Ekonomsko stanje u kom živimo je sve teže i teže, politiku stalnih zaduženja prate konstantna poskupljenja – od goriva do ostalih životnih namirnica. Porast broja penzionera i odlazak radno sposobnih prati ovo stanje, rekao je gostujući u Jutarnjem programu BN TV profesor Milenko Stanić.
Smatra da je običan građanin zabrinut s pravom.
“Republika Srpska u naredne tri godine moraće da vrati više od 3,7 milijardi maraka spoljnog duga. Najkritičnije biće 2026. kad na naplatu dospiju obveznice emitovane na Londonskoj berzi u vrijednosti 375 miliona maraka”, kazao je on.
Stanić ističe da se vlast koncentrisala samo da danas bude bolje i da ostvaruju svoje želje koje često nisu ni utemeljene na ekonomskim mogućnostima.
“Početkom ovog vijeka kada su u pitanju zaduženja bila su na godišnjem nivou oko 100.000.000KM, kasnije između 300.000.000 i 500.000.000KM, a sad već govorimo o novcu koji prelazi milijardu kredita, kaže Stanić i dodaje da su kreditori uvijek obezbjeđeni i da će naći način da naplate dug.
– Problem će biti za domaće potrošaće, budžetske korisnike koji će biti dovedeni u pitanje da će se morati odricati čak i punih iznosa plata, a kreditori imaju svoje garancije, imaju obezbjeđenje instrumente plaćanja i oni će naplatiti taj iznos, rekao je Milenko Stanić.
On dalje upozorava da postajemo stara nacija, penzioneri su svoj radni vijek završili, a odlazak radno sposobnih je u sve većem porastu.
“Penzionera je za sad malo manje nego radnika. Razlika je nekih 10 hiljada, taj sistem nije održiv”, kazao je Stanić.
Prema njegovim riječima u budžetu je sve veće učešće izdataka za penziju.
“To je sad najvažnija stavka u okvirnom budžetu i za ovu godinu, a tako će biti i u budućnosti. Negdje oko 28% budžeta ide samo za penziona sredstva. Zbog onosa broja zaposlenih i broja penzionera sigurno da će se taj odnos pomjerati u korist penzija”, konstatuje Stanić.