‘Monaški način’, na engleskom “monk mode”, za neke znači isključivanje svih uređaja kako bi izbjegli ometanje u radu.
Monaški način je rješenje za povećanje produktivnosti koje je popularno među izvršnim direktorima i preduzetnicima. Ovaj način rada podrazumijeva obavljanje samo jednog zadatka i izbjegavanje ometanja.
Ovaj izraz postoji najmanje dvije decenije, a nedavno je stekao popularnost na TikToku.
Savjet za ljude koji žele da isprobaju monaški način rada je da počnu s kraćim vremenskim intervalima i produže ga na nekoliko sati ili dana.
U svijetu punom notifikacija i beskrajnih dešavanja, teško je utišati buku i prilagoditi se svom poslu.
Ukratko, monaški način rada odnosi se na praksu rada samo na jednom zadatku i na eliminisanje svih ometanja – uključujući telefone.
Monaški način, koji je prošle godine postao viralan na TikToku, trend je među poduzetnicima i guruima već dvije decenije. Prema podacima s Google Trends, pretraživanja za monaški način ove su godine ponovno u porastu.
Ovaj pojam je inspirisao aplikacije, zajednice na društvenim mrežama i popularni TikTok izazov .
U praksi, monaški način može značiti različite stvari različitim ljudima.
Za Josha Wooda, izvršnog direktora aplikacije Bloc, monaški način rada podrazumijeva “praksu izolacije i samodiscipline monaha”, napisao je za Insider. Jednostavno rečeno, on gasi sve svoje uređaje. Na taj način, uspio je, na primjer, da u samo sat vremena napiše tekst od 20 stranica za svoju web stranicu.
Za jednog influensera, monaški način rada temelji se na tri ključna principa “o kojima se ne može pregovarati”: 10 minuta meditacije dnevno, 30 minuta fizičke vježbe dnevno i bez alkohola ili droga.
Jedan drugi kreativac kaže da u monaškom modu radi 12 sati dnevno, dva mjeseca zaredom. Kad završi, tulumari.
Pisac Greg McKeown koristio je monaški način rada dok je pisao novu knjigu 2013. godine.
Pisao je od 5 ujutro do 1 iza ponoći, pet dana u sedmici, tokom devet mjeseci. Kako bi ljudi oko njega znali da se isključuje, McKeown je postavio automatski odgovor dajući ljudima do znanja da radi.
“Ne radi se samo o vašem telefonu i laptopu – cijelo vaše okruženje mora biti postavljeno za uspjeh”, rekao je Wood.