postoji tendencija ka rastu ovakvih poremećaja.

Što najviše muči ljude koji dolaze vama? SZO je prije 7 godina tvrdio da će depresija do 2020. biti druga najraširenija bolest. Da li se ova pretpostavka pokazala tačnom?

Postoji širok opseg mentalnih poteškoća zbog kojih se ljudi javljaju u službe mentalnog zdravlja. Nije se to ništa značajno izmjenilo u odnosu na ranije, uobičajno su to u adolescentnom periodu problemi u ponašanju i emocijama, problemi sa alkoholom i psihoaktivnim sredstvima, u odraslom dobu najčešće anksiozne i depresivne reakcije. Depresija jeste česta pojava i problematika sa kojom se najčešće srećemo, a zahtjeva timski pristup u radu koji podrazumijeva procjenu za uključivanje medikamnetoznog tretmana, u kombinaciji sa psihoterapijskim tretmanom i to na duži vremenski period. Onda zamislite na jednog depresivnog pacijenta koji broj profesionalaca je neophodan da bi se pacijent doveo u stanje dobre remisije ili oporavka, te vratio u zajednicu u kojoj će biti funkcionalan.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Koje je vaše stručno mišljenje, u kakvom se stanju nalazi bh. društvo po pitanju mentalnog zdravlja ne gledajući ovu zadnju godinu koju je obilježila i još uvijek obilježava pandemija?

BiH je poslednjih 15 godina dosta napredovala u pogledu značajnosti mentalnog zdravlja. Naime, u BIH postoje Centri za mentalno zdravlje koji su finansirani od strane Švjacarske Vlade , i funkcionišu na način da je dostupnost psihologa i psihijatra na visokom nivou, da svaki grad u BIH ima jedan Centar za mentlno zdravlje i da takve usluge imate na osiguranje, što je veliki pomak u odnosu na ranije funkcionisanje zdravstvenog sistema. Problem koji egzistira u BIH kao i drugim zemljama na Balkanu jeste borba sa stigmatizacijom i „sramotom“ ukoliko koristimo usluge profesionalaca iz Centra za mentalno zdravlje, ali to je široka tema, o kojoj možemo neki drugi put.

Kako smo došli u ovu situaciju, koji su temeljni problemi našeg društva?

Temeljni problemi našeg društva su neobrazovanost, jako niska stopa edukacije, zatvorenost društvene zajednice, predrasude, i postratni period iz koga još nismo izašli, niti integrisali traumatska iskustva u kojima smo se našli. 

Naprosto je nevjerovatno da su nam etnički i vjerski identiteti toliko godina od rata dominantni i uveliko određuju ponašanje ljudi, a imamo toliko problema u zdravstvu, obrazovanju, pravosuđu, obezbjeđivanju egzinstencije, gušimo se u smeću… kako to objašnjavate?

Niskim nivoom edukacije i obrazovanja. Mi generalno spadamo u primitivne narode podložne manipulaciji.

A izmanipulisani smo od političara?

To je tema široka i ima tu svega- političara, niskog nivoa samosvjesti, straha od egzistencije. socijalne psihologije. Socijalne razlike u kojima se mi nalazimo ne mogu da se kvalifikuju kao socijalne razlike u nekim drugim razvijenim društvima iz prostog razloga što se radi o pitanjima egzistencije i elitnog društva. Tolike su razlike. Druga stvar, do socijalnih razlika nije došlo normalnim razvojnim putevima u smislu podjenikih društvenih pravila, nego većinom korupmiranim obrascima, kojih su nažalost svjesni svi, što dodatno dovodi do frustracije i nemogućnosti nalaženja pravilnih moralnih aršina u načinu razmišljanja. Sve cjelokupno dovodi do pada vrijednosnog sistema u svakom smislu. Sve u svemu mislim da je nizak nivo obrazovanja i transgeneracijski obrasci veliki faktor za ovakvo stanje u kome se nalazimo.

Kako je u ovakvom društvenom kontekstu odgojiti mlade? Živimo u eri različitih vrsta nasilja i jezika mržnje, sveprisutno je na društvenim mrežama, u školama, medijima. Jednostavno se toleriše, te je samim tim postalo društveno prihvatljivo. 

Samo edukcijom. Jedino oružje koje imamo jeste učenje i edukacija. Kada kažem edukacija, onda mislim na roditelje koji su glavni faktori razvoja jednog djeteta. Da bi dijete dobilo jasnu poruku o vrijednosnom sistemu, roditelj je taj koji mora prvo da nauči šta je vrijednosni sistem, svjesno roditeljstvo, odgoj, vaspitanje itd…

I nakon svega rečenog, kako se boriti, kako sačuvati svoje mentalno zdravlje?

Ja bih rekla konstantnim i upornim radom na sebi, promjenom fokusa, kao što rekoh za sve koji žele da rade na sebi u BIH imate dostupne usluge psihologa, na zdravstveno osiguranje, tako da malo ostane prostora za izgovore.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije