„Sa jedne strane imamo jednonacionalne sredine u oba entiteta koje ne protestuju, a sa druge strane je i te kako prisutan strani, preciznije, faktor susjeda koji se interesuju za unutrašnje stvari BiH“ , kaže Huskić.
On navodi da su ove manifestacije “zabrinutosti” u regionu počele sa posjetom Milanovića Mostaru i odlaskom delegacije RS u Beograd, na sastanak kod Vučića.
„To je, svakako, reakcija na vrlo burne proteste u dobrom dijelu Federacije. Vjerujem da se radi o iskrenoj zabrinutosti i Milanovića i Vučića, ne toliko za Republiku Srpsku ili Hrvate u BiH, nego za situaciju u kojoj bi se ovi protesti prelili u susjedne države“, zaključuje on.
„Radi se o sljedećem. U Srbiji će uskoro izbori, i zadnja stvar koja treba Vučiću jesu neke demonstracije ovog tipa, a u Hrvatskoj je trenutno vrlo loša ekonomska situacija, pa je posve logično da bi i tamo moglo doći do socijalnog bunta.“
Huskić smatra da je čitava njihova „briga“ za RS ili dio Federacije sa većinskim hrvatskim življem, ustvari samo briga za stanje u sopstvenim državama.
Na pitanje zašto su protesti ograničeni samo na jedan dio Federacije, Adnan Huskić ističe da ni njemu, u svjetlu ekonomske situacije, nije u potpunosti jasno.
„ Sa jedne strane, treba se zapitati, da li je u jednom dijelu Federacije ekonomska situacija toliko lošija od dijelova sa većinskim hrvatskim stanovništvom, a sa druge strane, to isto se treba zapitati i kada je u pitanju Republika Srpska. Da li je baš u RS toliko bolje?“
Da li zaista nema razloga za protestima i u RS, pita se Huskić, pogotovo kada se otvori jedna ovakva situacija socijalnog bunta kao što se otvorila u Federaciji?
„Imate jedan model po kojem se to dešava u jednom entitetu, a u drugom on izostaje“, kaže Huskić.
Pa, ipak, može se naslutiti zbog čega je situacija takva kakva jeste u Republici Srpskoj, navodi Huskić i zaključuje:
„Mislim da je dio problema, barem u Republici Srpskoj, to što je najveći broj organizacija, od sindikata do boračkih organizacija, pod šapom aktuelne vlasti, koja ih finansira. Tu su još i asocijacije studenata, kao i najveći broj medija. Na kraju krajeva, imate jedan totalni blackout, i standardnu mantru koja kaže kako je ovo napad na Republiku Srpsku, na koju su ljudi očito senzibilizirani i kao rezultat imamo pasivnost.“
Na kraju, Adnan Huskić kaže da će rukovodstvo Republike Srpske uložiti trud da se protesti zadrže samo u Federaciji, a nije siguran da će se u tome i uspjeti.
Razgovarao Dragan Bursać