BUKA intervju: Oni koji otimaju od naroda su najveći izdajnici, spremni su dići ruku za rat i opet postati profiteri

U velikom intervjuu za BUKU lider Napredne Srpske govori o sotiaciji u BiH i RS nakon 9. januara tvrdeći kako to više nije praznik u te da su vlasti potpuno ispoštovali odluku UStavnog suda BiH.


Gdine Šukalo, Kako ste Vi doživjeli proslavu Dana RS u Banjaluci?

Moja osjećanja povodom proslave Dana Republike Srpske su bila podijeljena.  S jedne strane radost i ponos, što je moja otadžbina proslavila 25 godina postojanje,  a sa druge gorčina zbog činjenice da to nije ona Republika Srpska za koju su se naši očevi i sinovi borili. Današnji vlastrodrši “uspjeli su” za period od kada su na vlasti da upropaste čak i  republički praznik Dan Republike.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Koji su Vaši argumenti za tvrdnju da više nema Dana RS?

Moj argument je legalistički. Naime, u Zakonu o praznicima Republike Srpske u članu 3. izbrisan je stav koji definiše da se Dan Republike praznuje 9. januara. Zatim,  novousvojenim Zakonom o Danu Republike Srpske ustanovljen je novi sekularni praznik koji se ne tretira kao republički praznik i kojeg ne prepoznaje aktuelni Zakon o praznicima Republike Srpske. Zbog svega toga,  Vlada Republike Srpske je ove godine po prvi put morala pojedinačnim pravnim aktom tj. odlukom proglasiti 9. januar neradnim danom. Isto je to učinila i juče i proglasila 14.1. tj. Pravoslavnu novu godinu neradnim danom. Da je 9. januar ostao kao Dan Republike da se praznuje po važećem Zakonu o praznicima,  onda ne bi Vlada RS morala posebno proglašavati 9. januar neradnim danom već bi samo primijenila zakon.

Je li onda vlast u RS ovom proslavom zapravo ispunila zahtjeve Ustavnog suda BiH?


Naravno da je ispunila. Paradoks je u tome što je Republika Srpska išla na referendum o Odluci Ustavnog suda BiH o ukidanju 9. januara kao republičkog praznika. Nakon jasno iskazane volje naroda da to ne žele, vlast u Republici Srpskoj je bez pogovora sprovela Odluku Ustavnog suda BiH br. U-3/13. Imali smo takvo gaženje narodne volje i u Grčkoj kad je Cipras organizovao referendum o novom zaduživanju i mjerama prema MMF. Iako su Grci rekli NE a Cipras na vlast dosao upravo anti-MMF politikom on je nakon svega uradio potpuno suprotno. Isto kao Cipras ali na drugoj referendumskoj temi je uradio i Dodik. Što se proslave 9. januara tiče. ona nije regulisana postojećim zakonskim rješenjima. Ustavni sud BiH to nije ni sporio već vjerski karakter praznika koji je takodjer novim zakonom regulisan kao sekularni praznik. Suma sumarum potpuno su ispoštovaii jurisdikciju Ustavnog suda BiH kao uvijek do sada.

Da li ovakva proslava Dana RS predstavlja početak velike političke krize i zaoštravanja odnosa u BiH?
 
Kriza je počela odavno a kulminirala je u 2016 godini. Njen intenhjzitet će se pojačavati a epicentar će doživjeti, ako nista ne preduzmemo, u septembru 2018.  Sve je lako predvidivo,  jer je sukob na relaciji Dodik-Izetbegović projektovan. Njihov cilj je vrlo jednostavan. Pobjeda na izborima 2018. godine i uvećavanje bogatstava njihovih porodica i tajkuna koje su stvorili. Oni su do sada ispunjavali svoje ciljeve a rezultat njihove dugodišnje vladavine je činjenica da BiH spada u 5 najsiromašnijih i najkorumpiranijih država u Evropi.

2017. nije izborna godina pa opet smo na samom početku dobili nevjerovatne teme. Dan RS, Ustavni sud BiH, Oružane snage, izjava Valentina Incka te reakcije iz RS. Čemu stvaranje tenzija u BiH? Ko ima koristi od stvaranja takvog stanja u RS i BiH?

Najveću korist ima trojka Izetbegović -Dodik- Čović. Samo njima odgovara status quo! Najveću štetu će trpiti i dalje građani koje svakodnevno bombarduju negativnim informacijama i ratnom retorikom. Sijući strah i mržnju oni zapravo samo brinu za vlastite zadnjice. Cilj im je očigledno da izazovu i rat samo da sakriju tragove svoje pljačke

Nakon izborne katastrofe koju je doživio Savez za promjene, zagovarate korjenite promjene u samom Savezu. Je li opozicija išta naučila od poraza koji je pretrpjela?

Svakako da se radi o teškom porazu.  Opoziciona pasivnost na narastajuće probleme koji ima svaki normalni čovjek u Republici Srpskoj, postaje svakim danom sve iritantnija. Nisam za uobičajan način djelovanja opozicije koji je već viđen. Nova lica, nove ideje, politike i odlučniji pristup u komunikaciji sa medijima i građanima nužno će dati i bolji rezultat. Proces ukrupnjavanja oko novih politika treba da u RS ostavi samo 3-4 partije.

 

Nije li to koketiranje opozicije oko referendum u RS malo traljavo ispalo?

Naravno da jeste. Tako je to kad vodite reaktivnu umjesto proaktivnu politiku.  Bojim se da u opoziciji ima još onih koji su spremni za nove podvale referendumskog karaktera od strane Dodika koje u konačnosti imaju ne samo loš rezultat za opoziciju nego za cijelu Republiku Srpsku. Umjesto da smo mi organizovali referendum npr. o nezastarivosti krivičnog gonjenja ratnog profiterstva i krivičnih djela nastalih u procesu privatizacije, mi nasjedamo na priču koja ima za cilj samo skretanje sa stvarnih životnih problema građana

Hoće li biti Saveza za promjene za Opšte izbore 2018. godine?

Dajem punu podršku predsjedniku SDS Vukoti Govedarici da projektuje i politički i izborni koncept za Opšte izbore 2018. Jedino što tražim od njega da koncept bude pobjednički. Bez toga nema smisla učestvovati u takvim savezima. SDS treba da preuzme ulogu koja joj pripada i započne sa sveukupnim aktivnostima koja ta uloga i zahtjeva.

Nasuprot tome, kako Vam se čini Dodikova politika nakon lokalnih izbora a u svjetlu pobjede SNSD-a te u ambijentu kakav je stvoren nakon iste?

Samo je nastavio sa kampanjom.  Trči politički maraton bez prestanka. Očajnički trči, jer pomisao da izgubi na izborima ga više motiviše od bilo čega drugog. On je ultrapragmatik  a nacionalizam kao njegovo oruđe, da se sačuva u političkom životu je nešto što je on prihvatio samo da se sačuva od procesuiranja. Sve će uraditi samo da ne izgubi izbore i da prikrije silini kriminal oko njega.

Na drugu stranu, niko se ne bavi ekonomijom u RS, ove godine RS će se zadužiti skoro 500 miliona KM, iz zemlje odlazi stručan kadar, odlaze mladi. Kakva po Vama ekonomska slika RS?

Sumorna.  U Republici Srpskoj je uništen privredno-finansijski sistem. Fond PIO i Fond zdravstva su bankrotirali. Isplata budžetskim potrošačima zavisi od novih kratkoročnih i dugoročnih zaduzenja. MMF je preuzeo kontrolu nad bankarskim sektorom. Kontrolni organi ne rade ništa. Imamo jeftinu radnu snagu a skup rad i zato nam niko ne dolazi da investira a domaći preduzetnici sve više i više odustaju,  jer nemaju podršku države. Mladi odlaze a vlast tako rješava problem broja nezaposlenih koje samo evidentira Zavod za zapošljavanje. Odlaze zato žto su uvjereni da ovdje nikad ne može biti bolje!

S krajem godine vidjeli smo i poprilično mlake demonstracije Saveza sindikata RS zbog smanjenja iznosa minulog rada, čini se da su svi zadovoljni stanjem u zemlji?

Niko nije zadovoljan osim jednog malog procenta povlaštenih blizu vlasti koji i dalje otimaju i zloupotrebljavaju ono što je ostalo od resursa. Ti ljudi su najveći izdajnici svog naroda,  jer su sutra spremni da dignu ruku za rat i da opet postanu ratni profiteri i nastave sa pljačkom.Sve će učiniti da sakriju tragove svog kriminala i nečiste savjesti! Vrijeme je da se probudimo i trgnemo a te bitange isprašimo po zadnjici…

Razgovarao Elvir Padalović

 

 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije