Donald Tramp je tokom svog prvog mandata stvorio ekonomsku politiku koja je mnoge iznenadila – tzv. tramponomiju. Mnogi su se pitali hoće li njegova politika trgovinskog rata i carina imati dugoročne posljedice, ali on je, zapravo, postavio temelje za nešto što je mnogima izgledalo kao „crni labud“ – neočekivan događaj koji mijenja sve.
Ali šta to zapravo znači? Zašto se govori o crnim labudovima? Ovi događaji nisu samo izvan svih naših očekivanja, već su i potpuno nepredvidivi. Ali, kada se dogode, lako se stvoriti utisak da smo ih mogli predvidjeti. Trampova politika, koja je na početku izgledala kao populitička politička igra, zapravo je pokrenula talas nesigurnosti koji već danima oblikuje svjetsku ekonomiju i međunarodne odnose.
Šta je crni labud?
Izraz „crni labud“ prvi je upotrebio Nassim Nicholas Taleb, koji je objasnio da su to rijetki događaji koji dolaze iz ničega, a kada se dogode, imaju ogromne posljedice.
Najveća stvar kod crnog labuda je to što, kada se dogode, njihov uticaj traje dugo i duboko. I, što je najgore, obično se čini da smo mogli nešto učiniti da ih izbjegnemo, ali nismo.
Na primer, pandemija COVID-19 je jedan od najnovijih crnih labudova. Niko nije mogao da predvidi da će nešto poput toga izazvati globalnu ekonomsku krizu. Slično je bilo i sa finansijskom krizom 2008. godine koja je potresla svijet zbog sloma tržišta nekretnina u SAD-u. I Velika depresija iz 1929. godine bila je takav šok, kao i “Crni ponedeljak” 1987. godine kada su berze doživele najveći jednodnevni pad u istoriji.
Iako su ekonomisti znali da postoji mogućnost takvih šokova, nijedno upozorenje nije bilo dovoljno da nas pripremi za stvarnu snagu tih kriza.
Posljedice koje ne možemo zanemariti
Kada se crni labud pojavi, efekti su ozbiljni. Povećanje nezaposlenosti, smanjenje proizvodnje, pad životnog standarda. Osim što ekonomski utiču na svakodnevni život, ovakvi događaji često dovode do promjena u zakonodavstvu i politici, a to obično nije samo nacionalno – globalni odnosi mogu biti potpuno preoblikovani.
Zaključak: Prihvatimo nesigurnost
Za ekonomiste, crni labudovi su jedva vrsta poziva na buđenje. Tradicionalni ekonomski modeli obično pretpostavljaju da tržišta teže ravnoteži, ali kada se dogodi velika kriza – bilo da je to rat, bankarska kriza ili pandemija – ta ravnoteža nestaje u trenu. To nam pokazuje da tržišta nisu uvek predvidiva i da mnogi rizici jednostavno nisu pod našom kontrolom.
Na kraju, crni labudovi nas podsećaju na jednu vrlo jednostavnu, ali često zaboravljenu stvar- živimo u svijetu koji nije uvijek pod našom kontrolom.