Novi sistem vrijedan 25 miliona ne radi: Umjesto elektronskih uputnica i nalaza, dobili prazne kartone!

 

Predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković uručio je 17. avgusta prvu elektronsku zdravstvenu karticu.
Na taj način zvanično je u Fondu zdravstvenog osiguranja Republike Srpske najavljen početak rada Integrisanog zdravstvenog informacionog sistema u Bolnici Gradiška i domovima zdravlja Gradiška, Srbac i Kozarska Dubica, što podrazumijeva, pored upotrebe elektronske kartice, i elektronski zdravstveni karton, elektronske uputnice…

Višković je, govoreći o IZIS-u, istakao da je 21. vijek, te da je vrijeme da zaboravimo papir i olovku i da Republika Srpska primjenom IZIS-a ide ukorak sa svijetom.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

''Riječ je o izuzetno važnom sistemu, zahvaljujući kojem će se ostvariti značajne uštede. Prema podacima kojim raspolažem, samo 12 miliona godišnje će se uštedjeti na receptima. Drago mi je što smo danas u poziciji da ovaj sistem implementiramo i naši građani su jedini u okruženju koji će dobiti besplatne elektronske kartice'', rekao je predsjednik Vlade.

Danas, tri mjeseca kasnije, kada je Republici Srpskoj informacioni sistem u zdravstvu životna potreba prouzrokovana problemima koje je sa sobom nametnula pandemija virusa korona, IZIS ne funkcioniše.

U stvari, njegova primjena je nemoguća, pa ljekari koriste i dalje stari sistem.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Da sve bude još gore, kako su nam kazali ljekari na terenu, ono što im je ponuđeno novim sistemom nema velike razlike u odnosu na stari, a kako objašnjavaju, u nekim segmentima im je novi program otežao posao.

Inače, nabavka „Integrisanog zdravstvenog informacionog sistema“, teška 23 miliona KM, koju je proveo Fond zdravstvenog osiguranja, za kratko vrijeme je ponijela titulu najkontroverznijeg posla između institucija RS i privatnih firmi.

Projekat za koji je iskeširano 23 miliona KM, koji provodi firma "MMS Code" iz Banjaluke u potpunosti se poklapa sa već postojećom platformom koja funkcioniše više godina.

Ovo se 100 odsto preklapa sa onim što radi firma ‘Računari BL’, odnosno sa projektom koji se samo drugačije zvao. Ovdje se radi o poslu koji je već urađen, odnosno IZIS već postoji, samo se drugačije zove, a sve što se sad radi služi da bi neko izvukao veliki novac. 

A da je tako potvrđuje i bivši ministar zdravlja Slobodan Stanić.

On kaže da je nenormalno da je Republika Srpska platila informacioni sistem koji je već postojao, a da danas, u trenucima kad nam najviše treba, mi nemamo mogućnost da ga koristimo. 

“Još 2012. godine je tadašnji ministar Ranko Škrbić najavio da ćemo da imamo elektronski karton i uputnice. Mi to nemamo. Pa je glavno pitanje, ili smo tada platili nešto što nismo dobili ili sad kupujemo nešto što već imamo. Kad se to razriješi sve ćemo znati”, kaže Stanić.

On navodi da ovdje je očigledno da postoji opstrukcija oko preuzimanja podataka, iako bi trebalo da niko ne može da uslovljava sa podacima pacijenata. Naravno, on objašnjava da to nije razlog da građani ispaštaju i da je Ministarstvo zdravlja to moralo riješiti. 

Posebno naglašava da je informacioni sistem, ovaj ili onaj, morao biti operativan do danas. Ipak, to nije slučaj i baš zbog propusta pojedinaca.

Kako navodi, ovo je vrijeme kada zbog privatnih interesa ljudi na vlasti, koji su godinama uništavali zdravstveni sistem, račun se ispostavlja građanima i zdravstvenim radnicima. 

“U bilo kojoj situaciji u 21. vijeku, kad su digitalne tehnologije preuzele sve oblasti života i rada, mi moramo da imamo dogitalizovano zdravstvo i to je od suštinske važnosti. A tek u ovom periodu, kada smo se susreli sa korona virusom je od životne važnosti. Sa dobrim integrisanim informativnim sistemom se mnogo toga može uraditi što danas predstavalja probleme u zdravstvu. Ali, mi ćemo još morati da sačekamo”, kaže Stanić.

I tako dok su desetine miliona date firmama bliskim vlasti za informacione sisteme koji bi omogućili elektronske kartone, uputnice, nalaze… pacijenti u Republici Srpskoj će u vrijeme epidemije virusa korona biti i dalje prinuđeni da čekaju po nekoliko sati za običan komad papira.

Tako da, iako je predsjednik Vlade RS obećao da je došlo vrijeme da zaboravimo papir i olovku i da krećemo ukorak za savremenim svijetom, realnost nas je još jednom demantovala.

Odgovore o funkcionisanju novog informacionog sistema u RS pokušali smo dobiti i od Fonda zdravstvenog osiguranja prošle sedmice, ali nam još uvijek nisu odgovorili na naša pitanja.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije