Predsjedavajući Delegacije Evropskog parlamenta (EP) za odnose sa zapadnim Balkanom Eduard Kukan upozorava u intervjuu za „Dnevni avaz” da Bosna i Hercegovina opasno zaostaje za susjedima te da se raspoloženje unutar Evropske unije (EU) mijenja.
– Mi nastojimo uraditi najbolje moguće stvari za BiH, ali se kod vaših političara ne vide rezultati. S njima razgovaramo, bude tu i lijepe priče, daju se i obećanja. A onda se ništa ne uradi. A stanje u EU se mijenja. Čuju se i glasovi da naredna Evropska komisija ne treba imati komesara za proširenje. Ne znam hoće li se to desiti. Ali, i bez toga, BiH ne bi smjela više propuštati ponuđene prilike – kazao je Kukan.
Objektivan izvještaj
Govorili ste tokom prezentacije izvještaja o napretku prema EU. Kakvim ocjenjujete raport o BiH?
– Mislim da je izvještaj objektivan. Zabilježen je blagi napredak na nekim područjima, ali u cjelini, BiH zaostaje za susjedima. Podjele među političarima i fragmentiranost političkih nivoa opterećuju situaciju u BiH. Spomenut je neznatan ekonomski napredak, a skoro da ga nema kada su u pitanju zakoni koji se trebaju donijeti. Imate problem „Sejdić – Finci”, koji se ne rješava već četiri godine.
Tokom svog govora istakli ste frustriranost situacijom u BiH i požalili se da ne možete naći dobru vijest iz BiH, osim uspjeha fudbalske reprezentacije?
– Da. Vidi se da smo frustrirani. A to se vidi i kroz ukupnu atmosferu u EP-u i drugim evropskim institucijama. Nastojimo pomoći, ali rezultata nema. Razgovori se vode, napretka nema. Frustrirani smo. Ne znamo šta više da uradimo da bi se vidjeli rezultati, koje instrumente više da koristimo. Sastajemo se s vašim predstavnicima, pričamo, ali napretka nema. A to nam nedostaje i na svaki način nastojimo to postići.
Zašto nema napretka?
– Čini mi se da neki političari u BiH ne žele da vaša zemlja napreduje. Pogledajte, naprimjer, komesar Štefan File (Fule) pozvao ih je u nekoliko navrata u Brisel na razgovore. Razgovori su bili fini, a onda se ništa nije desilo. Bez jedinstvenog pogleda kako zemlja treba napredovati, sve je jasnije da će biti teže vidjeti napredak BiH ka EU. Potreban je, dakle, sporazum među bh. političarima o tome. Budući da toga nema, jasno je da nema ni napretka.
Možete li imenovati te političare koji ne žele u EU?
– Ne mogu, žao mi je.
Ako sistem razgovora ne daje rezultate, treba li posegnuti za sankcijama?
– To je posljednji instrument koji se u mnogim zemljama nije pokazao dobar. Čak i u Bjelorusiji, koja je jedina evropska država koja nije članica Vijeća Evrope, sankcije ne daju rezultat. Pate obični ljudi, a mi smo čak i konkretno imenovali odgovorne. No, njima se ne dešava ništa. Oni i dalje imaju pozicije, moć, utjecaj…
Mi imamo mehanizme da pritisnemo političare da se dogovore. Suspenzija IPA fondova, koji su bitni za svaku državu, jeste jedan od mogućih mehanizama.
Žarko želimo vidjeti te pozitivne promjene i očajnički se nadamo dobrim vijestima iz BiH. Koristimo sve mogućnosti, kako fine tako i one dramatične, kako bi se stvari u BiH pokrenule u pozitivnom smjeru.
Iskoristiti priliku
Koliko se to nepostojanje dobrih vijesti iz BiH odražava na raspoloženje unutar evropskih institucija?
– Ne očekujem dramatične promjene, niti da bi se BiH mogla tretirati koristeći diskriminirajuće metode. Aktuelni tim u institucijama EU koji radi sa BiH čine vrlo iskusni i dobronamjerni ljudi. Oni nastoje pomoći koliko god mogu, naprežu se do granica… šta će biti nakon izbora za EP i kako će izgledati nova Evropska komisija, vidjet ćemo.
Ali, morate imati na umu da se raspoloženje prema uopće ideji proširenja mijenja i da nije jasno kako će nova EK izgledati. Ne očekujem drastične promjene, ali ćete i prije izbora vidjeti neodgovorne evropske političare koji proširenje EU ne smatraju najboljom i protive se tom procesu. Oni nastoje kroz tu platformu protiv proširenja sakupiti još neki glas. Vidjet ćemo kako će EK izgledati, ali smatram da se vi na to ne biste trebali obazirati. Iskoristite ponuđene prilike i napravite dogovor!
Ukida se Fileovo mjesto?
Špekulira se da će se ukinuti pozicija komesara EU za proširenje…
– To sam i ja čuo. No, nema ništa definirano, ništa nije sigurno… debata o tome i dalje se vodi u institucijama EU. Proširenje je jedan od uspjeha EU i treba ga nastaviti. No, postoje i drugi koji smatraju da se koncept širenja EU treba temeljito redefinirati.