Vrtoglavi rast cijena voća i povrća

 

 

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

 

Prodavci na pijacama u Foči kažu da su nabavne cijene voća u poređenju sa istim periodom lani porasle duplo, te su i oni zbog toga morali da formiraju više cjenovnike na svojim tezgama.

U odnosu na isti period lani, cijene voća su veće od 50 do 100 odsto – kažu na pijaci u Foči i dodaju da cijena banana iz dana u dan varira, dok kilogram jabuka košta od jedne do 1,70 KM, a narandže od 1,80 do dvije KM.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Mandarine i klementine koštaju od 1,90 do dvije marke – kazali su na pijaci u Foči.

Ista situacija je i na pijaci u Banjaluci, gdje prodavci kažu da opada prodaja, jer su cijene previsoke i stanovnici kupuju samo najosnovnije.

Za kilogram jabuka potrebno je izdvojiti od jedne do 1,5 KM, dok kilogram mandarina košta od dvije do 2,5 maraka. Za grejpfrut je potrebno izdvojiti tri KM, a za kilogram kivija od 1,50 do dvije marke. Kilogram krompira košta 1,50 KM, a isto toliko novca potrebno je izdvojiti i za mrkvu – rekli su na pijaci u Banjaluci. 

Dodali su da se na cijene stanovnici žale svaki dan jer imaju male plate, dok cijene namirnica ne prestaju da rastu.

Na pijacama u Zvorniku kažu da je poskupljenje u ovom periodu očekivano.

Vreća kupusa koštala je tri, a sada pet maraka. Za kilogram paradajza prije mjesec bilo je potrebno izdvojiti 1,5 maraka, a sada 2,5 KM. Primjetne su veće cijene i ostalog povrća – kazali su u Zvorniku.

Dodali su da su banane prije nekoliko dana koštale 1,50 KM, a sada je potrebno izdvojiti 1,80 maraka.

U Bijeljini kažu da su najskuplji orasi, za koje je potrebno izdvojiti od 16 do 18 maraka po kilogramu.

Na pijacama su primjetne i više cijene svježih paprika iz plastenika, za koje je potrebno izdvojiti od dvije do tri marke po kilogramu – rekli su na pijacama u Bijeljini.

Predsjednik Naučno-voćarskog društva RS Boris Pašalić kaže da uvijek u jesen i zimu poskupi voće i povrće na pijacama.

Cijene su uvijek više kad nastupe hladni dani jer tada nije sezona branja. Ove godine skočile su i zbog toga što je suša u velikoj mjeri uništila povrće i voće – kazao je Pašalić.

 

Kupovina na akciji

Stanovnici Srpske kažu da, zbog stalnog rasta cijena, voće i povrće uglavnom kupuju u tržnim centrima na akcijama.

Svake sedmice pojedine vrste voća i povrća nađu se na akciji i tada su ti proizvodi duplo jeftiniji nego na pijacama – kaže Mileva Aleksić iz Foče.

 

Tekst je preuzet iz Glasa Srpske

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije