“Прво је услиједила кампања дестабилизације у Молдавији, након чега је услиједило тровање трговца оружјем у Бугарској, а затим спријечен пуч у Црној Гори. Прошле године је покушан атентат на бившег руског шпијуна у Британији користец́и нервни отров. Иако су операције носиле отиске руских обавјештајних служби, власти су их у почетку видјеле као изолиране, неповезане нападе. Западни сигурносни званичници закључили су да су ове операције, и потенцијално многе друге, дио координиране и актуелне кампање која за циљ има дестабилизацију Европе, коју је спровела елитна јединица унутар руског обавјештајног система вјешта за субверзију, саботажу и атентат, тврде стручњаци.
Западне обавјештајне агенције први пут су идентифицирале ову јединицу након неуспјешног државног удара 2016. године у Црној Гори, који је укључивао завјеру два официра јединице да убију тада црногорског премијера Милу Ђукановића и заузму зграду парламента.
Како истичу, група, позната као Јединица 29155, дјеловала је најмање деценију, али су је западни званичници тек недавно открили.
Обавјештајни званичници у четири западне земље кажу да је нејасно колико често се јединица мобилизира и упозоравају да је немогуц́е знати када и гдје ц́е њени оперативци напасти. Сврха Јединице 29155, о којој раније није извјештавано, подвлачи степен до кога се руски предсједник Владимир В. Путин активно бори против Запада својим брендом такозваног хибридног ратовања – мјешавином пропаганде, хакерских напада и дезинформације – као и отворене војне конфронтације.
“Мислим да смо заборавили колико Руси могу бити безобзирни“, рекао је Петер Звак, пензионирани војни обавјештајни официр и бивши аташе одбране у Амбасади Сједињених Америчких Држава у Москви, који је рекао да није био свјестан постојања јединице.
У СМС поруци, Дмитриј С. Песков, портпарол Владимира Путина, упутио је питања о тој јединици руском Министарству одбране. Министарство није одговорило. Скривена иза бетонских зидова у сједишту 161. центра за специјалну намјенску обуку у источној Москви, јединица се налази у оквиру командне хијерархије руске војне обавјештајне агенције, надалеко познате под називом Г.Р.У.
Тхе Неw Yорк Тимес пише да, иако много тога о Г.Р.У. операцијама остаје мистерија, западне обавјештајне агенције су почеле добијати јаснију слику њене основне архитектуре. У мјесецима прије предсједничких избора 2016. године амерички званичници кажу да су двије Г.Р.У. цyбер јединице, познате као 26165 и 74455, провалиле у сервере Демократског националног комитета и Клинтонове кампање, а затим објавиле срамотне интерне комуникације.
Хакерски тимови углавном дјелују из Москве, хиљадама километара од својих мета. Насупрот томе, службеници јединице 29155 путују у и из европских земаља. Неки су одликовани ветерани најкрвавијих руских ратова, укључујуц́и Афганистан, Чеченију и Украјину. Њихове операције су толико тајне, према процјенама западних обавјештајних служби, да је постојање јединице највјероватније непознато чак и осталим Г.Р.У. оперативцима. Чини се да је јединица тијесно повезана заједница.
Оригинални текст овдје
Преузето са портала Слободна Босна
Подијели: