Sa ekonomistom Damirom Miljevićem razgovarali smo o tome šta prednacrt Ekonomske politike donosi građanima RS, ali i o tome kakva nas slijedeće godina zaista očekuje…
Gdine Miljeviću, Kako ocjenjujete najavljene mjere štednje u Prednacrtu ekonomske politike RS za 2013. godinu? Najavljena su otpuštanja radnika, smanjenje javne potrošnje?
Pa prije svega sada je valjda svima jasno u kakvoj se ekonomskoj katastrofi nalazi Republika Srpska zahvaljujući dosadašnjem nerazumnom vođenju ekonomskih politika. O mjerama je rano govoriti, jer ovo je tek prednacrt i koliko ja, na osnovu dosadašnjeg iskustva, poznajem kako ova Vlada radi do predloga Budžeta i ekonomske politike mnoge stvari će biti potpuno drugačije, tako da je prerano govoriti o bilo kakvoj štednji s obzirom da je u prednacrtu budžet veći za 7% od ovogodišnjeg uz istovremeno planirani rast GDP-a od 0,8 %. To implicira dalje zaduživanje i zahvatanje od poreskih obveznika, a ne štednju. Odlukom da se ide u deficitarno finansiranje budžeta, tj. finansiranje iz zaduženja i to za 42% više nego u ovogodišnjem, rebalansiranom, budžetu, vlada jasno stavlja do znanja da nije spremna na bilo kakve ozbiljne rezove. Najavljuje se smanjenje javne potrošnje i plata, te otpuštanje radnika u javnom sektoru, a po prednacrtu budžeta izvorni prihodi po osnovu poreza na dohodak treba da porastu. Tu nešto temeljno nije u redu ili nismo učili ekonomiju iz istih knjiga.
Da li ovim Vlada RS konačno priznaje svoj poraz, spomenuli ste da vlast planira otpuštati zaposlene u javnom sektoru? Vjerujete li da će i oni koji su zaposleni po partijskoj liniji dobiti otkaze?
Ako ozbiljnog otpuštanja u javnom sektoru i bude i nema se ko otpustiti nego oni koji su primljeni po partijskoj liniji, jer takvu politiku zapošljavanja je SNSD sa svojim koalicionim partnerima i vodio u zadnjih sedam godina.
Ni Federacija BiH ne stoji baš najbolje, mnogi najavljuju bankrot tog entiteta ukoliko se ne urade brojne reforme, pa i restruktuiranje javnog sektora..Kako komentarišete ekonomsku situaciju u FBiH?
Ja tu ne bih pravio nikakvu bitnu razliku. Ekonomska i socijalna situacija u cijeloj zemlji je katastrofalna na cijeloj teritoriji zahvaljujući dugogodišnjoj odsutnosti sluha vlasti za bilo kakvim potrebama privrede i stanovništva. Sva im se politika svela na na njih same i lično bogaćenje lidera, njihovih tajkuna i partijskog kadra i maksimu: Drži vodu dok majstori odu. Bosnom i Hercegovinom, kako to neko lijepo reče, umjesto demokratije vlada kleptokratija.
Koliko treba BiH da vrati međunarodnim institucijama po pitanju preuzetih obaveza u slijedećoj godini?
To još ne znamo jer budžeta Federacije još nema, ali sudeći po prednacrtu budžeta RS to će ukupno za BiH biti dobro preko milijarde konvertibilnih maraka.
Hoće li slijedeća godina biti ekonomski najgora dosad? Trebaju li se građani bojati?
Pa za razliku od vlasti, ja nisam optimista. Mislim da nas čeka vrlo teška godina i to iz najmanje dva razloga: prvi je taj što vlast niti hoće, niti može niti zna da obezbjedi i provede ekonomske i socijalne politike u korist boljeg života građana, a drugi je činjenica da Hrvatska polovinom naredne godine ulazi u EU što će se katastrofalno odraziti na jedan od vrlo važnih sektora, a to je poljoprivreda. A što se tiče straha, nemamo se čega bojati – spasa nam na ovaj način nema, a već smo propali. Ovo nije vrijeme za strah, jer strahom se ništa ne dobija. Ovo je vrijeme za akciju i to svih koji žele da opstanu u ovoj zemlji.
Džombić: Slijede otpuštanja i smanjenja plata, RS nema novca!
Razgovarao Elvir Padalović