VAUČERI: “Potrošiti dva miliona KM javnog novca za promet od 2,5 miliona je primjer neučinkovite mjere”

Turističke vaučere za odmor u FBiH u iznosu od 200 KM građani
Federacija Bosne i Hercegovine kupili su u rekordnih par dana, za razliku od
grašana  u Republici Srpskoj gdje je
potražnja dosta manja.

Prema podacima Vlade RS-a, od kako je krenula prodaja paketa
uz vaučere 1. jula, dodijeljeno je nešto više od 5.500 vaučera te ih ima još na
raspolaganju. Turistički vaučeri u Republici Srpskoj imaju vrijednost od 100 KM,
a moguće ih je iskoristiti do kraja oktobra.

I dok mnogi ističu kako su turistički vaučeri sjajna ideja
za pomoć turizmu profesor ekonomije Anto Domazet smatra kako ovo nije dobar
primjer potrošnje budžetskog novca.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Podjeća da vaučeri nisu nova ideja u turizmu. Primjerice već
dugo godina u Mađarskoj postoji Szep kartica koj uključuje isplatu sredstava
kao što je kod nas regres i oporezuje se po mnogo nižoj poresnoj stopi, što je
atraktivno za poslodavce, a dobro je prihvaćeno i od građana.

Pored Mađarske, profesor Domazet je izdvojio i Srbiju kao državu koja imaju višegodišnje iskustvo s ovim vaučerima, a napomenuo je i da je  Republika Srpska prije dvije godine izdala 47.000 ovakvih vaučera u iznosu od po 100 KM.

Za njega je neupitno da se vaučerima može podstaknuti potražnja za turističkim uslugama, ali da je pitanje koliko se može generirati prometa. Obrazložio je zašto smatra da je ova mjera primjer neučinkovite javne politike.

“Na Googleu ne možete naći niti za jednog emitenta turističkih vaučera koliki su promet vaučeri generirali. U FBiH kažu da su vaučeri planuli, a kako vidimo, minimalna vrijednost turističkog aranžmana je 250 KM, što znači da bi vaučerom od 200 KM bilo pokriveno 80 posto aranžmana, a da bi se aktiviralo 50 KM dodatne tražnje građana ili 20 posto vrijednosti aranžmana. Priznat ćete da su to skromni ciljevi jedne mjere kojom se angažira javni novac za potrebe privatnog sektora, odnosno privatne turističke potrošnje. Tamo gdje se novac građana angažira za privatne potrebe trebalo bi postaviti ambicioznije ciljeve, jer potrošiti dva miliona KM javnog novca da bi se ostvario promet od 2,5 miliona KM je primjer neefektivnih javnih politika”, konstatovao je Domazet.

Poručio je da bi trebalo mijenjati kriterije vaučerskog poticanja turističke potrošnje. Insistira da se javno objave podaci o prometu ostvarenom izdatim vaučerima.

“Recimo, za turistički aranžman minimalno tražiti da vaučer čini 50 posto vrijednosti, tj. koliko javnog, toliko i privatnog novca. No, sada je važno da što prije dobijemo podatke i da to bude javno dostupna informacija o tome koliki su turistički promet domaćih gostiju vaučeri generirali, odnosno koliki su multiplikator turističkog prometa ostvarili vaučeri u FBiH. To će biti poznato već onog dana kada se rasprodaju svi vaučeri. Dovoljno je sabrati vrijednost turističkih aranžmana za koje se koriste vaučeri. Osim toga, vanpansionska potrošnja može biti lako procijenjena”, istakao je.

Prema Domazetovim riječima, iz toga bismo mogli mnogo saznati kako bi javne politike bile bolje i učinkovitije za poticanje turističkog prometa.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije