Za ponedjeljak je zakazan sastanak poslodavaca sa predstavnicima Vlade Fedracije Bosne i Hercegovine, a nakon što je Vlada Uredbom donijela odluku o minimalnoj plati od 1000KM. Poslodavci širom bh. entiteta FBiH negoduju zbog ove odluke, a neki su najavljivali velike proteste i “bosansko proljeće”. Poslodavci su saglasni da radnici trebaju primati 1000KM, pa i 1500KM, ali da su stope poreza i doprinosa na plate previsoke. Iz Vlade Federacije do sada su kategorično odbijali mogućnost smanjenja doprinosa. O tome kako minimalac od 1000KM utiče na poslodavce razgovarali smo sa predsjednikom Udruženja poduzetnika Velika Kladuša, Nedžadom Mezildžićem.
BUKA: Šta je tačno problem sa minimalcem, odnosno kako to vlada svojom uredbom zove, minimalnim prijimanjima?
Pa gledajte, nije problem uopšte poslodavcima minimalno primanje 1000KM. Problem je visina davanja iz tog minimalca – 74,3% koje dajemo državi, koja nam donese odluku dan uoči Nove godine. I samo nas strese, isto kada uzimete sijalicu, izvrnete iz napona, i tako su oni odradili kada je u pitanju privreda. Nije bilo saradnje sa udruženjima poslodavaca. Mi predlažemo sindikatu dajte da ide plata, ono što radnik prima, i do 1400 KM, a onda ajde nas vratite na stepen poreza i doprinosa koji će biti u rangu okruženja, a to jest da bude negdje između 28% i 40%. Pa da sjedimo da se dogovorimo za dan, matematikom i da to usvojimo i da to bude zakon. A onda usvajajte drugi set fiskalnih zakona. A oni su samo sjeli, njih dvojica, dogovorili se da ide 1000 KM minimalac, a onda je 74,3% izdvajanja državi.
I šta će onda Nermin sa milijardom? Mi to pitamo, on kaže – mi ćemo pomagati nekim firmama. Kome? Znači ja ti uzmem pare pa ti vraćam pare. Nemoj mi ih uzmati. Šta ćeš mi uzmati pa vraćati? Nemoj, pusti to.
BUKA: Mislite li da je moguće da se desi da vlada smanji doprinose pa da minimalac bude 1400KM?
Pa, potrebna je samo dobra volja vlade. Samo dobra volja vlade i mi se nadamo rješenju, u ponedeljak će biti sastanak Ekonomsko-socijalnog vijeća FBiH i predstavnika sindikata, predstavnika vlade. Mislimo da će se tu iznaći neko rješenje, jer mora se iznaći. Jer ljudi, desiće se val poskupljenja u državi, desiće se otpuštanje radnika. Evo, mi smo imali sastanak prije dvije noći u udruženju poduzetnika. Meni je 11 firmi najavilo već otpuštanje dijela radnika. Jer ne može onaj ko ima recimo 5-6 radnika i ima čistu dobit 80.000 KM na nivou godine opstati, on će to sve potrošiti u davanje državi i na kraju će zbog vlade on postati gubitaš. Ova odluka vlade će proizvesti samo gubitaše i zatvaranje firme.
I onda ćemo ostati i bez tih firmi koji rade. I drugi problem koji imamo, a to nam je javljeno prije dva do tri dana, u Ministarstvu prometa i komunikacija gospodinu Edinu Forti, da iz Evropske unije javljaju da su pravila za vozače Bosne i Hercegovine kao da su turisti. Znate li što znači? 12.000 vozača će biti na granicama, još malo će biti u situaciji da će im se brojati dani koliko su proveli u Evropskoj Uniji u 180-90. I to, umjesto da se mi izorganiziramo na čelu sa premijerom, da svi sjedemo ako treba u voz koliko nas ima i da odemo tamo da prostrenemo krpe u Briselu. Da molimo da naši vozači budu jednaki pilotima, medicinskim sestrama, sportskim radnicima
jer je to njihov kruh a i naš kruh. Oni se tamo zamajavaju sa glupostima, sa nekim uredbama, sa nekom silom. Nema sile.
BUKA: Vaša firma zapošljva 30 ljudi, koliki će sada biti vaši mjesečni ili godišnji dodatni troškovi nakon povećanja minimalnih primanja?
144.000KM. Ja sam ove godine trebao da investiram, imao sam dogovorenu jednu mašinu koju sam otkazao, a imam i drugi problem, i ja i sve ijedan izvoznik. Mi smo ugovore potpisali prošle godine sa kupcima. Mi ove godine ne možemo promijeniti cijenu sve kad bi htjeli. Kad je promijenimo mi više nećemo biti konkurenti. Kako ću ja biti konkurentan sa proizvođačima iz Srbije kada je u Srbiji 25% porez na platu, a u mene 74%. Evo Srbija nam je tu.
BUKA: Jeste li kao udruženje poslodavaca razgovarali sa federalnim premijerom i ako jeste, što vam je rekao?
Lično ja i mi nismo, ali smo mi kao članica Udruženja poduzetnika Federacije, koja je kao asociacija koja broji 21.000 firmi, poduzeli korake. Vlada je već pristala na taj sastanak u ponedeljak, gdje će se razgovarati dalje oko detalja.
Moraju se smanjiti porezi i doprinosi na nivou 2024. eventualno neka mala povećanja a da se da sloboda privredniku da daje lični dohodak, ali taj lični dohodak mora biti minimalno od 1000, 1200KM i to je realnost i tu niko neće postaviti pitanje. I nijedan privrednik, ponavljam, nije protiv plate od 1000 KM. Nije nijedan. Svi smo protiv davanja državi 74,3% na tu platu. Znači, moj radnik dobije 1000, a ja moram dati Vladi Federacije 774KM.
To je ono što frustrira, ko je onda ovdje na dobitku? Samo država. Niko drugi.
BUKA: Plaćate visoke poreze i radnici to osjete, brojne namete, zdravstveno osiguranje, a usluga u javnom zdravstvu za primarne zdravstvene usluge je loša.
Mi od osiguranja zdravstvenog nemamo ništa skoro. Oni nemaju plate, a mi privrednici se jednostavno jednostavno počinjemo pitati gdje su ljudi pare. 5,8 milijardi KM su skupili od akciza za gorivo za puteve, nisu napravili ni metra puta. Evo, Unsko-sanski kanton nije dobio od rata više od 6 kilometara jedne trake. To je sve od tih silnih para od akciza za gorivo.
BUKA: Oni koji podržavaju ovu uredbu Vlade kažu da je čudno i kontradiktorno da su poslodavci do juče govorili kako nema radnika i kako moramo uvoziti radnu snagu, a sad se govori o otpuštanju radnika.
Jednostavno je to. Mi ćemo svi morati smanjiti poslove i automatski će biti višak radnika. To niko ne pita kako. Pa jednostavno, to vam je, vjerujte istina. Jer firma koja je radila, recimo, sa deset mašina, neće više raditi sa tim brojem meganizaccije. Ne može. Radiće sa pet mašina jer ne može platiti radnike, ne može zaraditi to. A da se sjelo, da se dogovorilo ono što je trebalo, što je već bilo usaglašeno, da minimalna plata bude 1200 KM, da se porezi i dopronosi zadrže na nivou 24. godine vjerujem da bi nam trebalo najmanje 30.000 do 50.000 radnika u građevinskom sektoru, u ugostiteljskom sektoru.