Srpskoj prijeti nestašica šećera

Srpskoj ove godine prijeti nestašica šećera, a od početka godine ova namirnica poskupjela je za više od 60 feninga.

Ovo je “Glasu Srpske” rekao direktor Bijeljinske šećerane Bojan Mrđan i dodao da se do kraja godine očekuje dalji rast cijena ovog proizvoda.
On je istakao da Bijeljinska šećerana prerađuje male količine šećerne repe, te da ne može da podmiri sve potrebe stanovništva Srpske za ovim proizvodom.
“RS je potrebno između 100 i 120 hiljada tona šećera godišnje, a mi smo lani preradili svega nekoliko tona šećerne repe” rekao je Mrđan.

On je naglasio da bi trebalo više pažnje posvetiti proizvodnji šećerne repe u Srpskoj.
“Cijene šećera u Brazilu i Argentini rastu nevjerovatnom brzinom. Već sada je vidljivo da su dvije trećine šećerne repe u Australiji uništene, što će dovesti do daljeg rasta cijena ovog proizvoda, ali i smanjenja njegovog izvoza”, rekao je Mrđan.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Prema njegovim riječima, šećerana u Bijeljini je 2010. godine preradila svu šećernu repu iz BiH, ali je uvozila i ogromne količine iz Hrvatske i Srbije.

Šef Zavoda za industrijsko bilje u Poljoprivrednom institutu RS Milan Nožinić rekao je da u RS nema nijednog proizvođača šećerne repe.

“Proizvođače u Srpskoj treba na neki način podstaknuti da proizvode šećernu repu i da na taj način doprinesu spasavanju tržišta i ograničavanju daljeg rasta cijena ovoga proizvoda”, rekao je Nožinić.
On je naglasio da proizvodnja šećerne repe zahtijeva velike troškove.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

“Za proizvodnju su potrebna velika skladišta. Velika su ulaganja u ovu proizvodnju, ali i veliki prinosi”, objasnio je Nožinić i dodao da je potrebno da se proizvođači u RS stimulišu za proizvodnju šećerne repe većim podsticajima.

U Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS reklii su da su od ove godine predviđeni i veći podsticaji za proizvodnju šećerne repe, te da će iznos za podsticaje biti određen na osnovu zaprimljenih zahtjeva poljoprivrednika.
Sekretar Unije potrošača RS Dragovan Petrović rekao je da se cijene šećera u RS kreću od 1,70 do 2,20 maraka po kilogramu, te da je cijena šećera u odnosu na početak ove godine viša za 60 feninga.

U Mađarskoj se prethodnih dana naglo povećala cijena šećera, tako da se cijene ovog proizvoda u prodavnicama trenutno kreću oko 1,5 evra po kilogramu.

U Upravi za indirektno oporezivanje BiH rekli su da je u januaru ove godine u BiH uvezeno više od sedam tona šećera, čija vrijednost iznosi deset miliona maraka.
“Najviše se uvozilo iz Brazila i Argentine. U istom periodu BiH je izvezla pet tona šećera u Hrvatsku, Makedoniju i SAD”, rekli su u UIO

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije