Fabrika duvana Banjaluka vrtoglavo ide prema gašenju proizvodnje i zatvaranju radnih mesta, zaključak je sindikata i malih akcionara nakon jučerašnje sednice Saveta za privatizaciju Republike Srpske, koji je razmatrao izveštaj o privatizaciji ovog preduzeća.
Savez sindikata odbio je izveštaj Investiciono-razvojne banke o kontroli u fabrici, jer on „ne odgovara stvarnom stanju u preduzeću“, a dogovoreno je samo da se cela situacija još jednom preispita.
Savet nije ni razmatrao zahtev Udruženja malih akcionara fabrike da raskine ugovor o prodaji držanog kapitala, a iz ovog udruženja upozoravaju da se na taj način samo kupuje vreme za većinskog vlasnika, preuzeće „Antonić trejd“ dok mu obaveze iz ugovora o privatizaciji ne isteknu na jesen.
Na pretposlednjoj sednici Saveta rečeno je da ono što je kontrola IRB ustanovila u fabrici ne odgovara stvarnom stanju i zato smo tražili dodatne kontrole, na licu mesta. Nažalost, i novi izveštaj IRB je bio daleko od toga, tako da smo odbili taj izveštaj i tražili da se sledeće sedmice održi sastanak sa većinskim vlasnikom Nebojšom Antonićem, što je Savet i prihvatio. Na tom sastanku bi konačno morala da izađe istina na videlo i da se na osnovu stvarnog stanja u fabrici povuku određeni potezi – kaže predsednica Saveza sindikata RS i članica Saveta za privatizaciju Ranka Mišić.
Po njenim rečima, sindikat trenutno ne vidi nijedan argument koji bi ih ubedio da postoji ozbiljna namera vlasnika da fabriku održi i da radnici ostanu na poslu.
Čini nam se sve više da se čeka da ugovor o privatizaciji istekne kako bi fabrika bila zatvorena. Međutim, naš motiv da se borimo za nju jeste da se očuvaju radna mesta i da se ne gasi proizvodnja, jer ne možemo dozvoliti da i ovo preduzeće doživi sudbinu nekih drugih velikih preduzeća. Na vreme smo reagovali, a sada je na institucijama vlasti da urade svoj deo posla – poručuje Ranka Mišić.
Ona smatra da rad i kontrole IRB u ovom slučaju do sada nisu dali nikakve rezultate. Za Udruženje malih akcionara neshvatljivo je da se konstantno traže nove provere i revizije privatizacije jer je, smatraju, očigledno šta se u fabrici dešava.
Vlasnik uništava Fabriku duvana, a oni rade reviziju revizije. Ovakva fabrika sa njenim kapacitetima samo kod nas može propasti. Tražili smo raskid ugovora, jer je sada gubitak preduzeća premašio vrednost kapitala preduzeća, tako da preduzeću preti likvidacija. Međutim, taj naš zahtev nije razmatran – kaže predsednik Udruženja malih akcionara fabrike Zlatibor Koljančić.
Predsednik sindikalne organizacije fabrike Miroslav Marinković poručio je juče i da će „ako nestane Fabrike duvana, glavni krivci za to biti predstavnici najviših institucija vlasti u RS, jer sindikat dve godine u javnost bezuspešno iznosio istinu o situaciji u ovom preduzeću“.
Izmeštanje mašina
Prema podacima Udruženja malih akcionara fabrike, broj radnika u prodaji sada nadmašuje broj radnika u proizvodnji koji su otpuštani u prethodnom periodu. To im, kažu, takođe ukazuje na to da se ide ka gašenju proizvodnje. Nedavno je, tvrde, iz fabrike izmeštena i mašina za izradu cigareta i otpremljena u Zemljoradničku zadrugu „Dobro Polje“ u Pelagićevo, ali nikom nije jasno zbog čega.