Zakon o poštanskim uslugama nije u suprotnosti sa Ustavom

“Ne postoji pravni, niti činjenični osnov za pokretanje postupka za ocjenjivanje ustavnosti Zakona o poštanskim uslugama RS”, navedeno je u mišljenju Ministarstva.

Preduzeće “Pošte Srpske”, kao ovlašćeni javni poštanski operater nije favorizovano na račun drugih privrednih društava nego je pravno uređeno kroz jedinstvena načela SPS-a zbog čega je pogrešno porediti ga sa komunalnim privrednim društvima koja se organizuju samo u skladu sa nacionalnim zakonodavstvom i sa odlukama lokalnih zajednica.

“Komunalna preduzeća nemaju tehničko-tehnoloških uslova za pružanje rezervisanih poštanskih usluga jer ne posjeduju javnu poštansku mrežu, a `Pošte Srpske` čini 267 pošta, 720 šaltera, 1.198 dostavnih rejona, 438 poštanskih kovčežića, 400 mopeda, veliki broj prevoznih sredstava, 537 šalterskih radnika, 622 poštonoše, 657 kontrolora i niz drugih kadrovskih i tehničkih resursa koji su pretpostavka za vršenje univerzalnih poštanskih usluga”, navodi se u mišljenju Ministarstva.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Prema mišljenju Ministarstva, to ne znači da “Pošte Srpske” imaju monopol.

“Pitanje monopola isključuju posebno činjenice što `Pošte Srpske`, kao ovlašćeni javni operater određene su od države da obavljaju univerzalne poštanske usluge na cijeloj svojoj teritoriji, a cijene poštanskih usluga odobrava Vlada RS”, navedeno je u ovom mišljenju.

Ministarstvo saobraćaja i veza RS smatra neosnovanom i tvrdnju Privredne komore RS da je zbog navodnog monopola derogirano pravo drugih pravnih lica da pribave licencu od Agencije za poštanski saobraćaj BiH.

“Pravo da dobije licencu ima svaki operater poštanskog saobraćaja koji ispunjava uslove propisane zakonom i aktima Agencije”, dodaje se u mišljenju i ističe da je prvi put Zakonom o poštanskim uslugama RS izvršena liberalizacija poštanskog tržišta tako što je, pored ovlašćenih javnih, omogućeno osnivanje i drugih poštanskih operatera.

Zakon o poštanskim uslugama RS propisuje da isključivo “Pošte Srpske” mogu obavljati rezervisane poštanske usluge koje se odnose na pismonosne pošiljke do 1 000 grama, gdje spadaju i računi za režije, drugi računi, finansijski i drugi izvještaji i sva druga koorespondencija.

Privredna komora RS i Udruženje preduzeća za uslužne i komunalne djelatnosti RS stava su da će se sva ova preduzeća naći na ivici poslovanja ako se počne primjenjivati Zakon o poštanskim uslugama i da nakon dva ili tri mjeseca neće biti likvidna, a da će se negativno odraziti na poslovanje svih preduzeća u RS.

Prema njihovim tvrdnjama, među negativnim efektima zakona su povećanje troškova poslovanja po osnovu poštanskih usluga, komplikovanje najjednostavnijih procedura dostavljanja, procjena da bi samo komunalna preduzeća morala godišnje izdvajati više od šest miliona maraka, moguće otpuštanje više od 500 radnika-inkasanata u komunalnim preduzećima i očekivano smanjenje naplate komunalnih usluga između 20 i 30 odsto.

Zakon o poštanskim uslugama, koji je na snagu stupio 20. aprila, predviđa obavezu dostavljanja pismonosnih pošiljaka, uključujući račune za režije, druge račune, finansijske i druge izvještaje, te svaku drugu korespondenciju, putem poštanskog operatera.

capital.ba

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Poskupljuje ulje

Najčitanije