Trenutno najomraženiji čovjek na svijetu: Povećao cijenu spasonosnog lijeka 50 puta!

Preduzetnik koji je otkupio prava na proizvodnju spasonosnog lijeka, a zatim preko noći povisio njegovu cijenu više od 50 puta, sada brani svoju odluku tvrdnjom da će profit pomoći da se u budućnosti proizvedu bolji lijekovi.

 

Medicinske organizacije glasno su protestovale u nedjelju nakon što je kompanija u vlasništvu kontroverznog bivšeg investicionog menadžera Martina Shkrelija povećala cijenu lijeka Daraprima, koji liječi opasnu parazitsku infekciju, od $13.50 po piluli do $750 po piluli.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

 

Shkrelijeva startup kompanija, Turing Pharmaceuticals, kupila je Daraprim u avgustu. Lijek je prvi put proizveden 1940-ih godina i koristi se za liječenje infekcije toxoplasmosis, koja nije česta, ali je naročito opasna i može biti fatalna kada napadne bebe čije su se majke zarazile u trudnoći ili odrasle čiji je imuni sistem kritično ugrožen zato što boluju od Aidsa ili nekih vrsta karcinoma.

 

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Američko udruženje za zarazne bolesti i Udruženje za lijekove protiv HIV-a poslali su zajedničko otvoreno pismo Turing Pharmaceuticals početkom septembra, žaleći se da je iznenadni skok cijene za Daraprim neopravdan za zdravstveno ugrožene pacijente i da je to neodrživo za zdravstveni sistem”, prema pisanju lista New York Times.

 

Shkreli je izjavio u ponedeljak: “Moramo obrnuti profit na tom lijeku.” Branio je svoju odluku kazavši za Bloomberg News da se moraju razviti novije verzije lijeka i da je njegova kompanija prva “koja je decenijama stvarno fokusirana na ovaj proizvod” i da su takva istraživanja izuzetno skupa.

 

Obećao je da: Ako ne možete priuštiti lijek, daćemo vam ga besplatno.” Shkreli je rekao i da je lijek trenutno prejeftin.
Ali odluka da se povisi cijena Daraprim, što je generičko ime za pyrimethamine, koji je originalno proizveden 1940-ih od strane korporativnih elemenata farmaceutskog ginganta poznatog kao GlaxoSmithKline, pokrenula je talas zabrinutosti širom medicinske zajednice.

 

Doktori će možda morati davati manje učinkovite ali jeftinije zamjene, kazala je Judith Aberg, sa Icahn School of Medicine u bolnici Mount Sinai  u Njujorku.
“Šta oni to rade drugačije što je dovelo do ovako dramatičnog poskupljenja?” pitala je.

 

Nije neuobičajeno da kompanije koriste inventivna tumačenja vladinih regulativa i rupe u zakonu da preuzmu kontrolu nad tržištem za određeni lijek, naročito za one koji su otkriveni davno i imaju ograničeno tržište, zatim da ih ponovo lansiraju po većim cijenama za koje misle da će ih tržište podnijeti.
Shkreli je i u prošlosti izazivao kontroverze. Grupa za prava potrošača Citizens for Responsibility and Ethics iz Vašingtona ranije je zatražila istragu Shkrelijevog odnosa sa Food and Drug Administration.

 

Prevela Milica Plavšić.

 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije