Vlada Republike Srpske je donijela odluku o hitnim izmjenama dva ključna zakona koja se tiču preduzetnika: Prijedlog izmjena i dopuna Zakona o porezu na dohodak i Zakona o doprinosima. Ove izmjene, koje uključuju povećanje graničnog iznosa prihoda za male preduzetnike sa 50.000 na 100.000 KM, istovremeno donose i povećanje osnovice za doprinose sa 60% na 80% prosječne bruto plate. Takođe, uvode se doprinosi za PIO za lica koja obavljaju dopunsku ili dodatnu djelatnost, dok se određene djelatnosti poput programiranja i savjetovanja isključuju iz sistema malih preduzetnika.
Ove promjene izazivaju značajnu zabrinutost među ekonomistima i preduzetnicima.
Ekonomista Zoran Pavlović naglašava da je dobra vijest samo ona da Vlada planira povećati prag za male preduzetnike sa 50.000 na 100.000 КМ, ali da će ostale mjere ozbiljno ugroziti poslovanje malih preduzetnika i dugoročno naškoditi ekonomiji Republike Srpske. Ističući da preostale mjere nisu stimulativne i dodatno opterećuju male biznise, koji su ključni za razvoj privatnog sektora.
“To što Vlada, odnosno javni sektor pokušava da dođe do više novaca koje bi uzeli od malim pivrednicima nije dobar sistem jer ako nema malog preduzetnika nema ni velikog. Vlada treba da razmiošlja kako da stimuliše male privrednike, a na ovaj način koji predlažu ćemo doći u situaciju da ekonomija koja je već u problemu neće imati nikakvu razvojnu komponentu i mogućnosti”, jasan je Pavlović.
Ove mjere prokomentarisala je i ekonomistica i predsjednica Narodnog fronta Jelena Trivić.
Ona je u video poruci istakla da ovakvim izmjenama zakona Vlada onemogućava stručnjacima u oblasti programiranja da se uopšte registruju kao mali preduzetnici, te da je jedini cilj ovih zakonskih izmjena da se putem dodatnih i većih nameta na samostalnu preduzetničku djelatnost krpe budžetske rupe i promašaji vlasti.
“Računica Vlade jeste da će ovakvim zakonskim izmjenama povećati prihode za 32 miliona, ali ovakve izmjene zakona samo će natjerati mnoge preduzetnike da se uopšte ne registruju ili da napuste zemlju, pa je pitanje ko će onda plaćati dadžbine državi”, istakla je Trivić.
Na kraju je upitala Zoru Vidović da li zaista smatra da će ovim izmjenama Zakona o porezu na dohodak i Zakona o doprinosima povećati i stimulisati samostalnu preduzetničku djelatnost.
Ako Vlada Republike Srpske poveća namete privrednicima i na svaku isplaćenu marku uzme 80 feninga, to može značiti samo jedno – Republika Srpska je u velikoj finansijskoj krizi i vlast više ne bira sredstva kako da zakrpi rupe u budžetu, makar iza sebe ostavljala crne rupe koje gutaju privredu, jasna je narodna poslanica Tanja Vukomanović.
“Ovo su nove mere Vlade Republike Srpske za iseljavanje stanovništva, gašenje domaće privrede i podsticanje sive ekonomije i rada na crno. Budžet se puni planski, a ne na silu i deranjem kože sa leđa svojim stanovnicima” poručila je ona.
Vukomanović takođe naglašava da bi smanjenje stope poreza i doprinosa moglo pozitivno uticati na punjenje budžeta, jer bi poslodavci tada prijavljivali radnike na punu platu, što bi smanjilo potrebu za radom na crno. Umesto toga, kako ističe, trenutne mere samo podstiču sivu ekonomiju, jer je za mnoge lakše platiti kaznu nego poštovati zakone.
Stručnjaci već godinama upozoravaju da bi politika smanjenja poreza i doprinosa bila ključna za stabilizaciju finansija, povećanje broja prijavljenih radnika i bolju naplatu poreza. Ako bi se implementirali odgovarajući zakoni, to bi mogao biti korak ka boljoj borbi protiv sive ekonomije i boljim uslovima za privredni rast Republike Srpske.