“Danas vodimo istu bitku kao i pre stotinu godina. Danas se samo radi o jednom drugačijem oslobađanju – mentalnom i psihološkom. I zato nama danas treba ono što imaju svi drugi narodi – jasan nacionalni interes. To moraju da urade svi misleći ljudi. I ja mislim da krajnji cilj tog novog plana treba da bude integracija srpskog naroda na ovim prostorima”, istakao je Dodik za beogradski sedmični list “Nedeljnik”.
To znači, kaže on, da je došao kraj jednim zabludama.
“U nacionalnim i političkim procesima postoje konstante i njih ne možete da mijenjate. Kao što Srba nema u Africi da bi mogli da budu konstitutivni narod, tako je činjenica da su Srbi ovdje konstitutivan narod. Nama su u prošlim ratovima nametnuli ulogu loših momaka i ta priča se prihvatila i kod dijela establišmenta. I sad te zablude treba preživjeti. Ali je za nas najvažnije da se sada svi okupimo oko toga. To treba da uradi predsjednik Srbije”, ocijenio je predsjednik Srpske.
Na pitanje da li zaista vjeruje da je to i dalje moguće, Dodik je rekao da ne zna zašto ne bi vjerovao i da bi volio da to doživi, iako je svjestan mnogih izazova na tom putom, ali i novih konstelacija u međunarodnim odnosima.
“Zašto ne bih vjerovao? Zato što to tako kaže jedan jedan centar moći koji pokušava da integriše Albance i dezintegriše Srbe? Ili zato što neki srpski političari više vode računa da li će se dopasti Zapadu umjesto da vode politiku svoje zemlje? Ili zato što neko u Sarajevu hoće da kaže da je Gavrilo Princip bio terorista, kao da je Franca Ferdinanda ubio u Beču, a ne u anektiranoj Bosni? Ili zato što neko ponovo pravi takve planove za Bosnu i u tome im smeta Dodik, kojeg hoće da kriminalizuju i uklone? Ili zato što to tako kaže američki ambasador?”, upitao je Dodik.
Ono što Srbiji nedostaje na tom političkom planu, istakao je predsjednik Dodik, jeste jedinstvo na nekoliko najvažnijih nacionalnih pitanja.
“Uloga predsjednika Srbije mora da bude okupljajuća. Ali kao što Boris Tadić u tome nije uspijevao, sada možemo da vidimo isti trend i neki odnos kao da smo mi sami sebi krivi za sve što nam se dešava. Treba nam i dosta transparentnosti u tim odnosima, više povjerenja. Mali smo narod, kod nas nema viška ljudi koji su sposobni, nema viška obrazovanih ljudi. Moramo da se okupimo. Ta podmetanja i tračarenja jednostavno moraju da prestanu”, konstatovao je predsjednik Dodik.
Predsjednik smatra i da bi Srbi trebalo nešto da nauče od bošnjačkih političara s obzirom da kod njih nema diskursa.
“Kad je u pitanju Bosna i vrijednosti bošnjačkog naroda, svi su okupljeni, nema veze da li ste vi socijaldemokrata kao Lagumdžija ili krajnja desnica kao Tihić ili Silajdžić. O tim pitanjima se oni nikad ne dogovaraju, ili to rade veoma tajno pa mi ne znamo. U Srbiji se s vama svi slože na načelnom nivou, ali čim izađu napolje svako vuče na svoju stranu”, naglasio je predsjednik Srpske.
Na pitanje u čemu je razlika između njega i političara u Srbiji s obzirom na činjenicu da to što on javno govori političari u Srbiji ne bi smjeli da kažu ni u kafani, Dodik je rekao da se mora biti odlučan i ne odustajati.
“Na početku će vas gledati s podozrenjem, kao što su nas gledali kada smo im rekli da nas Bosna ne interesuje. Poštujemo međunarodne ugovore, ali izvan toga nemamo ljubavi prema Bosni. To je dočekano prvo s podsmehom, pa onda da nećemo istrajati, a danas, kada je prošlo šest-sedam godina i kada su vidjeli da ne pravimo nikakve ekskurzije, počeli su da razgovaraju s nama na jedan sasvim drugačiji način. Najvažnije je imati konzistentnu politiku”, ocijenio je Dodik.
Na pitanje šta bi on prvo promijenio kada bi sebe mogao da zamisli kao čovjeka koji vodi Srbiju, Dodik je rekao da bi definisao jasan odnos prema Republici Srpskoj, da se napravi jasan nacionalni program koji bi za krajnji cilj imao – integraciju dvije republike, kao i da bi imao čvršći stav o Kosovu, tražio sjever Kosova, regulisanje statusa Srba na jugu i zalagao se za trajno razgraničenje s Albancima na Kosovu.
“Borba za pravdu, naravno, može da se nastavi i da se institucionalizuje do kraja. Sve bih učinio da se napravi jedan snažan program rehabilitacije sela i poljoprivrede… Srbija mora da pronađe privatni kapital koji će da napravi ekspanziju u regionu, baš kao što rade `Konzum` ili `Merkator` u Srbiji. I uveo bih apsolutni reciprocitet na tom planu. Ako ne mogu srpski lanci da ulaze u Hrvatsku, onda ne bi mogli ni hrvatski u Srbiju, bez obzira na to što bi Evropa skočila i odmah govorila da to nije slobodna trgovina”, naglasio je predsjednik Republike Srpske