Uspješnost finske privrede

Finska je poznata po jednakosti među 5,4 miliona njenih stanovnika, kasnoj industrijalizaciji koja je do danas donijela velike rezultate i po očekivanju njenih lidera da zemlja 2030. godine bude jedna od nezaobilaznih država u međunarodnoj zajednici.

Londonski institut Legatum je Finskoj dodijelio naziv druge najstabilnije (poslije Norveške) države na svijetu u 2009, a prve u pogledu prosperiteta te godine.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Svjetski ekonomski forum iz Davosa je u septembru prošle godine rangirao Finsku kao sedmu po konikurenciji zemlju na svijetu.

Finska je poznata i po mekoj hijerarhiji u kompanijama i malim razlikama u primanjima.

Aktuelni premijer Finske je žena, Mari Kiviniemi, iz Partije centra.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Finska je osma najprostranija zemlja (338,424 kvadratnih kilometara) u Evropi i najrjeđe nastanjena u Evropskoj Uniji (EU). Oko dvije trećine Finske je pokriveno šumama, a jedna trećina vodama.

Većina Finaca živi na jugu zemlje, oko petina u području Velikog Helsinkija.

Tu nastaje i trećina ukupnog društvenog proizvoda (BDP), jedne od najrazvijenijih zemalja na svijetu. Nominalni BDP za 2010. je procijenjen na 183 milijarde dolara, a mjereno paritetom kupovne moći, (PPP) 240 milijardi. Po stanovniku je nominalni GDP procijenjen na 34.044 dolara, a PPP na 44.650. To je veliki uspjeh za zemlju koja je relativno kasno počela industrijalizaciju i do 1950-tih bila pretežno agrana zemlja. Uslijedio je brz privredni rast, tokom koga je u Finskoj izgrađena obilata država blagostanja dok je zemlja balansirala između Istoka i Zapada u globalnoj privredi i politici, pišu Biznis novine.

Finska, prema nalazima Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj , koja okuplja industrijski najnaprednije zemlje svijeta, ima najviše stope diplomaca u odnosu na broj stanovnika.

Vlasti ulažu velika sredstva u školstvo, obuku i istraživanje, što se zemlji vraća kroz jednu od najbolje obrazovanih i naučenih radnih snaga na svijetu. To je opet ključan razlog u razvoju savremene, konkuretske privrede u kojoj su se pored tradicionalnih industrija, prerade drveta i metalskog sektora, priključile telekomunikacije.

Finska je jedina nordijska članica EU koja koristi evro kao nacionalnu valutu.

Jedna je i od članica Unije koje, istovremeno, nisu u NATO.

Krajem prošle godine je Komisija za unapređenje međunarodnog ugleda Finske postavila cilj da ta zemlja kroz 20 godina bude poznata kao jedna od najprosperitetnijih zemalja, spremna da riješi najsloženije probleme čovječanstva i djeluje kao vrhunski međunarodni posrednik i bude vodeća svjetska sila u ekologiji i obrazovanju.

Takvim pristupom je finska privreda, veoma izvozno orijentisana, uspjela da prevaziđe i teške posljedice globalne kriza u 2008. Rast BDP u 2010. je procijenjen na 2,4 odsto, a za ovu godinu se očekuje 3,9 procenata, ali će inflacija koja je prošle godine iznosila 1,2 odsto, porasti na 3,1 odsto.

 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije