Monetarna unija povezuje ekonomije koje jednostavno nisu kompatibilne. Političari odobravaju jedan spasonosni “paket” za drugim i, čineći to, trasiraju opasan put koji bi mogao da optereti buduće generacije Evropljana i da unazadi EU za nekoliko decenija, siže je opširnog teksta u uglednom listu.
“Špigl” ocjenjuje da su evropski političari sve vrijeme izbjegavali da se suoče s važnim zaključkom da ovako neće moći da nastave. Stari euro ne postoji više u željenom obliku, a Evropska monetarna unija ne funkcioniše. Zato je, poručuje list blizak visokim državnim krugovima, neophodan “plan B”.
Da nema eura, grčka dužnička kriza bi bila izolovan problem, težak za zemlju, ali bi ga Evropa lako podnijela, piše “Špigl”. Samo zato što je Grčka dio eurozone, dugovi Atine su problem za sve njene partnere i prijetnja zajedničkoj valuti.
Utemeljivači eura nisu, naime, uopšte predvidjeli ovakvu krizu. Zajednička valuta objedinjuje jake i slabe zemlje. Nema “izlaza za slučaj opasnosti” moguće je samo nadati se da će sve na kraju ispasti dobro.
Pukotina sada raspolućuje kontinent, pružajući se između zemalja kojima treba sve više novca i onih od kojih se očekuje da plate. Sa Grcima ogorčenim na Nijemce i Nijemcima ogorčenim na Grke, Portugalce, Špance i Italijane, politički mirovni projekat evropskog jedinstva prijeti da se završi velikim ekonomskim sukobom nacija.
Tako su, na primjer, u Finskoj, često navođenoj kao uspješan model za druge evropske zemlje, desni populisti, “Pravi Finci”, osvojili 20 odsto glasova. Skepsa se širi po kontinentu kao zaraza. Euro, sazdan sa ciljem da zauvijek ujedini Evropu, postao je najveća prijetnja po njenu budućnost. Kolaps monetarne unije bio bi težak udarac, od kojeg se EU možda nikada ne bi oporavila, posebno imajući u vidu da njen položaj već ugrožavaju brzo rastuće azijske ekonomije.
Prema “Špiglu”, u Njemačkoj se političari sada spremaju za sve scenarije. Šta ako neka zemlja, poput Grčke, ne bude mogla da plaća obaveze? Postoje dvije mogućnosti: da se dužnici “puste niz vodu”, ili da se nekako i dalje “gura naprijed”. Nijedna od ove dvije opcije nije jeftina, pa se, pišu Nijemci, mnogi sada okreću mogućnosti “trećeg puta”: da se Grčka povuče iz monetarne unije i ponovo uvede nacionalnu valutu, drahmu.
Napuštanje eura bilo bi manje od dva zla – poručuje Hans Verner Sin, prvi čovjek minhenskog Instituta za ekonomska istraživanja. Nurijel Rubini sa Njujorškog univerziteta podržava tu ideju. Po njemu, jedina šansa Grčke jeste da devalvira sopstvenu valutu i tako postane konkurentnija.
Drahma
Uvođenjem drahme, međutim, krizi ne bi bio kraj. Ona bi, u stvari, mogla i da se pogorša, i da se Evropska monetarna unija na kraju podijeli na grupu zemalja sa čvrstom valutom i onu sa sopstvenim, “slabijim” novcem. Postoji još jedna alternativa – Evropa u kojoj razvijeni Sjever plaća finansijsku pomoć (umjesto da daje kredite) siromašnom i trošadžijski raspoloženom Jugu.