Dijete je zbog roditelja danima pred školom umjesto u školi: “Pravila su ista za sve”

VEĆ tjedan dana traje drama pred osnovnom školom u Krapinskim Toplicama, u koju roditelji dovode dijete bez maske. Tako ni jutros u školu u Krapinskim Toplicama nije pušten učenik čiji roditelji ne žele da nosi masku u zajedničkim prostorijama unutar škole.

Roditelji su stoga, prosvjedujući, sjeli ispred škole gdje uče zajedno sa sinom. Nedaleko njih je stajala skupina prosvjednika antimaskera.

Ravnateljica Poliklinike za zaštitu djece i mladih: Školska pravila trebaju vrijediti za sve

Ravnateljicu Poliklinike za zaštitu djece i mladih, Gordanu Buljan Flander, pitali smo kako situacija u zagorskoj osnovnoj školi, koja traje već neko vrijeme, utječe na učenike.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

"Ne ulazeći u konkretan slučaj, mogu reći da je za školsku djecu jako važno da u situaciji povećane nesigurnosti, nepredvidivosti života, kad su u produljenom stresu već dvije godine, imaju jasnu strukturu i predvidivost. To znači da bi školska pravila trebala vrijediti za sve. To djeci daje osjećaj sigurnosti i predvidivosti, da se nikoga ne izdvaja i nikoga ne obilježava. Živimo u vremenu kad se ionako povećava anksioznost i depresivnost kod djece, kad imaju osjećaj praznine, tuge, ovo je vrijeme u kojem su djeca imala puno gubitaka, sve to utječe na njih, zato je jako važno da djeca imaju jasnu strukturu i predvidivost", objasnila je za Index prof. dr. Buljan Flander.

Dječja pravobraniteljica: Djetetu se nanosi štetu jer ga se potiče na neprimjerena ponašanja

Pravobraniteljica za djecu Helenca Pirat Dragičević za Index je rekla kako su se tijekom epidemije koronavirusa i uvođenja epidemioloških mjera i uputa, kojima su uvedena nova pravila ponašanja u školama koja su obvezna i za djecu i za odrasle, susretali sa slučajevima u kojima su roditelji odbijali takve mjere te čak upućivali djecu da ne poštuju obvezu nošenja zaštitne maske u školi.

"U svim takvim slučajevima isticali smo da poticanje djece da krše pravila ponašanja u školi, kao i ostale propisane epidemiološke mjere, predstavlja ponašanje koje nije u skladu s djetetovim najboljim interesima i koje djetetu nanosi štetu jer ga potiče na neprimjerena ponašanja zbog kojih dijete može snositi posljedice", istaknula je dječja pravobraniteljica.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Navodi kako su svjesni da pridržavanje epidemioloških mjera nije lako te da dugo trajanje epidemije kod nekih može dovesti do sve težeg suočavanja i nošenja sa zahtjevima koji se odnose na potrebu održavanja razmaka, nošenja zaštitne maske, korištenja dezinficijensa, mjerenja temperature prilikom ulaska u određeni prostor i slično.

"Svrha tih pravila jest zaštita zdravlja svih u školi"

"Međutim, neovisno o osobnim stavovima i osjećaju zamora epidemijom, roditelji trebaju znati kako je u pogledu organizacije rada u školama na snazi dokument pod nazivom Modeli i preporuke za rad u uvjetima povezanima s bolesti covid-19 (za pedagošku/školsku godinu 2021./2022.) koje je u kolovozu 2021. donijelo Ministarstvo znanosti i obrazovanja", kazala je za Index.

Dodala je kako su sastavni dio ovoga dokumenta Upute za sprječavanje i suzbijanje covid-19 vezano za rad predškolskih ustanova, osnovnih i srednjih škola u školskoj godini 2021./2022. te da preporuke sadržane u tim dokumentima u ovome trenutku u velikoj mjeri određuju pravila rada i ponašanja u odgojno-obrazovnim ustanovama, kako djece, tako i odraslih.

"Svrha tih pravila jest zaštita zdravlja svih u školi, pa tako i zaštita prava djece na najvišu moguću razinu zdravlja, i zato je škola dužna osigurati njihovu primjenu te ih jednako trebaju poštovati svi. Na odraslima je da ulože dodatni napor kako bi djeci pružili svu potrebnu podršku u suočavanju s izazovima pred koje nas stavlja covid-19, sve dok za tim bude postojala potreba, a ne da dodatno djeci otežavaju aktualnu situaciju", navela je Helenca Pirnat Dragičević.

Pravobraniteljica: Škole trebaju jaču podršku nadležnih institucija

Istaknula je kako se upravo poštovanjem epidemioloških pravila omogućuje da se nastava održava uživo te da se u vrijeme epidemije što duže očuva mogućnost škole licem u lice, "prave škole" koja je djeci neophodna za njihovo zdravo odrastanje.

"Zbog aktualnih događanja u školama očito je da škole, u osiguranju prava djece na zaštitu zdravlja u vrijeme epidemije, a sada čak i u zaštiti sigurnosti djece i odraslih u školi, trebaju jaču podršku nadležnih institucija. Zato pozivam sve koji mogu pridonijeti osiguranju pretpostavki za sigurno i poticajno obrazovno okruženje da učine sve kako bi djeca u ovoj nastavnoj godini imala šansu obrazovati se u okruženju koje je primjerenije njihovim razvojnim potrebama – u prostoru škole i igrališta, zajedno sa svojim prijateljima, u neposrednom kontaktu sa svojim učiteljima i nastavnicima", rekla je za Index pravobraniteljica za djecu Helenca Pirat Dragičević.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije