Dok je ruska vojna operacija na Ukrajinu povećala volatilnost cijena svih vrsta imovine, pad na globalnim berzama dobio je zamah.
Iako su gubici djelomično nadoknađeni nakon što je pad indeksa RTS-a u Rusiji dosegao 49 posto, on je ostao na 878 bodova, uz pad od 27 posto u odnosu na prethodno zatvaranje.
Dionicama Sberbanke trguje se po 102 rublje, što je pad od 51 posto, dok se dionicama Gazproma trguje po 170 rubalja, što je pad od 38 posto.
Osim toga, Rosneft, koji je jedna od drugih značajnih kompanija u Rusiji, izgubio je vrijednost za 34 posto, Lukoil za 26 posto, a Yandex za 25 posto.
Dok je pad indeksa na terminskim tržištima u SAD-u dosegao dva posto, evropske berze su oko tri posto ispod jučerašnjeg zatvaranja.
Cijena unce zlata porasla je na 1.950 dolara, što je najviši nivo od januara 2021. godine, dok je cijena barela nafte tipa Brent premašila 100 dolara prvi put od 2014. godine.
Analitičari smatraju da bi povećana percepcija rizika na globalnim tržištima zbog rusko-ukrajinske krize mogla još neko vrijeme da utiče na cijene imovine i napominju da bi za investitore bilo korisno da postupaju oprezno.
Ističući da je nakon eskalacije tenzija povećan značaj verbalnog usmjeravanja u vezi s monetarnom politikom, analitičari navode da će investitori danas pratiti izjave zvaničnika američkih Federalnih rezervi (Fed) i Evropske centralne banke (ECB).